Przepisy na poprawienie smaku bimberku Przedstawię tutaj kilka przepisów, rad i sposobów na poprawianie aromatu, smaku i wyglądu swojskiego "likieru" dla wszystkich faz powstawania wódeczki.

Artykuły:

Jak stosować płatki dębowe?

Jak stosować płatki dębowe?

W tym krótkim poradniku opiszę jak stosować płatki dębowe do postarzania i polepszania smaku trunków takich jak wina i destylaty domowe.
Podstawowe zasady wyrobu destylatów smakowych

Podstawowe zasady wyrobu destylatów smakowych

Po pierwsze, z czego nastaw ma powstać, i jaki trunek z niego chcemy zrobić. Może to być nastaw z owoców świeżych, suszonych, przetworów, ziarna, zioła. Odpowiednio do nastawu trzeba dobrać drożdże na jakich powinno to pracować. Tu oferta handlowa jest ogromna. Każdy z producentów i handlowcy opisują dokładnie działanie i przeznaczenie każdych z nich. Od super szybkich, do bardzo mocnych pracujących w ekstremalnych warunkach.
Prosta przepalanka z bimbru

Prosta przepalanka z bimbru

Przepis na pyszną prostą przepalankę ze spirytusy lub bimbru. Dobry przepis na trunek z domowego bimberku.
Przepis na Cytrynówkę

Przepis na Cytrynówkę

Działa niesamowicie, brak kaca i bólu głowy.
Bimber wlewamy do naczynia. Cytryny rozpaławiamy i wyciskamy na wyciskarce. Najlepsza do tego jest wyciskarka elektryczna z ruchomą końcówką (z 1kg cytryn średnio 0,6l soku).
Wódka dębowa z wanilią

Wódka dębowa z wanilią

Przepis na wódkę dędowa z wanilią.
Poprawienie smaku destylatu podczas Destylacji

Poprawienie smaku destylatu podczas Destylacji

Pierwsze gotowanie to zgrubne wydestylowanie surówki. Z nastawu o zawartości np. 12% alkoholu otrzymujemy ciecz o zawartości czterokrotnie lub nawet pięciokrotnie wyższej. W tej fazie konieczne jest oddzielenie pierwszych skroplin z chłodnicy oraz oddzielenie ostatnich skroplin. Te dwie frakcje zawierają najbardziej śmierdzące składniki powstałe w czasie fermentacji (włącznie z małymi ilościami metanolu i innych). Jest zasada, że przedgon pierwszej destylacji 50ml-100ml z 25l nastawu nie nadaje się do spożycia. Szybkość pierwszej destylacji nie jest wyjątkowo ważna ale zasada im wolniej tym lepiej jest aktualna i tu.
Przepisy smakowe na Domowy Bimberek

Przepisy smakowe na Domowy Bimberek

Poniżej znajdują się przepisy wymyślone przeze przez bimber-nautów lub pochodzące z innych źrówdeł. Wszystkie polegają na "kiszeniu" wódki z innymi aromatyzującymi składnikami. Wódka nabiera nie tylko ładnego zapachu i smaku ale i koloru.