Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 168

Zaczynając przygodę z wytwarzaniem domowego wina czy innych fermentowanych trunków szybko okazuję się że potrzeba nam troszkę różnego rodzaju sprzętu i narzędzi specjalistycznych. Lista narzędzi może być dość krótka, ale jeśli chcemy zagłębić się w to hobby nieco głębiej to rozwija się ona dość szybko. Na szczęście wszystko można łatwo i za niewielkie pieniądze dostać w specjalistycznych sklepach enologicznych.

Sprzęt niezbędny do produkcji win domowych

Pojemnik fermentacyjny - butla lub fermentor plastikowy

Jeśli chodzi o większość sprzętu, to nie zmienia się on tak bardzo w zależności od tego co będziemy produkować. Zawsze będzie potrzebne jakieś duże naczynie - pojemnik fermentacyjny, w którym nasze wino, zacier lub nastaw będzie przemieniał się w alkohol. Najlepiej gdyby była to butla do robienia wina lub balon ale tak czy inaczej chodzi o cos dużego i wygodnego w użytkowaniu. W ostatnich czasach na popularności zyskują pojemniki fermentacyjne ze względu na wygodę użytkowania oraz mycia, szkło oczywiście jest zdrowsze ponieważ nie wchodzi w reakcję z cieczą, natomiast jest dość kłopotliwe u używaniu. Do fermentacji polecam pojemniki plastikowe, natomiast do przechowywania w piwniczce już balony szklane i gąsiory. Na początku waszej kariery możecie robić wino nawet w pięciolitrowych butelkach po wodzie mineralnej, petainerach po piwie lub butlach od wody z dystrybutora 18l.

Butle lub fermentor można dostać w sklepie gospodarstwa domowego, ostatnio widuje się je często w marketach, różne rozmiary w obudowanym koszu, cena w zależności od wymiarów. Warto pamiętać o jakimś zabezpieczeniu butli w postaci koszyka, lub czegoś innego, wśród starych wyżeraczy popularne są modele zbudowane z czterech płyt pilśniowych. Oczywiście przestrzeń pomiędzy butlą a koszem lub pudłem wypełniamy jakąś otuliną, kartonem, sianem lub czymś innym co doskonale lub chociaż trochę odizoluje i zabezpieczy nam nastaw.

Butla do wina Fermentor

Rurka fermentacyjna

 Rurka fermentacyjnaIdąc dalej, potrzebna będzie nam rurka fermentacyjna, którą można kupić także w sklepie gospodarstwa domowego za ok. 2,50 zł. Rurka umożliwi wydobywanie się C02 ( dwutlenku węgla ) i jednocześnie uniemożliwi dostanie się niepożądanych bakterii do naszego wina. Dzięki temu otrzymamy alkohol a nie ocet. Zamiast rurki można także zastosować wężyk wsadzony do słoika z wodą, działa tak samo ale wiadomo jak wygląda kulturalna rurka a jak kawał węża i słoik po ketchupie. Sami zdecydujcie :)


Korek do balonu

 Jak i rurka to i korek na balon szklany. Ten też można kupić również za kilka złotych. Przeważnie są wykonane z prawdziwego korka, ale ostatnio szerzą się korki z gumy, są łatwiejsze w mocowaniu, bo nie trzeba do nich stosować laku lub wosku. Po prostu naciągamy i wsadzamy rurkę. Korki gumowe występują w różnych rozmiarach i należy dopasować rozmiar do szyjki balona który posiadamy.

Popularne rozmiary korków:
Narzędzia i osprzęt winiarski


Wężyk do wina

Wężyki (igielitowe, PCV)

Aby przelewać wino z nad osadu lub do butelek potrzebny będzie wężyk do ściągania wino, długości od 1,5 do 2m. Do węża warto przymocować jakiś drewniany patyczek lub listewkę na dwie gumki. W taki sposób można dowolnie regulować wysokość końcówki wężyka nad dnem i skutecznie uniknąć zassania niepotrzebnego mułu z dna butli. Wężyki dostępne na rynku dzielą się na igielitowe i silikonowe. Do obciągu wina lepiej sprawdzą się igielitowe gdyż są odpowiednio sztywne, silikonowe natomiast idealne są do destylacji. Przeczytaj jak rozpoznać - link.

Do wężyków zakupionych w sklepie często dołączone są szklane rurki dzięki którym uniknie się zassania osadu z dna podczas przelewania.


ButelkiButelki do wina

Warto również mieć w domu butelki, najlepiej z ciemnego szkła, w które nalejemy gotowe przetwory by mogły odbyć najtrudniejszy okres w swoim życiu - przechowywanie. Butelki do wina można kupić nowe lub odzyskać z win sklepowych (korkowanych).


Lejek

 Lejek do winaW swoim zaopatrzeniu warto posiadać jakiś lejek, a najlepiej kilka w różnych rozmiarach. Są one niezastąpione podczas przelewania wina z i do balonów. Do nich warto także mieć dopasowanie sitka z różnego rodzaju otworami.


Sitko lub durszlak

Warto mieć ich kilka a najlepiej takie, które pasuje do naszego lejka, przydaje się do odcedzania gęstych farfocli podczas przelewania.


Worek do filtracji moszczu (stożkowy)

Worek do filtracji moszczuSą to specjalne worki bawełniane uszyte na potrzeby winiarzy. Mają kształt trójkąta i doskonale nadają się do odfiltrowania moszczu od osadu. Odfiltrowując wino można zawiesić worek na kilka godzin nad miską i poczekać aż płyn odcieknie.


Cukromierz / Balingomierz / Refraktometr

BilingomierzWszystkie te urządzenia służą do odczytu zawartości cukru w nastawie/winie dzięki temu możemy określić stan odfermentowania wina oraz zawartość alkoholu w winie.


Termometr

 TermometrKażdy zna to narzędzie. Służy do pomiaru temperatury nastawu. Bardzo się przydaje przy fermentacji większych ilości wina / nastawu, gdyż takie mogą się zagrzewać samoczynnie a nieochłodzone mogą doprowadzić do przegrzania wina / nastawu i przez to zabić drożdże przed całkowitym odfermentowaniem.  


Plastikowe dzbanki i miarki

Przydają się do precyzyjnego odmierzania ilości składników ale i do przelewania, dolewania i odlewania wina.  


Rozdrabniacz na wiertarkę do owoców

To urządzenie wygląda jak mieszadło do farb lub mas budowlanych na zwykłą wiertarkę, służy do rozgniatania jagód owoców, głównie winogron. Jest polecane dla winiarzy amatorów uprawiających winogrona. Można je zrobić samemu lub kupić gotowe mieszadełko do farb w sklepie budowlanym.


Łyżka do mieszania

SzczotkaPrzydatna do mieszania wina podczas dosładzania. Warto mieć kilka rozmiarów.


Szczotka do czyszczenia balonów.

Narzędzie bez którego nie wyczyścimy dobrze balonu lub butli. Jak czyścić balony szklane?


Próbnik do wina

próbnik do winaOby pobrać wygodnie bez zabawy wężykiem wino z balona, warto mieć próbnik który łatwo pozwolić tego dokonać.


Komentarze do: Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposarzenie

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda