Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.3/5
Ilość ocen: 408
Wino z winogron - przepis ogólny
Alembik Miedziany Łabędzia Szyja Soldado 5 litrów (nr 62003, lutowany)rabat 5%
Alembik Miedziany Łabędzia Szyja Soldado 5 litrów (nr 62003, lutowany)
Alembik dwusegmentowy typu Łabędzia Szyja.Alembik ten składa się z kilku części: kotła z mosiężnymi uchwytami; miedzianej głowicy połączonej z rurą (łabędzią szyją); miedzianej chłodnicy.[%product_rabat_5_badge%]Te klasyczne destylatory miedziane zawdzięczają swój wdzięczny i prosty design starym tradycjom mauretańskim i od dawien dawna są szeroko stosowane na  całym Półwyspie Iberyjskim  oraz w południowej Europie, chociaż zasięg stosowania alembików sięga całej już Europy.Wszelkie lutowane łączenia mogą być wykonywane z mosiądzu, miedzi lub cyny - najwyższej czystości (99,7%), w zależności od położenia i zastosowania,  tym samym uzyskuję się urządzenia wolne od ołowiu. Mniejsze rozmiary tych alembików mogą być stosowane w gospodarstwach domowych przez amatorów destylacji, w przeciwieństwie do większych modeli, które wymagają adekwatnej przestrzeni destylacyjnej, zaplecza oraz właściwej wiedzy gorzelniczej. Dane techniczne alembika: Pojemność kotła: 5 L Wymiary podane w cm: szerokość kotła bez uchwytów szerokość kotła z uchwytami szerokość podstawy kotła szerokość alembika po złożeniu wysokość alembika po złożeniu 22 26 16 45 42 Materiał: Miedź i mosiężne uchwyty Grubość blachy: 0,6 mm Waga: około 2,5 kg[%product_alembic_bottom_alambiq%]
Cena: 799.00 zł
Kup Teraz
Na wino przeznaczamy tylko dojrzałe i zdrowe winogrona. Jeśli ich nie umyjemy przed odciągnięciem moszczu, to nie musimy dodawać drożdży. Jeśli zaś wymyjemy winogrona, to musimy dodać matkę drożdżową (Tokay lub Madera).

Moszcz fermentuje szybko i dobrze się klaruje. Jeśli chcemy z niego sporządzić wino o zawartości do 10% alkoholu, to nie musimy dodawać cukru, wody, kwasu i pożywki. Jeśli zaś chcemy otrzymać wino o wyższej mocy, to musimy dodać cukru.

  •   Jeśli chcemy otrzymać wino o mocy 12%, to do każdego litra moszczu musimy dodać 51 g cukru (do 10 litrów - 510 g).
  •   Jeżeli chcemy otrzymać wino o mocy 13%, to do każdego litra moszczu musimy dodać 68 g cukru (do 10 l - 680 g).
  •   Jeśli chcemy uzyskać wino o mocy 14%, to do każdego litra moszczu musimy dodać 86 g cukru (do 10 l - 860 g).

Cukier (w całości lub w części) możemy zastąpić rodzynkami, przyjmując, że zawartość cukru w rodzynkach wynosi 50% (inaczej mówiąc - zamiast 51 g cukru dajemy 102 g rodzynków).

Jeśli po sklarowaniu i ściągnięciu wina znad osadu dodamy do niego 20-30 g cukru na litr, to uzyskamy wino półwytrawne. Natomiast jeśli dodamy 30-60 g na litr, to otrzymamy wino półsłodkie.
W tych przypadkach istnieje jednak niebezpieczeństwo wystąpienia wtórnej fermentacji. Aby temu zapobiec, należy dodać około 20 ml spirytusu na litr wina.

Komentarze do: Wino z winogron - przepis ogólny

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
adamGość2018-10-04 17:40:26
Oczywiście najlepsze wino wyjdzie jak wyciśnie się sok z winogron. Akurat są miękkie, więc nie ma problemów. To jednak dużo roboty jak się nie ma wyciskarki. Jak mam czas i ochotę, to wyciskam, jeśli nie po prostu wrzucam winogrona do butli, jednak więcej czyli ok. 40% pojemności butli. Reszta to woda, cukier i dobre drożdże. Obecnie można kupić gotowe turbo razem z pożywką.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
adamGość2018-10-04 17:39:21
Oczywiście najlepsze wino wyjdzie jak wyciśnie się sok z winogron. Akurat są miękkie, więc nie ma problemów. To jednak dużo roboty jak się nie ma wyciskarki. Jak mam czas i ochotę, to wyciskam, jeśli nie po prostu wrzucam winogrona do butli, jednak więcej czyli ok. 40% pojemności butli. Reszta to woda, cukier i dobre drożdże. Obecnie można kupić gotowe turbo razem z pożywką.
ChlniencieForumowicz2016-11-04 19:14:26
Przydałaby się jeszcze informacja, ile mniej więcej litrów moszczu uzyskuje się z danego gatunku winogron. W artykule jest też wspomniane o dodawaniu wody, ale nie wiadomo ile. Kilka tygodni temu nastawiłem na próbę trochę wina z białych winogron, ale korzystałem z jakiegoś innego przepisu. Były w nim wszystkie dane, ale obawiam się, że nie był zbyt dobry - na razie (jeszcze nie ściągałem, zrobię to w najbliższym czasie) prawie nie czuć smaku winogron, za to alkohol bardzo dokazuje. Ale może smak jeszcze się ułoży?
MarcinGość2016-10-20 11:10:14

Nie kumam o co chodzi ? Już nie zagłębiając się w szczegły szczegółów... To każde winogrono ma tą sama zawartoćć cukru ? Do każdego należy dodać 51 g na litr, żeby mieć podana wartość procentową? Przywiozłem sok z Szampanii Chardonai i Pinot Noir.. Ile miało blg ? 9,5 ! Oczywiście, że w Polsce nawet wiącej można uzyskać, ale tam takie sią zbiera, ale nie mówcie, że do każdego moszczu tyle samo się dodaje.
marekGość2013-12-29 13:05:38
My w tym roku pierwszy raz samodzielnie zrobiliśmy nasze wino z winogron. Wyszło pyszne. Obecnie leżakuje sobie w piwnicy. Czeka na odpowiedni moment;) Aż żałujemy, że nie mamy większej butli. http://www.jakugotujesz.pl/?recipes=wino-z-jasnych-winogron
jepiGość2012-10-28 12:54:14
Co zrobić jeśli wino jest za słodkie i przestaje plumkać (to znaczy ok .raz na minutę)
rteezGość2012-10-15 22:06:15
w artykule nie ma szczegółów co składa się na moszcz. nie są to informacje dla początkujących winiarzy. ile moszcz powinien stać i czy woda jest do tego potrzebna. słowem: ratunku bo towar mi się zepsuje, bo taki ogół jak ktoś tu wypocił to dla zaawansowanych. nie można się połapać gdzie znaleźć coś w stylu "pierwsze kroki od A do Z" świadomy jestem że to temat rzeka ale od czegoś trzeba zacząć a nie od takiego ogólnika jak ten przepis.
kasia23721Gość2012-09-30 18:49:39
ile trzeba wsypać cukru na 20 litrów wina zeby było słodkie?proszę o rady
piotrekpoiu@op.plForumowicz2012-09-13 12:20:18
mam 30 litrow soku z białego winogrona ile mam dodac wody i cukru aby uzyskać w miare słodkie i mocne wino ?