Piwo DomowePiwo - jest to napój alkoholowy o niewielkiej zawartości alkoholu etylowego (około 5% - 7%), uzyskuję się go w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej, otrzymywanej ze zbóż - przeważnie jęczmienia (lecz także pszenicy), napój ten nie jest poddawany destylacji. Jego produkcja raczej przypomina wyrób wina, gdyż piwo powstaje także w wyniku fermentacji.

Pogląd iż piwo jest produktem fermentacji chmielu jest mylny, ponieważ sam chmiel nie ulega fermentacji (wręcz ją zatrzymuje). Chmiel (w przypadku jasnych i klarownych piw w postaci granulek) jest tylko dodawany jako przyprawa do piwa nadając mu charakterystyczny gorzki ale zarazem przyjemny dla koneserów piwa smak:) Posiada on także właściwości konserwujące.

Najprostsza definicja mówi że piwo to przefermentowany wywar ze skiełkowanego jęczmienia (czasem dodatkowo prażonego lub też pszenicy jeśli chodzi o piwa pszeniczne), doprawiany na koniec chmielem dla smaku i aromatu.

W praktyce rozróżnia się piwa jasne i ciemne, a w zależności od zawartości alkoholu i składników rozpuszczalnych (tzw. ekstraktu) - lekkie, pełne i mocne a czasem nawet zabójczo mocne:)

Na rynku oczywiście pojawia się wiele trunków tego rodzaju a także jego modyfikacji - piwo smakowe tzw. z sokami, lub piwa aromatyczne np. imbirowe a także piwa bezalkoholowe, które powinny się nazywać nisko-alkoholowe ponieważ w rzeczywistości zawierają niewielkie ilości alkoholu etylowego. Najlepsze oczywiście jest klasyczne piwo ciemne lub jasne okraszone pięknym chmielowym zapachem :)

Podkategorie:

Informacje o Piwie Domowym

Informacje o Piwie Domowym

Informacje o Piwie Domowym
Przepisy na Piwo Domowe

Przepisy na Piwo Domowe

Przepisów na Piwo domowe jest wiele, na rynku istnieją też specjalne mieszanki dzięki którym można szybko i dobrze przygotować napój piwny w domowym gospodarstwie bez specjalistycznego sprzętu. Na naszej stronie staramy się zaprezentować przepisy jak najbardziej...