Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.0/5
Ilość ocen: 93
Zaprawka Cherry Vodka Likier 25 mlrabat 3%
Zaprawka Cherry Vodka Likier 25 ml
W prosty sposób pozwala uzyskać smak wiśniówki.
Cena: 6.99 zł
Kup Teraz

Butla lub fermentorButla do wina
Jeśli chodzi o większość sprzętu, to nie zmienia się on tak bardzo w zależności od tego co będziemy produkować. Zawsze będzie potrzebne jakieś duże naczynie (fermentor), w którym nasz wywar, wino, nastaw będzie przemieniał się w alkohol. Najlepiej gdyby była to butla do robienia wina lub balon ale tak czy inaczej chodzi o cos dużego i szklanego. Najlepiej szklanego, bo szkło jest najzdrowsze i nie wchodzi w reakcję z cieczą. Na początku waszej kariery możecie robić wino w pięcio lub siedmio-litrowych butelkach po wodzie mineralnej.

FermentorTaką butle można dostać w sklepie gospodarstwa domowego, a ostatnio widuje się je często w marketach, różne rozmiary w obudowanym koszu, cena w zależności od wymiarów. Warto pamiętać o jakimś zabezpieczeniu butli w postaci koszyka, lub czegoś innego, wśród starych wyżeraczy popularne są modele zbudowane z czterech płyt pilśniowych. Oczywiście przestrzeń pomiędzy butlą a koszem lub pudłem wypełniamy jakąś ociepliną, ciuchami z lumpeksu, watą, sianem lub czymś innym co doskonale lub chociaż trochę odizoluje i zabezpieczy nam nastaw.


Rurka fermentacyjnaRurka fermentacyjna
Idąc dalej, potrzebna będzie nam rurka fermentacyjna, którą można kupić także w sklepie gospodarstwa domowego za ok. 2,50 zł. Nie należy na tym oszczędzać tak jak na kupnie butli, rurka doskonale umożliwi wydobywanie się C02 ( dwutlenku węgla ) i jednocześnie uniemożliwi dostanie się niepożądanych bakterii do naszego wina. Dzięki temu otrzymamy alkohol a nie ocet. Zamiast rurki można także zastosować wężyk wsadzony do słoika z wodą, działa tak samo ale wiadomo jak wygląda kulturalna rurka a jak kawał węża i słoik po ketchupie. Sami zdecydujcie :)


KorekKorki do butli
Jak i rurka to i korek. Ten też można kupić również w owym zaprzyjaźnionym sklepie za kilka złotych. Przeważnie są wykonane z prawdziwego korka, ale ostatnio szerzą się korki z gumy, są łatwiejsze w mocowaniu, bo nie trzeba do nich stosować laku lub wosku. Po prostu naciągamy i wsadzamy rurkę. Jeśli chodzi o użyteczność to wygrywają z tradycyjnymi korkami ale jeśli chodzi o szkodliwość to te pierwsze są naturalne.

Jeżeli zamierzamy korkować większe ilości wina, warto zakupić korkownicę


Wężyk do winaWężyki
Oprócz tych podstawowych patentów, potrzebny będzie wężyk do ściągania napoju, najlepiej dwu-metrowy. Do węża warto przymocować jakiś drewniany patyczek lub listewkę na dwie gumki. W taki sposób można dowolnie regulować wysokość końcówki wężyka nad dnem i skutecznie uniknąć zassania niepotrzebnego mułu z dna butli.

Wężyki dostępne na rynku dzielą się na igielitowe i silikonowe. Radzimy stosować te drugie.

Do wężyków także często są dołączone szklane rurki dzięki którym uniknie się zassania osadu z dna podczas przelewania.

 

ButelkiButelki
Warto również mieć w domu butelki, najlepiej z ciemnego szkła, w które nalejemy gotowe przetwory by mogły odbyć najtrudniejszy okres w swoim życiu - przechowywanie.

 

LejkiLejek do wina
W swoim zaopatrzeniu warto posiadać jakiś lejek, a najlepiej kilka w różnych rozmiarach. Są one niezastąpione podczas przelewania wina z i do balonów. Do nich warto także mieć dopasowanie sitka z różnego rodzaju otworami.

Worki do filtracji moszczuWorek do filtracji moszczu
Są to specjalne worki uszyte na potrzeby winiarzy. Mają kształt trójkąta i doskonale nadają się do odfiltrowania moszczu od osadu. Odfiltrowując wino można zawiesić worek na kilka godzin nad miską i poczekać aż płyn odcieknie.

Cukromierz / BilingomierzBilingomierz
Służy do odczytu zawartości cukru w nastawie/winie dzięki temu możemy określić stan odfermentowania wina oraz zawartość alkoholu w winie.

 

 

TermometrTermometr
Każdy zna to narzędzie. Służy do pomiaru temperatury nastawu. Bardzo się przydaje przy fermentacji większych ilości wina / nastawu, gdyż takie mogą się zagrzewać samoczynnie a nieochłodzone mogą doprowadzić do przegrzania wina / nastawu i przez to zabić drożdże przed całkowitym odfermentowaniem.  

 

Plastikowe dzbanki i miarki
Przydają się do precyzyjnego odmierzania ilości składników ale i do przelewania, dolewania i odlewania wina.  

 

Prasa do owocówPrasa do owoców
Niezbędne narzędzie to odciśnięcia moszczu od miazgi.

 

Łyżka do mieszaniaSzczotka
Przydatna do mieszania wina podczas dosładzania.

 

Szczotka do czyszczenia balonów.
Narzędzie bez którego nie wyczyścimy dobrze balonu lub butli. Jak czyścić balony szklane?

 

Próbnik do winapróbnik do wina
Oby pobrać wygodnie bez zabawy wężykiem wino z balona, warto mieć próbnik który łatwo pozwolić tego dokonać.

Komentarze do: Narzędzia i osprzęt winiarski

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
lucas33Gość2016-03-03 09:13:58
Pochwalę się, że ostatnio uwarzyłem swojego pierwszego American Stouta i smakuje rewelacyjnie. Co do kwestii technicznych to cały sprzęt kupowałem od firmy Marxam  www.marxam-enology.pl Mają dobre ceny i sprzęt pierwszej klasy, idealnie nadaje się do domowego użytku.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)