Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 156

Szałwia lekarska, Salvia officinalis – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Jej nazwa łacińska pochodzi od słowa salvus oznaczającego zdrowie. Liści szałwii używa się jako surowiec zielarski ze względu na zawarte w nich substancje takie jak olejki eteryczne – tujon, cyneol i kamforę, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, jak również duże ilości witamin B1, PP, A i C. Działają one na poprawę układu trawiennego, obniżenie poziomu cukru we krwi, działa kojąco na zmęczenie i depresję, ponadto napary stosowane są do płukania jamy ustnej i gardła przy zapaleniach, pleśniawkach i anginie.

Bazylia eugenolowa, Ocimum gratissimum - gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny jasnotowatych, w stanie dzikim występuje w tropikalnej części Azji i Afryki, z powodzeniem uprawiana również w Polsce. Bazylia znajduje szerokie zastosowanie jako surowiec zielarski regulujący trawienie, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, używany również w schorzeniach woreczka żółciowego i wątroby, a także do łagodzenia zapaleń jamy ustnej w formie naparu do płukania.

 

Składniki:

  • Garść liści świeżej bazylii
  • Pół garści liści świeżej szałwii
  • Skórka z 4 cytryn
  • 250 g cukru
  • 1 l wódki
  • 500 ml spirytusu

 

Przygotowanie:

Zioła umyć i osuszyć i wraz z skórką cytrynową i cukrem zalać w słoju alkoholem. Odstawić w ciepłe miejsce na półtora miesiąca w ciepłe miejsce, co jakiś czas zawartość przemieszać, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Po tym czasie malewkę przefiltrować,  rozlać do butelek i odstawić do chłodnej piwniczki na minimum cztery tygodnie.