Nalewki DomoweNalewki - alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół (bądź mieszaniny składników), zazwyczaj o 40-45 procentowej zawartości alkoholu. Sporządzane są przez zalanie składników alkoholem, czyli proces maceracji, mogą być słodzone syropem.

Nalewki podaje się w małych kieliszkach (50 ml), do pikantnych przekąsek; zgodnie ze staropolską tradycją do mięs podaje się nalewki półwytrawne i półsłodkie. Spotykane często w sklepach napoje o nazwie nalewka tak naprawdę z prawdziwymi nalewkami wspólną mają jedynie nazwę. Proces ich wytwarzania ma niewiele wspólnego z tradycyjnym przyrządzaniem tego trunku - przemysłowo miesza się różne esencje. Obecnie mówi się o zastrzeżeniu nazwy nalewka dla tradycyjnych trunków, podobnie jak stało się z nazwą szampan we Francji.

Rodzaje Nalewek:
  • owocowe (słodkie i wytrawne), np. ratafia, jagodzianka, dereniówka, jeżynówka, morelówka, tarninówka, wiśniówka
  • korzenne, np. kardamonka, krambambula, imbirówka
  • ziołowe, np. benedyktynka, nalewka miętowa, listowka
  • miodowe, np. krupnik, wrzosówka ("miód z prądem"), nalewka miodowa
  • inne, np. kukułka, nalewka aptekarska, nalewka czekoladowa, lipóweczka

Nalewki nie służą do upijania się i chlania masowego, posiadają silne działanie zdrowotne i nasenne.
O pozostałych aspektach tego trunku dowiecie się sami z doświadczenia...

Ciekawostka: Co roku, 5 maja (a w 2007 4 maja) w Jakubowicach oraz 15 września w Kazimierzu Dolnym odbywa się Ogólnopolski Turniej Nalewek Kresowych (organizowany przez Kresową Akademię Smaku). Pomysłodawcą turnieju jest Waldemar Sulisz z Lublina, prezes Kresowej Akademii Smaku.

Podkategorie:

Informacje o Nalewkach

Informacje o Nalewkach

Informacje o nalewkach domowych, wyrabianie nalewek, przepisy historia i nalewek. Pierwsza nalewka była ponoć dziełem ojca medycyny, Hipokratesa, stąd napój z wina i miodu z dodatkiem przypraw nazywano "Hipokrasem". W VIII wieku n.e. arabscy alchemicy otrzymali...
Przepisy na Nalewki Domowe

Przepisy na Nalewki Domowe

Obszerny zbiór przepisów na Nalewki Domowe i Likiery