Udostępnij:Kopiuj link
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.5/5
Ilość ocen: 989
Jak zrobic zacier/nastaw?
Oryginalny obraz: http://www.the-gift-of-wine.com/Images/ferment2.jpg
Zaprawka ziołowa - Dereniówkarabat 3%
Zaprawka ziołowa - Dereniówka
Nalewka owocowa o specyficznym aromacie, zawiera bardzo dużą ilość witamin i soli mineralnych....

Kup Teraz
Zacier - kiedy przy użyciu enzymów scukrzających zaciera się zboże - czyli najczęściej przy użyciu amylazy rozbija skrobię zawartą w zbożach na cukry proste, przyswajalne przez drożdże.

Nastaw - kiedy robimy mieszaninę cukru, lub owoców z wodą. Nie wykorzystujemy enzymów scukrzających. Drożdże swoją inwertazą zamieniają sacharozę na glukozę i fruktozę.

 

Nastaw z cukru - łatwiej się już nie da!

Przygotowanie tego nastawu według tego przepisu jest banalnie proste, potrzebujemy tylko cukru, drożdży i wody. Nastaw cukrowy musimy sobie policzyć, tak, żeby znać zawartości alkoholu w nastawie i potem w produkcie.


Chcąc oszacować objętosć i woltaż alkoholu przyjmujemy, że z jednego kilograma wsypanego cukru uzyskujemy 1l 50% alkoholu.

Zatem jeżeli w naszym nastawie mamy 5kg cukru, możemy się spodziewać, że będzie tam 5l 50% alkoholu i woda. Więc wykorzystując wzór C1 x V1= C2 x V2 liczymy, że 5l x 50%= Xl x Y%, gdzie X= objętość nastawu, a Y to nasz obliczany procent.

Konkludując: Jeżeli mamy 5kg cukru w 25l nastawu nasz wzór wygląda tak:

Y[%]= (5l x 50%) / 25l
Y= 10%

Zatem mamy 25l 10% nastawu. Ile z tego będzie surówki?

Analogicznie:

25l x 10% = Pl x Q%, gdzie P= objętość wykapanej surówki, a Q= jej woltaż.
Jeżeli wykapało nam z tych 25l 3,5l, to stosując znany już wzór:

Q[%]= (25l x 10%)/ 3,5l
Q= ~71,5%

No to teraz: ile wody dolać, żeby otrzymać np. 40% wódkę?

I znowu:

3,5l x 71,5%= xl x 40%
x=6,25l
6,25-3,5=2,75- czyli musimy dolać 2,75l wody, żeby otrzymać 6,25l 40% wódki.


Do dalszych obliczeń warto dodać, że kilogram cukru zajmuje po rozpuszczeniu objętość ok. 0,6l.

Samo przygotowanie- wodę do nastawu/zacieru można brać prosto z kranu. Po wlaniu do pojemnika docelowego należy poczekać, aż odparuje z niej chlor. Cukier przed dodaniem należy dobrze rozpuścić, najlepiej w części gorącej wody.

Teoria: drożdże żrą cukier, a srają alkoholem. Oprócz cukru potrzebują witamin i minerałów, a do tego stężenie cukru musi być na odpowiednim poziomie.

Zatem zaczynamy:

Kupujemy areometr- inaczej zwany bailingomierzem lub cukromierzem. Pozwoli nam stwierdzić jakie jest aktualne stężenie cukru w naszym nastawie. Ideałem jest początkowe stężenie około 22 stopni Ballinga, zwanych potocznie BLG.

Wikiepdia:
1 stopień Ballinga (skrót: °Blg) = gęstość takiego roztworu cukru w temperaturze 20 °C, który zawiera 1% cukru (wagowo), czyli 10 g cukru na 1 kg roztworu.

Skoro już wiemy ile cukru wsypać do wody, to teraz reszta składników:

->Kwasek cytrynowy (lub inny kwas- np. siarkowy)- drożdże lubią pH lekko kwaśne, więc dodanie łyżeczki lub dwóch kwasku na każde 10l nastawu będzie bardzo mile widziane.

->Pożywka (fosforan dwuamonowy, Activit, przecier pomidorowy, pożywka Kombi)- do dostania na stoiskach winiarskich i w sklepach spożywczych.

Zamiast pożywki gotowej można użyć z dobrym skutkiem koncentratu pomidorowego. Ilość dobieramy "na oko"- ok. jedna puszeczka/ beczkę- z koncentratem raczej nie można przesadzić, więc lac bez obaw.

Jeszcze innym sposobem jest dodanie do nastawu termolizatu drożdżowego. Szerzej o tym w topicu na naszym forum:
post9381.html

Teraz dodajemy do naszego nastawu najistotniejszy element- drożdże.
Drożdże są tematem zasługującym na osobny akapit.

Wyróżniamy drożdże:

1. Piekarnicze.

Te nadają się do piekarni, do robienia chlebków, ciast i pizzy. Produkt otrzymany na tych drożdżach ma przykrą woń drożdży i typowego bimbru. Raczej starajmy się ich unikać. Grzybki te są dość wytrzymałe. Piekarnicze są robione w drożdżowniach na pożywkach melasowych albo powstają jako odpad przy produkcji d. gorzelniczych. Nie trzeba ich wstępnie rozmnażać.

2. Winiarskie

Drożdże wymagające wstępnego namnożenia - to tzw. matka drożdżowa. Polega to na tym, że zawartość torebki wsypujemy wraz z odrobiną pożywki do ciepłego np. kompociku i czekamy 2, 3 dni. Jak zaczną się pienić - wlewamy do nastawu. Fermentacja trwa 4-6 tyg. Szybko się mnożą, dlatego z małej torebki można zaszczepić potem duże objętości.
Drożdże idealne do nastawów owocowych i win. Tworzą o wiele lepszy bukiet od piekarniczych, zostały wyselekcjonowane ze skórek winogron różnych odmian (stąd nazwy: Tokaj, Malaga, itp). Średnio nadają się do tzw. "cukrówek", czyli nastawach na samym cukrze. Drożdże zwykle fermentacji dolnej.

3. Aktywne (najcz. "Bayanusy")

Drożdże instant, w postaci proszku. 20 min. przed wlaniem do nastawu należy wsypać je do ciepłej wody lub kompociku. Niesamowita tolerancja na temperaturę i wysokie stężenia: cukru i alkoholu. Można nimi "restartować" nieudane nastawy. Znakomicie radzą sobie zarówno w cukrówkach, jak i w nastawach owocowych. Charakteryzują się ok. 3 tyg. fermentacją, nie smrodzą.

4. Drożdże gorzelnicze o zacierów zbożowych (typu np. Red Ethanol)

Drożdże typowo do zacierów, czyli doskonale radzące sobie ze zbożem. Do tego mają dużą tolerancję na wysokie temperatury. W cukrówkach są "leniwe" i nie sprawdzają się najlepiej.

5. Drożdże gorzelnicze turbo (do nastawów cukrowych)

Popularne: Alcotec Turbo Pure, T3, Coobra, "Czarownica". Jest to zwykle torba gotowej mieszanki drożdże-pożywka, obliczonej na konkretną objętość wody i zawartość cukru - ale potwierdzone jest, że radzą sobie z większą ilością cukru niż ta napisana na opakowaniu (wydłuża się tylko czas fermentacji). Drożdże te potrafią przerobić 25l nastawu w 24h (lub wielokrotność 25l, ale w dłuższym czasie), charakteryzują się bardzo burzliwą fermentacją. Idealne do cukrówek, nie polecane do owoców. Nie wymagają namnażania, sypie sieje do beczki prosto z paczki i intensywnie miesza.


Temperatura nastawu powinna wynosić około 25-30 stopni - możemy ją zapewnić wrzucając do beczki grzałkę akwariową. Do nabycia w sklepach zoologicznych. Drożdże piekarnicze i aktywne nie są aż tak wrażliwe na temperaturę i spokojnie "jadą" w temp. pokojowej.



Do fermentacji nadają się doskonale butle do wina, plastikowe beczki, pięciolitrowe lub siedmio-litrowe butelki od wody mineralnej mogą być to nawet plastikowe wiadra przykryte z góry. Dobrze jest odizolować płyn od powietrza najlepiej za pomocą rurki fermentacyjnej, odprowadzi ona dwutlenek węgla i zabezpieczy nastaw przed dostępem bakterii. Przy drożdżach turbo rurka nie jest polecana, bo fermentacja jest tak gwałtowna, że wypluwa wodę z rurki.

Po kilku godzinach rozpocznie się fermentacja burzliwa i drożdże zaczynają przerabiać nasz cukier na alkohol. Potrwa to parę dni lub dłużej jeżeli drożdże miały za zimno. Po tym czasie nasze grzyby padną od alkoholu, który same wytworzyły.

Nastaw/zacier można odpędzać, kiedy cukromierz zanurzy się poniżej wartości "0".

Na dnie naczynia zbierze się kilkucentymetrowa warstwa osadu. Jeżeli chcemy odklarować trochę nastaw, należy ściągnąć nasz napój do innego czystego naczynia znad tego osadu i odstawić w zimne miejsce najlepiej do piwnicy. Odklarowany nastaw podczas destylacji wprowadza mniej nieprzyjemnych składników smakowych do spirytu. To tyle o fermentacji, możemy teraz zacząć destylację.

Komentarze do: Jak zrobic zacier/nastaw?


Zaloguj się aby skomentować.


pawel motylewskiGość2022-06-04 07:26:33
Bardzo mi to pomoglo mam duży sad a wuda droga
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
SzamanGość2021-11-08 17:49:12
Z jakich owoców można zrobić bimber? Mam do dyspozycji awokado, mango, banany.
aceptuje regulaminGość2019-10-01 11:14:59
PITANIE. CZY DO ZACIERU CUKROWEGO MOZNA DODAC OWOCE. NP. WINOGRON SLIWKA? POZDRAWIAM
Bravia31Gość2019-01-16 20:26:44
Jasno i wyraźnie opisane są tajniki przeliczania
radiatorGość2017-10-15 14:05:36
pędzę powoli, chodzę szybko, jeżdzę jak wariat
ArekssssGość2017-05-04 15:20:41
Jest z czego wybierać jeśli chodzi o destylatory na stronie edestylatory.com. Profesjonalny sklep z lepszej jakości sprzętem. Ja kupowałem model na beczce keg 30 litrów, mają też w ofercie większe 50 litrowe. Szeroki wlew, dobra jakość produktu końcowego, a mam porównanie z poprzednim destylatorem, gdzie ten destylat wychodził z jakimś dziwnych zapachem...
marek33Gość2017-04-03 14:10:33
Kupowałem niedawno destylator ze sklepu internetowego na edestylatory.com/26-50-litrowe i jestem zadowolony. To jest właśnie 50 litrowy elektryczny, prosty w obsłudze, wydajny i dokładny. Nie ma przy nim za dużej pracy, łatwo się składa, czyści, ogólnie na duży plus, jakbym jeszcze raz miał kupować to znowu bym tutaj zamówił.
Bubek74Gość2015-12-03 18:22:08
no pewnie, że zacier trzeba destylować a nie pić od razu z balona bo można się "załatwić" i lekko przytruć żołądek czytaj wymioty :)
niedoswiadczonyGość2015-11-29 11:21:53
Witam
Nastawilem w/g przepisu drozdze Turbo yeast (6,5kg cuku na 25l wody)po 3 dniach ma byc niby do 15%.Moje pytanie jest takie czy taki"zacier" trzeba koniecznie destylowac czy po wyklarowaniu mona go konsumowac.? Chcialem go wymieszac z winem ktore troszke nie wyszlo%. Bede wdzieczny za odpowiedz
spawacz24Gość2015-10-23 13:33:10
mam szybkowar 12 l wiec rozumiem ze jak dam nastaw 2 razy po 5 l nastaw zrobiony woda drozdze oraz po1,5 kg cukru to bedzie ok? prosze o podpowiedz
tygrysoGość2015-10-19 11:00:56
mój sposób sprawdzony to: butla po wodzie ok 17 litrowa (ta z automatów w poczekalniach), wlewam rozpuszczony cukier w ciepłej wodzie w ilości 5kg, dopełniam resztę wodą aby w butli było ok. 15-16 l wody, dosypuję 70g drożdży gorzelniczych 1410 (po pół paczki ponieważ robię zawsze 2 butle). po kilku godzinach drożdże szaleją, robi się nawet "wir":,wychodzi mi ok. 3l spirytu ok. 65%,minimum, z butli, przestaję destylować jak leci poniżej 45:) . dyzio, może masz zacier w zimnym miejscu? albo drożdże do d..., spróbuj robić matkę drożdżową albo kup porządne drożdże gorzelnicze:)
dyzio125aForumowicz2015-09-04 12:49:41
Witam wszystkich nastawilem zacier na bimber (cukir, woda, drozdze) lecz wogole mi to nie pracoje dlaczego
andyGość2015-08-28 11:35:55
Witam wszystkich. Mam może trochę nietypowe pytanie: jakiego błędu nie popełnić żeby przypadkiem nie wyszedł alkohol metylowy zamiast etylowego. Czy jest taka możliwość by z któregoś z zamieszczonych tu przepisów wyszła trucizna zamiast swojskiego trunku? Pytanie jest całkiem na poważnie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich
BGość2015-03-15 18:24:47
Przy przegladzie piwnicy z winami natrafilismy na butelke ziolowej nalewki, ktora zona zrobila z orzechow wloskich w roku 1995. Plyn nie zawiera zadnych resztek orzechow.
Pytanie: Czy nalewka nadaje sie do spozycia (dawniej stosowano tego typu nalewki do usniezania bolu zoladka), czy po jej sprobowaniu trzeba zakupic laske i opaske dla slepego?
czesixGość2015-03-06 10:55:06
Zbyt wiele matematyki.
Nie prościej napisać że na 1 l roztworu o wartości 22 Blg to po prostu
0,22 dkg cukru i 0.868 wody.
Można to sobie teraz przemnożyć przez pojemność baniaczka jaki mamy

Pozdrowionka
sindbadForumowicz2014-07-12 19:33:13
Witam

Zrobiłem zacier z przepisu 1410 i dodałem 2 kompoty i drożdże winne. Wszystko stoi w temperaturze pokojowej już 4 tygodnie.

Moje pytanie długo może pracować taki zacier i jak go przyśpieszyć.

Pozdrawiam smakoszy :)
bogiGość2014-01-13 00:43:35
czy ktos wie jak domowym sposobem zgubic smak bimbru
szymon7Forumowicz2013-09-01 13:23:59
witam,czy woda do nastawu z drożdży T3 musi być przegotowana.
bimbronautaGość2013-05-14 00:07:53
Mieeetek,jak leci mętny tzn że za ostry ogień lub gaz ,proponuję mniejszy płomień ,co do miedzi to raczej bym sobie odpuścił ten metal w procesie dystylacji
bimbronautaGość2013-05-13 23:50:58
ludzie ludziska,5lszklana bańka do tego 1kg cukru(możecie dać 1.2 cukru)4litry wody(najlepiej przegotowanej)3 ,4 garście kukurydzy(mielonej)łyżeczka kwasku cytrynowego,drożdże winne(najlepsze są z Euro-winu)3 tygodnie czekania(max 4 tygodnie) i z tej banieczki masz 1litr około 60wolt wódy i z tej wódy robisz jaką chcesz smakową.Nie róbcie z żadnych owoców(bo to są winiaki)nic innego jak kukurydza jest to najlepszy materiał no i sprzęt musicie mieć dobry,Jakieś pytania??
ArekGość2013-04-24 21:43:18
Witam, chciałbym zrobić 2 Litry bimbru. Czy jest możliwość trzymania go w słoiku podczas procesu fermentacji? Chciałbym aby miał tak 60% więc ile potrzeba składników i czy mógłbym użyć drożdży aktywnych czyli tzw. instant?
zbychuGość2013-02-24 19:50:36
w 5tce to tak4litry wody 1kg cukru i drozdze najlepiej typowo gorzelniane,bo po piekarniczych bedziesz zmagal sie z nie przyjemnym zapachem a takiego aromatu nie polecam
zbychuGość2013-02-24 19:50:33
w 5tce to tak4litry wody 1kg cukru i drozdze najlepiej typowo gorzelniane,bo po piekarniczych bedziesz zmagal sie z nie przyjemnym zapachem a takiego aromatu nie polecam
lukaszdraGość2013-01-23 20:51:47
Chcę zrobić bimber w 5 litrowej butelce mam pytanie czy trzeba robić odpowietrzenie oraz ile trzeba składników na wywar 50%
MieeeteekGość2012-11-29 02:45:40
Daj wody bo ci wyjebie kega ok pna pby mia ok 30 procent.Sory za bedy ale wanie to spoywam.
MieeeteekGość2012-11-24 21:00:55
Mam pytanko gotuje często,a w trakcie gotowania zaczyna leciec metny towar.Może ktoś wie o co chodzi.mój sprzęt to:bańka na mleko (stalowa) oraz chłodnica z miedzi. Zacier :5kg cukru,20dag drożdży,ok.18l.wody i przecier pomidorowy.
GoniaGość2012-11-24 12:34:57
Panowie mam pytanko. Przepuściłam za pierwszym razem winko wyszło mi 7,5 litra 65%. Będę przepuszczała ten 65% jeszcze raz. czy jak dam to do KEGA to trzeba tam dolać wody czy można przepuścić samo już bez dodatków?
prezes00079Gość2012-09-23 21:40:28
Mam pytanie ile czasu powinien stać zacier i co to jest POŻYWKA ??? Pomóżcie z gury dziękuje :P
bronekGość2012-09-03 22:29:04
Witam, mam mnóstwo jabłek i beczkę, jak zamienić to na mocny trunek?
marcinGość2012-01-24 10:54:41
Zapomniałem napisać ze zacier zrobiony był ze starych kompotów....:)
marcinGość2012-01-24 10:52:45
Mam mały problem i proszę doświadczonych kolegów o pomoc.Robię pierwszy raz taki zacier i po 30 dniach jest on cały czas słodki i co najlepsze już nie pracuje ,nie wiem co robić czy dodać jeszcze drożdży żeby zaczęło pracować i zrobiło się gorzkie tak jak piszą koledzy.Czy przegotować to słodkie i dopiero wtedy do reszty co zostanie dodać drożdże i wodę ,i czekać jak wyrobi...Proszę o pomoc...
robikkForumowicz2011-10-23 11:32:08
Mam pytanie,czy ktoś próbował destylować zacier w oryginalnych destylatorach typowych do destylacji wody.Wiem że się da to zrobić ,ale czy efekt będzie ten sam i czy to się opłaci . Cena takiego destylatora to około 500 zł.
JanOkowitaForumowicz2011-09-22 19:25:41
Nie otrujesz się. Więcej trucizny wdychasz na codzień ze spalin oraz jedząc wszelkie przetworzone i zakonserwowane artykuły. Tu masz tylko naturalne składniki. A drożdże pozostałe z fermentacji polecam do kąpieli dla kobiet - skóra robi się jedwabista i dostaje super odżywienie. Kiedyś nasze babcie polecały mycie włosów w piwie, pamiętacie ? Bo to drożdże robią cuda !
EksperymentGość2011-09-21 23:33:05
A czy destylacja jest konieczna? CZy mozna wypić taki zacier bez robienia destylacji? Nie otruje się tym?
tomekGość2011-07-22 10:56:22
Osobiście polecam nie zaciery, a wina owocowe. Robiłem zaciery w beczkach, ale z rezultatów byłem średnio zadowolony. Natomiast wino zawsze nastawiam w szklanych słojach. Ostatnio poddałem destylacji wino winogronowe (80 litrów) mające pół roku oraz 10 litrów wina aroniowo-porzeczkowego mającego 9 miesięcy (do kega o pojemności 50 litrów zawsze leję 30 litrów wina). Najpierw przeciągnąłem wino, a później rezultat 3 beczek przeciągnąłem jeszcze raz. Uzyskałem 16,5 litra alkoholu o mocy 75%. Chciałbym też zaznaczyć, że do KEGA dorzucam trochę wyczyszczonej i potłuczonej kory dębu (jak ciągnę na czysto też dodaję). Kora dębu pochłania aromat wina. Jak skończyłem destylować i podałem mamie do powąchania to powiedziała, że pachnie jak spirytus. Sam destylator też jest prosty: KEG - 50 litrów, kolumna, dwa odstojniki na ciężką wodę, chłodnica, termometr. Wszystko z nierdzewki, spawane tigiem. Za aparaturę zapłaciłem niecałe 400 zł. Wszystko gotuję na taborecie gazowym. W razie pytań piszcie: t1o9m8e6k@wp.pl
:>Gość2011-07-01 10:44:44
zacier z jablek 2.5 litra soku 1 szklanka cukru ale ile drozdzy chcialbym sie zapytac
sobol5216Forumowicz2011-06-28 03:31:59
Witam czy zna ktoś sprawdzony przepis na zacier z wiśni. Prosze o odpowidz
bestiaGość2011-04-27 12:21:55
zbudowałem dzisiaj pierwszy mój destylator. Dla próby przedestylowałem pół litra denaturatu. Trzecia frakcja wyszła obiecująco. Krystaliczzny kolor, brak żułtego odcienia, mało smrodu. czy mógł by mi ktoś napisać coś o destylacji denaturatu. czy ktoś tego próbował z was? Nie piłem tego rzecz jasna.
truthtruthGość2011-04-10 03:33:30
witam,
czy sam nastaw z cukru drozdzy i wody jest sam w sobie szkodliwy? mozna pic bez psocenia? przyznam, ze mi odpowiada smak tego co jeszcze dojrzewa w butelkach;] duzo ciekawszy smak od czystego alkoholu. probowalem poki co tylko na jezyk.
jelonek81Gość2011-03-24 11:57:39
Muszę dalej pisać, komp. stwierdził ,że namalowałem za mało znaków .
szwistaqGość2011-03-24 03:21:20
smakosz, jak najmniej. Jeśli musisz, nie przekraczaj 25% objętości jabłek. Do 10 litrów nie wrzałbym więcej niż 2,5 litra syropu cukrowego. Im niej buraków będzie, ty bardziej jabłkowy kalwadosik wyjdzie.
hawranekGość2011-02-17 01:59:29
jakich drożdży zastosować do zacieru gukrowego jest ich wiele rodzaji więc prosze o komentaż które są najlepsze
smakoszGość2011-01-26 05:31:47
Ile litrów wody do zacieru z jabłek? Pozdro :)
biorgulGość2010-11-23 12:13:52
wszystko ladnie i pieknie opisane. Bimberek z waszych rad wychodzi pierwsza klasa. Wstawilem nowy zacier i mam co do niego pytanko poniwaz wydajemi sie , zse wszytstko sie przetrawilo po 3 dniach, 20L wody, pol kilo ryzu, paczka suszonych owocow tropikalnych, cynamon (duuzo) gozdziki (duuzo) i 3 paczki drozdzy w kostce. Sprawdzalem wczoraj, rodzynki skiwercza, nie jest slodkie, a na smak calkiem mocne. Czy to mozliwe, ze juz moze byc gotowe na rurki? Pozdrowionka
biorgulForumowicz2010-11-23 02:47:37
adnotacja do pierwszego wpisu. 5 kg cukru dodalem jeszcze
GEBA007Forumowicz2010-09-08 02:50:18
Witam, mam pytanko: Jak zrobić bimberek z jęczmienia
SamurajGość2010-09-05 02:36:17
Drożdże rozmnażają się same. Na opakowaniach drożdży winiarskich zwykle jest instrukcja. Jedno opakowanie wystarczy nawet na 50L tylko trzeba je ze 2 dni rozmnożyć w osobnym naczyniu. Można też wpisać w Google "matka drożdżowa". Przy produkcji "nieustającej" można a nawet lepiej jest do zasiedlenia nowego zacieru stosować drożdże z już pracującego nastawu. Wszystko jest już 2 tryliardy razt napisane w necie.
brokerGość2010-09-04 05:20:16
a jak sie ma nastaw z cukru i drożdży gorzelnianych ile trzeba tych drożdży ? na butlę od wina 30litrów
rymak2010Gość2010-08-27 11:13:50
pytanie,jak to jest z opłacalnością stosując dr. winiarskie,5gram kosztuje 1.8zł czyli potrzebuję 20 opakowań po5gr =10dkg razy 1.8=36zl nie za drogo? albo czegos nie rozumiem
julekGość2010-07-02 06:50:25
Zacier przed destylacja powinien miec jakas okreslona moc% ? prosił bym o odp moje gg 7097979 e-mail jmj4@op.pl dzieki z gory