Rurka
Udostępnij:Kopiuj link
Zaprawka Wódka Grappa 25ml
Wspomnienie wakacji w Grecji może być teraz w zasięgu ręki. Zaprawkę należy wlać do butelki...
Kup Teraz
Wspomnienie wakacji w Grecji może być teraz w zasięgu ręki. Zaprawkę należy wlać do butelki...
Kup Teraz
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Rurka
Przepis na Piwo wg Coopers Brewery
DO PRZYGOTOWANIA PIWA POTRZEBNE BĘDĄ: Koncentrat Coopers'a (z dołączoną torebeczką drożdży piwowarskich), biały cukier, woda. Wyposażenie:
Balon szklany lub plastikowy pojemnik fermentacyjny o pojemności 30-34L.
Rurka fermentacyjna, korek do balonu.
Łyżeczka miarowa do cukru.
Naczynie o pojemności 4-5L (np. garnek) i długa plastikowa łyżka do mieszania.
Wskaźnik zawartości cukru (cukromierz) i termometr.
Wężyk plastikowy o długości ok. 1,5 m (jeśli pojemnik nie ma kranika).
Kapslownica i kapsle.
45 mocnych, sprawdzonych, ciśnieniowych butelek do piwa np. Typu "Eu...
Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu
Zaczynając przygodę z wytwarzaniem domowego wina czy innych fermentowanych trunków szybko okazuję się że potrzeba nam troszkę różnego rodzaju sprzętu i narzędzi specjalistycznych. Lista narzędzi może być dość krótka, ale jeśli chcemy zagłębić się w to hobby nieco głębiej to rozwija się ona dość szybko. Na szczęście wszystko można łatwo i za niewielkie pieniądze dostać w specjalistycznych sklepach enologicznych.
Poniżej znajduje się lista podstawowych narzędzi potrzebnych do przygotowania moszczu i fermentacji wina.
Sprzęt niezbędny do produkcji win domowych
Prasa do owoców...
Dojrzewanie Wina
Długość okresu dojrzewania zależy od wielu czynników i nie jest jednakowa dla wszystkich win. Wina słabe dojrzewają szybko i już po 2-3 miesiącach nadają się do spożycia. Nie mogą długo leżakować, gdyż tracą przyjemny smak i mogą ulec zepsuciu. W czasie leżakowania mogą być obciągane raz, a najwyżej dwa razy. Do tej grupy należą wszystkie wina jabłkowe, które w zasadzie powinny być spożyte w ciągu roku.
Stołowe wina o większej zawartość alkoholu powinny leżakować od 6 miesięcy do dwóch lat. Natomiast mocne wina deserowe - nie krócej niż dwa lata - często od 3 do 5. Takie wina obciąga się co najmniej 3-krotnie. Pierwszy raz po skończonej fermentacji d...
Podstawy domowego wyrobu alkoholu
PODSTAWY DOMOWEGO WYROBU ALKOHOLUSPRZęT (konieczne minimum)Fermentator: beczka, gąsior (balon, dymion), pojemnik fermentacyjny lub choćby pojemnik po wodzie mineralnej. Cukromierz.Korek z rurką fermentacyjną (zbędny przy zestawach gorzelnianych)MATERIAŁY
Woda.
Cukier.
Drożdże.
Pożywka i kwasek (zbędne przy zestawach gorzelnianych)
Środki klarujące.
GŁóWNE ETAPY DOMOWEGO WYROBU CZYSTEGO ALKOHOLU.PLANOWANIE NASTAWU.Nie ważne co chcesz robić, nie ważne z czego. Zawsze trzeba zaplanować i...
Produkcja piwa domowego dla początkujących
Uwarzenie domowego piwa jest prostsze niż to się wydaje, oto krótki poradnik jak szybko i łatwo zrobić domowe piwko! Jest to praca prosta i przyjemna, wystarczy postępować według kilku zasad, trzymać się poniższych kroków, aby otrzymać domowy złocisty trunek. Jeśli wykonacie wszystko jak należy, to efektem końcowym będzie własne piwo uwarzone w domu, smakiem dorównujące, lub nawet wyprzedzające piwo komercyjne! SPRZĘTGarnek 20-40 litrowy, termometr do 1000C, wiadro mniejsze cedzak (sito), wiadro duże z kranem lub fermentor z rurką fermentacyjną i kranikiem, butelki z ciemnego szkła, kapslo...
Węgiel aktywny - podstawowe informacje
Czym jest węgiel aktywny?
Węgiel aktywny jest adsorbentem, którego początki zastosowania wiążą się z medycyną. Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran w celu usuwania ich przykrego zapachu.
W 1771 roku szwedzki naukowiec Scheele odkrył zjawisko adsorpcji. Polega ono na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału – sorbentu. Dzięki tak silnie rozwiniętej powierzchni węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości prawie 20% własnej masy.
Początki przemysłowych zastosowań związane są z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku znalazł zastos...
Jak stosować węgiel aktywny do poprawiania destylatów?
Każdy domowy producent alkoholi, używa od czasu do czasu węgla aktywnego, niewątpliwie jest to tania, prosta i skuteczna metoda na poprawę walorów smakowych i fizykochemicznych destylatu.
O czarnym granulacie pisałem już wcześniej w tym artykule, natomiast tym artykule na przykładzie z rurą szklaną zaprezentuję prosty sposób na filtrację destylatu przez granulowany węgiel aktywny, instrukcję tą polecam osobom które mają wątpliwości jak robić to prawidłowo.
Bez względu...
Jak się robi wino z koncentratu - część 1 - Poradnik
Przyszła późna jesień, zaraz spadnie pierwszy śnieg, a za oknem pogoda która nie rokuje rychłych zbiorów winogron lub jakichkolwiek innych owoców, mój zbiór winogron w tym roku niestety wystarczył na jeden fermentor 30l, a to oczywiście trochę mało jak na profesjonalnego producenta domowego wina. Postanowiłem w związku z tym zrobić pierwszy raz wino z koncentratu.
Zakupiłem w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym koncentrat wina Rojasch La Mancha, po dwóch dniach był u mnie kurier z paczką, zatem do dzieła! Do wykonania t...
Jak zrobić cydr z koncentratu - Poradnik
Przed nami sezon letni. Ładna pogoda, więcej wolnego czasu zachęca nas do wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, podczas których nie może zabraknąć orzeźwiającego napitku jakim jest cydr. Cydr to lekki alkoholowy napój (najczęściej musujący) który zazwyczaj powstaje z jabłek (choć bywa też z gruszek, truskawek, itp). Domowa produkcja tego trunku jest niezwykle prosta i jak sami zaraz zobaczycie nie wymaga specjalnego wysiłku. Tak więc zaczynajmy! Pierwszym krokiem jest zakupienie kilku niezbędnych rzeczy które są niezbędne do domowej produkcji cydru z koncentratu. Potrzebujemy:
...
Jak się robi wino z koncentratu - część 2 - Poradnik
Część 1Początek roku już dobrze za nami a pogoda się nie zmieniła, śnieg za oknem, normalnie żeby napić się w miarę jako takiego wina o tej porze to leciałbym już do któregoś dyskontu po flaszkę wina za 20 - 30zł, ale nie tym razem! Rojasch już się pieni i zaraz będzie butelkowana, 30 butelek za cenę ok 5-6zł trafi do mych zbiorów. Jednak zanim to nastąpi należy prawidłowo dokończyć fermentację i całą zabawę w wino z paczki.
Moje winko z koncentrat...
Jak używać fermentora do nastawów cukrowych?
W tym artykule opiszę jak prawidłowo używać pojemnika fermentacyjnego prznaczonego do fermentacji tzw. cukrówki czyli nastawu na cukrze.
W skład tego fermentora wchodzi wiadro z praktyczną podziałką oraz dekiel (szczelne zamknięcie).
Czym jest fermentor do nastawów cukrowych?
Pojemnik fermentacyjny do nastawów cukrowych to właściwie zwykły fermentor o pojemności 30 litrów. Jedyną rzeczą która odróżnia go od standardowego fermentora winiarskiego lub piwowarskiego jest to iż w deklu nie posiada otworu na rurkę ferm...