Ostatnie artykuły:
Co to jest Moszcz?

Co to jest Moszcz?

Moszcz (z łac. mustum, znaczy młody). Jest to świeżo wyciśnięty sok owocowy, lub warzywny, zawierający skórki, nasiona i łodyżki owoców. Tworzą one frakcję stałą moszczu, nazywa się je wytłoczynami lub miazgą, a stanowi ona od 7% do 23% całkowitej masy moszczu (w zależności od rodzaju owoców).
Nalewka na owocach tarniny - Tarninówka

Nalewka na owocach tarniny - Tarninówka

Śliwa tarnina, Prunus spinosa - jest to gatunek krzewu z rodziny różowatych zwany również tarką. Występuje w całej Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Przypuszcza się że krzyżowanie tarniny z ałyczą doprowadziło do uzyskania śliwy domowej. Kuliste czarno-siwe owoce tarniny osiągają od 1 do 3 centymetrów i mają działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i aseptyczne. Owoców najczęściej używa się do sporządzania konfitur, kompotów soków i syropów, ale ten niepozorny owoc znajduje szerokie zastosowanie również w produkcji win, nalewek i wysokoprocentowych destylatów. W Wielkiej Brytanii z tarniny sporządza się nalewkę sole gin, we Francji i Hiszpanii likiery, odpowiednio prunelle i pacharan, w krajach słowiańskich natomiast z tych niepozornych owoców sporządzano mocne wódki i wina. Osiemnastowieczny przyrodnik Krzysztof Kulk twierdził, że wystarczy wrzucić jeden owoc tarniny do beczki wina, aby zapobiec jego psuciu.
Nalewka na korzeniu żeń-szenia - Żeńszeniówka

Nalewka na korzeniu żeń-szenia - Żeńszeniówka

Żeń-szeń właściwy, Panax ginseng zwany również ginsengiem lub wszechlekiem jest gatunkiem byliny z rodziny araliowatych występującej dziko na terenie wschodniej Azji. Żeń-szeń, a w szczególności jego korzeń znajdują szerokie zastosowanie w medycynie wschodu, gdzie użytkowany był już 4000 lat temu jako środek energetyzujący, poprawiający koncentrację i zapamiętywanie, podnoszący odporność na stres, ale także obniżający poziom glukozy we krwi, zwiększający witalność i pomagający w redukcji nadwagi.
Nalewka na wiórkach kokosowych - Kokosówka

Nalewka na wiórkach kokosowych - Kokosówka

Kokos właściwy, Cocos nucifera - gatunek rośliny z rodziny arekowatych, zwanej także palmą kokosową. Roślina ta pochodzi prawdopodobnie z terenów południowo-wschodniej Azji lub północno-zachodniej Ameryki Południowej. W wielu pierwotnych językach tamtych rejonów nazywana jest "drzewem o tysiącu zastosowań" lub "drzewem, które zaspokaja wszystkie potrzeby życiowe". Powszechnie znane wiórki kokosowe są rozdrobnioną koprą, czyli wysuszonym bielmem wyściełającym wnętrze pestki, czyli orzecha kokosowego. Ze względu na to, że kopra zawiera do 70% tłuszczu tłoczy się z niej olej kokosowy.
Nalewka na żurawinie - Żurawinówka

Nalewka na żurawinie - Żurawinówka

Żurawina, Vaccinium – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych, występującej w krajach północnej i środkowej Europy, północnej Azji i Ameryki Północnej. Kuliste czerwone jagody o średnicy do 1 centymetra są bogatym źródłem witaminy C, minerałów takich jak sód, potas, fosfor, wapń i magnez, a także szereg kwasów organicznych – cytrynowego i jabłkowego. Już od czasów starożytnych żurawina stosowana była w przypadku leczenia schorzeń układu moczowego.
Nalewka na ziarnach pieprzu - Pieprzówka

Nalewka na ziarnach pieprzu - Pieprzówka

Pieprz czarny, Piper nigrum – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych pochodząca z Indii, uprawiana w całej strefie tropikalnej. Z owoców pieprzu otrzymuje się przyprawę zawierającą dużą ilość olejków eterycznych i alkaloidu piperyny, która powoduje charakterystyczny palący smak. W zależności od czasu zbioru owoców i sposobu ich późniejszej obróbki z pieprzowca otrzymuje się różne rodzaje przyprawy. Nalewka sporządzona na ziarnach pieprzu ma właściwości rozgrzewające, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, pobudza układ krążenia, oraz leczy dolegliwości żołądkowe.
Nalewka na daktylach - Daktylówka

Nalewka na daktylach - Daktylówka

Pospolite daktyle są to ususzone owoce daktylowca właściwego, Phoenix dactylifera – rośliny z rodziny arekowatych, nazywanej często palmą daktylową. Jest to roślina powszechnie uprawiana w południowo-zachodniej Azji i północnej Afryce, gdzie ze świeżych owoce z odmian twardych mielone są na mąkę, a z odmian miękkich tłoczy się sok zwany „miodem palmowym”. Daktyle są bogatym źródłem witamin A, C, B1, B2 i PP, zawierają również potas, żelazo, fosfor i magnez. W seym składzie kryją również salicylany zwalczające ból, zapalenia i zapobiegające zakrzepom.
Nalewka na owocach brusznicy - Brusznicówka

Nalewka na owocach brusznicy - Brusznicówka

Borówka brusznica, Vaccium vitis-idea, zwana także borówką czerwoną lub w niektórych regionach gogodze – jest to gatunek rośliny należący do rodziny wrzosowatych, Występuje w strefie umiarkowanej na całej półkuli północnej. Z dojrzałych, błyszcząco czerwonych jagód robi się galaretkę, która jest bazą do słynnego sosu Cumberland. Jako surowiec zielarski jagody brusznicy stosuje się w celu regulacji trawienia i jako środek dietetyczny.
Nalewka na bazylii

Nalewka na bazylii

Bazylia eugenolowa, Ocimum gratissimum – gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny jasnotowatych, w stanie dzikim występuje w tropikalnej części Azji i Afryki, z powodzeniem uprawiana również w Polsce. Bazylia znajduje szerokie zastosowanie jako surowiec zielarski regulujący trawienie, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, używany również w schorzeniach woreczka żółciowego i wątroby, a także do łagodzenia zapaleń jamy ustnej w formie naparu do płukania.
Nalewka na owocach czeremchy - Czeremchówka

Nalewka na owocach czeremchy - Czeremchówka

Czeremcha zwyczajna, Padus avium – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych występującego w całej Europie, Azji Mniejszej i Syberii, zwana także trzemchą, śliwką kocierpką lub smordynią. Kuliste, czarne i błyszczące owoce czeremchy są w smaku słodko-gorzkie, tym słodsze im później zerwane. Znajdują one zastosowanie w sztuce kulinarnej jako składnik nalewek, soków, marmolad, dżemów i konfitur. W ziołolecznictwie natomiast czeremcha stosowana jest jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, przeciwbiegunkowy, oraz moczopędnie.
Nalewka na nasionach kopru

Nalewka na nasionach kopru

Koper ogrodowy, Anethum graveolens – roślina z rodziny selerowatych pochodząca z terytorium południowo-wschodniej Azji, gdzie nie występuje już w stanie dzikim. W czasach antycznych koper używany był przez Babilończyków, Syryjczyków i Rzymian jako środek pobudzający, między innymi podawany gladiatorom przed wejściem na arenę. Liście i nasiona zawierają olejki eteryczne – karwon, flandren i limonen, ponadto są niezwykle bogatym źródłem wapnia, żelaza i fosforu. W swym składzie zawierają również prowitaminę A, witaminy D, E, K, H, witaminy z grupy B, oraz bardzo duże ilości witaminy C.
Nalewka na berberysie - Berberysówka

Nalewka na berberysie - Berberysówka

Berberys pospolity, Berberis vulgaris – rodzaj krzewu z rodziny berberysowatych występujący głównie na terenie Europy. Jajowate, bądź cylindryczne, dochodzące do pięciu centymetrów, lśniąco czerwone jagody są bogatym źródłem witamin C i E, karotenoidów, pektyn i soli mineralnych. W zielarstwie używane jako środek witaminizujący, dietetyczny i przeciwgorączkowy.
Historia destylacji alkoholu

Historia destylacji alkoholu

Proces destylacji (z łacińskiego „de-stilare” – skraplanie lub spływanie) jest to oddzielenie cieczy poprzez odparowywanie i kondensację. Najłatwiej zjawisko to zaobserwować, gdy para z czajnika osadza się w postaci kropelek wody na zimnej powierzchni.
XVIII Ogólnopolski Turniej Nalewek 2013

XVIII Ogólnopolski Turniej Nalewek 2013

Lublin jest stolicą polskich nalewek. Tu tu, w 2002 roku odbył się za sprawą Kresowej Akademii Smaku pierwszy w Polsce konkurs nalewek. W 2003 roku na II Ogólnopolskim Turnieju Nalewek w Lublinie pojawili się Piotr Bikont i Robert Makłowicz, który zachwycony ideą napisał we "Wprost", że jeden turniej nalewek wart jest więcej niż dyskografia Piaska i wszystkie dzieła Andrzeja Jaskierni. W 2003 roku, na kolejnym turnieju w Domu Architekta w Kazimierzu Dolnym kapituła w składzie: Krzysztof Cugowski, Piotr Bikont i Robert Makłowicz oceniła ponad 100 nalewek. I potoczyło się...
VIII Międzynarodowe Dni Wina 2013 Jasło

VIII Międzynarodowe Dni Wina 2013 Jasło

Już po raz ósmy w Jaśle odbyły się Międzynarodowe Dni Wina. W ostatni wakacyjny weekend (31 sierpnia – 1 września) do miasta nadciągnęły rzesze miłośników wina.