Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 137
Nalewka na owocach tarniny - Tarninówka
Koncentrat wina Chabbel białe Nonne Noirrabat 3%
Koncentrat wina Chabbel białe Nonne Noir
Koncentrat do zrobienia wysokiej jakości wina białego gronowego typu Sauvignon Blanc.
Dostawa za 10zł
Kup Teraz

Śliwa tarnina, Prunus spinosa - jest to gatunek krzewu z rodziny różowatych zwany również tarką. Występuje w całej Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Przypuszcza się że krzyżowanie tarniny z ałyczą doprowadziło do uzyskania śliwy domowej. Kuliste czarno-siwe owoce tarniny osiągają od 1 do 3 centymetrów i mają działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i aseptyczne. Owoców najczęściej używa się do sporządzania konfitur, kompotów soków i syropów, ale ten niepozorny owoc znajduje szerokie zastosowanie również w produkcji win, nalewek i wysokoprocentowych destylatów. W Wielkiej Brytanii z tarniny sporządza się nalewkę sole gin, we Francji i Hiszpanii likiery, odpowiednio prunelle i pacharan, w krajach słowiańskich natomiast z tych niepozornych owoców sporządzano mocne wódki i wina. Osiemnastowieczny przyrodnik Krzysztof Kulk twierdził, że wystarczy wrzucić jeden owoc tarniny do beczki wina, aby zapobiec jego psuciu.

 

Składniki:

  • 500 g owoców tarniny
  • 250 g suszonych śliwek (nie wędzonych)
  • Kilka goździków
  • Łyżka suszonego kwiatu głogu
  • 500 ml wódki
  • 1 l spirytusu
  • 250 ml wody
  • 250 ml miodu

 

Przygotowanie:

Umyte i nakłute owoce tarniny razem z śliwkami, goździkami i kwiatami głogu zalać w słoju alkoholem i odstawić na cztery tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie odcisnąć owoce i przefiltrować nalew, do którego dodajemy następnie przestudzony syrop z wody i miodu. Całość wymieszać, rozlać do butelek i ostawić do chłodnej piwnicy na sześć miesięcy.

Komentarze do: Nalewka na owocach tarniny - Tarninówka


Zaloguj się aby skomentować.


stanGość2015-10-08 01:36:33
kilka uwag-nie sole gin a sloe gin(sloe to tarnina po angielsku) w Lidlu widziałem taka produkcję holenderską ale chyba na 26 % .Ponadto Krzysztof Kluk jeżeli się nie mylę ma na nazwisko ten przyrodnik(zresztą dość znany-przynajmniej w Polsce). Miałem okazje próbować czegoś podobnego na tarninie ale tylko z wódka i było the best.Byłem zdziwiony gdy dowiedziałem się że to na tarninie bo jej smak chyba każdy wie jaki jest.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
kiper 65Gość2014-04-04 21:23:42
Moim zdaniem będzie za słodka. Ja daję mniej śliwek suszonych/10 dkg/ i o.5 litra nalewu na mirabelkach,
i 0,5 litra nalewu na prawdziwych węgierkach świeżych.Miodu wrzosowego o,25 kg
kiper 65Gość2014-04-04 21:23:42
Moim zdaniem będzie za słodka. Ja daję mniej śliwek suszonych/10 dkg/ i o.5 litra nalewu na mirabelkach,
i 0,5 litra nalewu na prawdziwych węgierkach świeżych.Miodu wrzosowego o,25 kg