Jeżeli jesteś zapalonym konstruktorem - destylatoroem, domowym amatorem destylacji? Zmontowałeś własny aparat do destylacji? Może zrobiłeś super wyglądającą wódkę albo 100 litrów czystego jak kryształ zacieru!:) Chcesz się tym pochwalić bądź podzielić z innymi? Przyślij mi jego zdjęcie a umieszczę je tutaj w galerii. Fotki przysyłajcie mi na skrzynkę pocztową a coś z nich zmontuję - KONTAKT

Artykuły:

Destylator pot-still by damian2994

Destylator pot-still by damian2994

Przedstawiam destylator mojej konstrukcji, pomysłu i wykonania. Część pomysłów zaciągnąłem z internetu 60%, część to moja własna inwencja 40%.
Destylator by NBT1

Destylator by NBT1

sprzęt składa się z szybkowara 5l 25 zł , 1,5m rurki miedzianej miękkiej 15 zł 2 słoików 0.6l i jednego 1l , klej poksylina do uszczelnienia 11.50 zł i teflon hydrauliczno spożywczy w taśmie
Destylator by Kucyk: BF-10

Destylator by Kucyk: BF-10

Profesjonalny, całkowicie szklany destylator z kolumienką rektyfikacyjną i odstojnikiem. Kupiłem go w Leroy’u wiosną 2007 roku. Połączenie kolby z kondenserem jest za pomocą złącza szlifowanego, które zapewnia całkowitą szczelność bez udziału uszczelek (a jedynie odrobiny wazeliny). Jedyną rzeczą, która wymagała usprawnienia było wyprowadzenie odpływu nektaru poza obrys aparatu. Przedłużkę wykonałem z rurki szklanej. Swoją drogą, to konstruktor chyba był po solidnej dawce wódy ze sklepu (po bimberku myślał by przyszłościowo) bo zaprojektował ów wylot tak, że w wersji oryginalnej, nijak nie da rady podstawić naczynia na skropliny...
Destylator by Drylo&Bronsky

Destylator by Drylo&Bronsky

Prezentuję kolejny sprzęt ze stajni „Drylo&Bronsky”. Tym razem wersja Custom:) Z konstrukcyjnego punktu widzenia żadnej ameryki tu nie ma. Zarówno konstrukcja jak i filozofia pędzenia oparta na konserwatywnych metodach naszych pradziadów. Tym co różni tą aparaturę od poprzednich sprzętów, jest solidna i zwarta budowa. Wystarczy podłączyć przewód wody chłodzącej i można jechać z koksem, bez zabawy w sznureczki i stołeczki.
Destylator by Osioł

Destylator by Osioł

Destylator typu PotStill, Czajniczek. Destylator wykonany własnoręcznie, bardzo dobrze się destyluje, jedyną wadą jest tylko czajnik ale niedługo zmiana na coś większego.
Destylator by Drylo&Bronsky v1

Destylator by Drylo&Bronsky v1

Destylator typu PotStill. pojemność szybkowaru - 2,5 litra(zalewamy 2l), moc grzałki 350/700W, odstojnik 180ml, chłodnica 10 zwojów na średnicy 50mm w puszce po groszku, całość pięknie zlutowana, czas przepędzenia to ok.1,5h. koszt budowy to ok. 70 PLN.
Destylator by pumex

Destylator by pumex

Destylator kolumnowy wykonany z metalowych kubków.
Destylator by Darek

Destylator by Darek

Destylator kolumnowy. Pierwsze 0,5 l wychodzi 93%-90% zależy czy zacier już tak do końca się wybomblował i jakie ma stężenie alkoholu, ostatnio jak sprawdzałem swoim amperomierzem to do w butelce z pierwszego to miał 90%, później wiadomo. Z 20 litrów jak wlałem do baniaka, zrobiłem 3,5 litra ostatnia butelka nie miała mniej jak 60 % - pozostałe to jak pisałem odstawiam do następnego pędzenia.
Destylator by RGGD

Destylator by RGGD

Zbiornik posiada pojemnoć 25litrów, ale lepiej wlać 20. Posiada 3 odstojniki na syfy, zakończone na dole, srubami z uszczelką, aby lepiej się to czyściło, a na końcu chłodnica do której co widać na fotach odwrotnie podłączyłem zasilanie zimnej wody, ale już zostało to poprawione
Destylator by Oberborn

Destylator by Oberborn

Destylator typu PotStill
Destylator by Kucyk: BF-63 - Bimber Boy

Destylator by Kucyk: BF-63 - Bimber Boy

Sprzęt jest, moim zdaniem, przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów którzy przerabiają duże ilości towaru i to gęstego np. produkują śliwowicę. Dzięki takiemu sprzętowi destylację 160l zacieru można przeprowadzić jednego dnia, a nie, jak w przypadku użycia np. BF-20, pięciu. Mi zależy na czasie, gdyż zawsze mam jego mało. Poza tym produkując np. naturalną śliwowicę lub kalwados (fermentacja bez dodatku cukru) trzeba przedestylować naprawdę masę niskowoltarzowej pulpy, co innym sposobem nie jest ekonomicznie uzasadnione (czas, energia).
Destylator by Kucyk: BF-20

Destylator by Kucyk: BF-20

Klasyczny bimbrofor z grupy urządzeń profesjonalnych. Zbudowałem go jesienią 2006 roku i do dziś służy mi bezawaryjnie. Podstawą jest kocioł wykonany z pocynowanej bańki na mleko. W deklu wykonałem dwa otwory w które wlutowałem rurki z miedzi twardej o średnicach 22 i 15mm z wywiniętymi obrzeżami.
Destylator by Łukasz

Destylator by Łukasz

Prosty Pot Still, Kana na mleko, szklana spirala, drewniany stelaż.
Aparatura Do Bimbru by Redlik 21

Aparatura Do Bimbru by Redlik 21

Aparatura wykonana jest ze stali nierdzewnej, zbiornik z beczki od piwa 50l, w zbiorniku zamontowane są dwie grzałki o mocy 1400w i 2000w do uzyskania temperatury około 80st.
Aparatura do bimbru by dugas

Aparatura do bimbru by dugas

Bardzo prosty Pot Still, Bimbromat jest prosty i kompaktowy, jednorazowo można przegonić 4 litry zacieru.
Destylator wg.: mac-gyver, Typ: Alchemik v1.0

Destylator wg.: mac-gyver, Typ: Alchemik v1.0

Instalacja destylatora wykonana głównie ze szkła i silikonu. Wyjątkiem jest zawór opróżniający odstojnik, ale za to w każdej chwili można go wygodnie i szybko opróżnić nie parząc sobie palców. Ostatnio w sklepie Euro-Win pojawiły się deflegmatory z zasobnikami, postanowiłem wykorzystać przestrzeń zasobnika do stworzenia małego katalizatora wykonanego z miedzianej plecionki. Pewnie zastanawiacie się dlaczego wszystko zamontowane jest w walizce. Chciałem zbudować aparaturę, którą mogę szybko złożyć i rozłożyć. Natomiast po zamknięciu jej w walizce nie muszę martwić się, że może się przypadkowo stłuc. Planuję jeszcze zamontowanie termometrów cyfrowych podpinanych pod kompa, tak żeby na bieżąco monitorowały temperaturę w wybranych miejscach instalacji. Pierwsze delikatne testy już za mną, ale dopiero się uczę i na razie nie mogę pochwalić się wydajnością aparatury. Może niedługo uda mi się wypsocić coś czym będę mógł się pochwalić.
Destylator jacek_sauron Typ: Pot-Still

Destylator jacek_sauron Typ: Pot-Still

Sprawuje się bardzo dobrze. Po jednej destylacji otzrymuje 70% wódeczke. Dzięki filtrowi węglowemu bimberek smakuje lepiej niż orginalan wódka ze sklepu. Nie ma smaku drożdży ani żadnych dziwnych smaków. Jest za to czysty spirytusowy zapach. Chłodzenie destylatora odbywa się za pomocą pompki do akwarium. Woda krąży w obiegu zamkniętym.