Podstawowe informacje dotyczące bimbrownictwa. Jak zrobić dobry bimber, jakie są podstawowe zasady produkcji domego spirytusu, alkoholu wysokoprocentowego i wiele więcej.

Artykuły:

Jak myć balony szklane?

Jak myć balony szklane?

Sprawdzone i bezpieczne metody mycia szklanych butli do fermentacji. Co robić oraz czego nie należy robić myjąc balony, gąsiory szklane! Balon najlepiej myć letnią wodą z detergentem. Można też myć go gorącą wodą, ale pod warunkiem, że najpierw przepłucze się go ciepłą (40*C), potem jeszcze cieplejszą (60*) i już można lać gorącą z kranu. Zapobiegnie to pęknięciu balona pod wpływem różnicy temperatur szkła.
Słowniczek destylera

Słowniczek destylera

Zbiór pojęć i terminów często używanych w gorzelnictwie, bimbrownictwie i destylacji. Podstawowe źródło wiedzy dla początkujących producentów.
Kolumna rektyfikacyjna typu LM

Kolumna rektyfikacyjna typu LM

Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to CM oraz VM.
Kolumna rektyfikacyjna typu VM

Kolumna rektyfikacyjna typu VM

Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to CM oraz LM.
Kolumna rektyfikacyjna typu CM

Kolumna rektyfikacyjna typu CM

Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to LM oraz VM.
Historia destylacji alkoholu

Historia destylacji alkoholu

Proces destylacji (z łacińskiego „de-stilare” – skraplanie lub spływanie) jest to oddzielenie cieczy poprzez odparowywanie i kondensację. Najłatwiej zjawisko to zaobserwować, gdy para z czajnika osadza się w postaci kropelek wody na zimnej powierzchni.
Podstawy domowego wyrobu alkoholu

Podstawy domowego wyrobu alkoholu

Podstawy domowego wyrobu alkoholu czyli jak i od czego zacząć? Pełna wiedza dla laika.
BIMBER

BIMBER

Bimber (inaczej Samogon, Okowita, Księżycówka) - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa domowego. Otrzymuje się go przez destylację zacieru lub wina. W wielu środowiskach istnieje teoria że można go wymrozić ale jest to nieprawda. bimber można otrzymać z różnorakich surowców takich ja wszelakie owoce, ziemniaki, zboża, kukurydza, cukier, buraki cukrowe (melasa) itp. W zależności od sposobu destylacji, rektyfikacji i sposobu oczyszczania różni się on smakiem i zapachem. Przeważnie po pierwszej destylacji jest to bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu oraz mocy około od 30% do nawet ponad 90%. Oczyszczanie bimbru za pomocą różnych technik mechanicznych(filtry) lub chemicznych np. węgla aktywnego daje już niesamowite efekty ograno-leptyczne i przypomina zwykły spirytus z tą różnicą ze jest od niego o niebo lepszy. W tej postaci nadaje się już jako dodatek do wszelkich alkoholi.
Przybory przydatne podczas destylacji

Przybory przydatne podczas destylacji

Podczas destylacji lub pędzenia warto pamiętać o kilku przyborach które znacznie ułatwią nam prace!
Podstawowe informacje dotyczące produkcji bimbru

Podstawowe informacje dotyczące produkcji bimbru

Podstawowe informacje dotyczące produkcji bimbru czyli Robimy samodzielnie BIMBER.