Co to jest Moszcz?
W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego trunku Jaggermeister.
Kup Teraz
Moszcz (z łac. mustum, znaczy młody). Jest to świeżo wyciśnięty sok owocowy, lub warzywny, zawierający skórki, nasiona i łodyżki owoców. Tworzą one frakcję stałą moszczu, nazywa się je wytłoczynami lub miazgą, a stanowi ona od 7% do 23% całkowitej masy moszczu (w zależności od rodzaju owoców). Wysoka zawartość glukozy, zazwyczaj pomiędzy 10-15% powoduje, że jest on używany przy produkcji syropów owocowych.
Jednak głównym kierunkiem produkcji moszczu jest jego wykorzystanie w produkcji winiarskiej. Czas, który upływa od wytworzenia moszczu do jego filtracji jest bardzo ważny, ponieważ w tym właśnie czasie z miazgi przedostają się do soku substancje smakowo-aromatyczne decydujące o późniejszym smaku i kolorze wina, jak również pewna ilość drożdży bytujących na skórce. W odpowiednim momencie, o którym to najczęściej decyduje mistrz winiarski, moszcz poddaje się filtracji, a pozostałą miazgę dodatkowo wyciska się aby odzyskać związany w niej płyn. Do soku uzyskanego w pierwszej filtracji dodaje się drożdże, aby zintensyfikować proces fermentacji, a płyn wyciśnięty z owoców rozcieńcza się wodą i używa do produkcji drugiej porcji wina gorszej jakości, natomiast pozostałe po tłoczeniu suche wytłoczyny używa się jako nawóz do nawożenia winnic, lub niekiedy do produkcji brandy, czy grappy z nieodciśniętej miazgi.
W przypadku produkcji win z owoców innych niż winogrona, które to mają idealną zawartość cukrów i kwasów organicznych, potrzebne jest odpowiednie doprawienie moszczu cukrem i ustabilizowanie jego kwasowości. Dla przykładu moszcz jabłkowy jest mało kwaśny i należy do niego dodać kwasek cytrynowy, lub odpowiednią ilość moszczu z kwaśnych owoców, takich jak na przykład porzeczki. Poza winogronami na skórkach owoców nie występują tak duże ilości dobroczynnych drożdży, więc ważne jest dodanie ich do moszczu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlachetnych drożdży winiarskich pozwalających w domowych warunkach uzyskać wino o walorach smakowych zbliżonych do tych pochodzących z słynnych regionów winiarskich Francji, Włoch, czy Węgier, lub po prostu cieszyć się domowym winem zrobionym z działkowych owoców.