Udostępnij:Kopiuj link
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.7/5
Ilość ocen: 287

Każdy domowy producent alkoholi, używa od czasu do czasu węgla aktywnego, niewątpliwie jest to tania, prosta i skuteczna metoda na poprawę walorów smakowych i fizykochemicznych destylatu.

O czarnym granulacie pisałem już wcześniej w tym artykule, natomiast tym artykule na przykładzie z rurą szklaną zaprezentuję prosty sposób na filtrację destylatu przez granulowany węgiel aktywny, instrukcję tą polecam osobom które mają wątpliwości jak robić to prawidłowo.

Bez względu na to czy destylujemy na kolumnie czy pot-stillu warto produkt finalny przepuścić przez filtr węglowy. Węgiel  aktywny trwale usuwa z destylatu niepożądane zapachy oraz sporą część zbędnych zanieczyszczeń chemicznych powstałych w procesie fermentacji przez co jakość destylatu ulega znaczącej poprawie.

Jak stosować węgiel aktywny?

 Jak prawidłowo przepuszczać destylat przez węgiel aktywny?

Etap pierwszy: Przygotowanie destylatu.

Najlepsze efekty otrzymamy filtrując schłodzony destylat o mocy 45-50%. Dlatego jeśli posiadamy spirytus 96% należy go wcześniej rozcieńczyć do pożądanych 45-50% a następnie schłodzić w zamrażalce.

Destylat wlewam do zbiornika (zasobnika) z kranikiem:

Jak stosować węgiel aktywny?

Etap drugi: Przygotowanie kolumny filtracyjnej.

Do budowy kolumny filtracyjnej można użyć stali inox lub zakupić szklana rurę filtracyjną, te ostatnie występuj w różnych wariantach. W moim przypadku korzystam z rury szklanej ze szkła borowo-krzemowego przeznaczonej właśnie do tego celu. Rurę umieściłem w stabilnym drewnianym statywie, który można łatwo zbudować w domowych warunkach.

Na dno rury filtracyjnej wkładam wacik lub watę, który zatrzyma węgiel:

Jak stosować węgiel aktywny?

A następnie zasypuję ją węglem do prawie pełna:

Jak stosować węgiel aktywny?

Do potrzeby tego artykułu stosuję Węgiel aktywny AD, ale można użyć dowolnego węgla. Największą porowatość a co za tym idzie skuteczność posiadają węgle kokosowe.

Węgiel zalewam gorącą wodą w celu jego odgazowania i aktywacji a następnie wodą chłodną. Woda zapobiega także zbytniemu wpijaniu alkoholu.

Jak stosować węgiel aktywny?

Teraz trzeba to wszystko poustawiać żeby łatwo przepuścić całą partię bez większej roboty.

Można oczywiście stać nad rurą filtracyjną i dolewać co chwila kilkaset mililitrów alkoholu, ale mając do przepuszczenia ok 15 litrów destylatu może to potrwać nawet kilka godzin.

Dlatego warto sobie ten proces uprościć żeby samo się przelało!

Etap trzeci: Przygotowanie zestawu filtracyjnego

Mając już gotową kolumnę z rurą należy przygotować sobie dodatkowo zasobnik (zbiornik) na destylat niefiltrowany "brudny" z regulacją przepływu, którym będziemy regulować prędkość zasilania filtra. Ja posiadam zbiornik inox 25l z kranikiem który świetnie się do tego celu nadaje. Można użyć nawet gąsiora Dama 5l i wężyka silikonowego z prostym zaciskiem. Przyda się również gąsior lub butla na odbiór destylatu przefiltrowanego "czystego".

Całość dopasowuję i wygląda to tak:

Jak stosować węgiel aktywny?Jak stosować węgiel aktywny?

Plastikowe uchywy montażowe pozwalają na płynną regulację wysokości kolumny co ułatwia ustawienie całości.

Jak stosować węgiel aktywny?

Etap czwarty: filtracja

Mając już całość ustawioną zaczynam napełniać rurę destylatem, kiedy alkohol zepchnie w dół resztki wody tempo filtracji stabilizuje się. Początek idzie dość opornie.

Kranikiem ustawiam tempo przepływu, reguluję tak aby destylat zdążył odpłynąć. Jak widać jest to układ otwarty co jest małą wadą mojego rozwiązania, gdyż może dojść do przelania i w takim wypadku musiałbym zaczynać od nowa!

Jak stosować węgiel aktywny?

schemat rury inoxKorzystniej jest kiedy zasobnik jest połączony szczelnie z rurą (za pomocą wężyka silikonowego), konstrukcję taką można wykonać jeśli posiadamy rurę filtracyjną ze stali inox. W takim przypadku nie potrzebujemy kranika na górze a przepływ regulujemy zaworkiem umieszczony na wylocie z filtra. Dzięki temu alkohol może mieć dłużej styczność z węglem, natomiast w moim rozwiązaniu jestem skazany na grawitację.

 

Wiele osób (na forum) uważa że jeszcze lepsze efekty osiąga się stosując odwrócony przepływ tzn. zasilamy filtr od dołu a wylot czystego alkoholu odbywa się na górze filtra. Jednak konstrukcja taka może sprawiać kłopoty gdyż wymaga dodatkowych kombinacji z wężykami oraz ustawieniem całej tej "budowli" a oczekiwane efekty nie odbiegają znacząco od klasycznej konstrukcji "góra -> dół".

Jeśli jednak kogoś to rozwiązanie przekonuje to do tego celu można użyć tej szklanej kolumny - link.

 

Wydajność węgla aktywnego do bimbru:

Filtracja 10 litrów trwa u mnie kilka godzin. Producenci węgla zalecają tempo nawet 1 litr na godzinę.

W między czasie po przefiltrowaniu ok 7 litrów, wymieniam węgiel na świeży i również zalewam go gorącą i zimna wodą.

Rura którą posiadam ma pojemność ok 380cm3. Opakowanie węgla o pojemności 1,7 litra wystarcza na ok 4,5-5 napełnień, taka ilość powinna wystarczyć do oczyszczenia ok. 30 litrów płynu. Zatem każde zasypanie rury pozwala na oczyszczenie ok 7 litrów destylatu.

Warto o tym pamiętać gdyż przepuszczanie większych ilość niż zaleca producent powoduje otrzymanie gorszego produktu końcowego.

Zużyty węgiel można także recyklingować przez wygrzanie go w piekarniku w 200oC przez kilkanaście minut, po takim zabiegu odzyskuje ok 30% sprawności.


Potrzebujesz więcej informacji o węglu aktywnym? Zajrzyj na nasze forum poświęcone temu zagadnieniu.

 

Komentarze do: Jak stosować węgiel aktywny do poprawiania destylatów?


Zaloguj się aby skomentować.


W_TGForumowicz2020-05-18 15:22:30
UPS poniżej popełniłem drobną choć zasadniczą pomyłkę.
Chodziło mi o LITR węgla nie KILOGRAM
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
W_TGForumowicz2020-05-18 14:59:17
Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.
Mam drobne zastrzeżenie do wykonania filtra.
Oczywiście wszystko zadziała jeśli będzie wykonane jak pisałeś. Ale
- jest raczej trudno utrzymać poziom destylatu ponad linią węgla.
i albo przeleje się, albo
- poziom spadnie i złoże nie jest wykorzystane.
Lepszym rozwiązaniem jest kolumna zasilana od dołu z przelewem od góry.
Kolumny tego typu są szklane lub nierdzewne.
Jeśli chodzi o żywotność złoża. Tutaj bym się nie sugerował podanymi danymi z opakowania.
Osobiście na kilogramowej paczce zrobiłem 3 filtrowania po 10 l wódki
Jedno w ubiegłym roku jesienią. Po czym węgiel przesypałem do słoja, zalałem wódką i tak pozostawiłem na ponad poł roku. Kilkanaście dni temu przepuściłem 2 x10 l wódki. i jak sądzę jeszcze go użyję.
Sugerował bym oceniać przydatność węgla po uzyskanym efekcie smakowym.
Mój alkohol filtrowany był dobrej jakości. i oczywiście to też ma wpływ na taką żywotność.
Kiepski alkohol oczywiście wcześniej zatruje złoże.