Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.3/5
Ilość ocen: 157

Butla lub fermentor plastikowyButla do wina
Jeśli chodzi o większość sprzętu, to nie zmienia się on tak bardzo w zależności od tego co będziemy produkować. Zawsze będzie potrzebne jakieś duże naczynie (fermentor), w którym nasze wino, zacier lub nastaw będzie przemieniał się w alkohol. Najlepiej gdyby była to butla do robienia wina lub balon ale tak czy inaczej chodzi o cos dużego i wygodnego w użytkowaniu. W ostatnich czasach na popularności zyskują pojemniki fermentacyjne ze względu na wygodę użytkowania oraz mycia, szkło oczywiście jest zdrowsze ponieważ nie wchodzi w reakcję z cieczą, natomiast jest dość kłopotliwe u używaniu. Do fermentacji polecam pojemniki plastikowe, natomiast do przechowywania w piwniczce już balony szklane i gąsiory. Na początku waszej kariery możecie robić wino nawet w pięciolitrowych butelkach po wodzie mineralnej, petainerach po piwie lub butlach od wody z dystrybutora 18l.

 

FermentorButle lub fermentor można dostać w sklepie gospodarstwa domowego, ostatnio widuje się je często w marketach, różne rozmiary w obudowanym koszu, cena w zależności od wymiarów. Warto pamiętać o jakimś zabezpieczeniu butli w postaci koszyka, lub czegoś innego, wśród starych wyżeraczy popularne są modele zbudowane z czterech płyt pilśniowych. Oczywiście przestrzeń pomiędzy butlą a koszem lub pudłem wypełniamy jakąś otuliną, kartonem, sianem lub czymś innym co doskonale lub chociaż trochę odizoluje i zabezpieczy nam nastaw.


Rurka fermentacyjnaRurka fermentacyjna
Idąc dalej, potrzebna będzie nam rurka fermentacyjna, którą można kupić także w sklepie gospodarstwa domowego za ok. 2,50 zł. Rurka umożliwi wydobywanie się C02 ( dwutlenku węgla ) i jednocześnie uniemożliwi dostanie się niepożądanych bakterii do naszego wina. Dzięki temu otrzymamy alkohol a nie ocet. Zamiast rurki można także zastosować wężyk wsadzony do słoika z wodą, działa tak samo ale wiadomo jak wygląda kulturalna rurka a jak kawał węża i słoik po ketchupie. Sami zdecydujcie :)


Korek do balonu
Jak i rurka to i korek na balon szklany. Ten też można kupić również za kilka złotych. Przeważnie są wykonane z prawdziwego korka, ale ostatnio szerzą się korki z gumy, są łatwiejsze w mocowaniu, bo nie trzeba do nich stosować laku lub wosku. Po prostu naciągamy i wsadzamy rurkę. Korki gumowe występują w różnych rozmiarach i należy dopasować rozmiar do szyjki balona który posiadamy.

Popularne rozmiary korków:
Narzędzia i osprzęt winiarski

Jeżeli zamierzamy korkować większe ilości wina, warto zakupić korkownicę


Wężyk do winaWężyki
Oprócz tych podstawowych patentów, potrzebny będzie wężyk do ściągania napoju, najlepiej dwu-metrowy. Do węża warto przymocować jakiś drewniany patyczek lub listewkę na dwie gumki. W taki sposób można dowolnie regulować wysokość końcówki wężyka nad dnem i skutecznie uniknąć zassania niepotrzebnego mułu z dna butli.

Wężyki dostępne na rynku dzielą się na igielitowe i silikonowe. Do obciągu wina lepiej sprawdzą się igielitowe gdyż są odpowiednio sztywne, silikonowe natomiast idealne są do destylacji.

Do wężyków także często są dołączone szklane rurki dzięki którym uniknie się zassania osadu z dna podczas przelewania.

 

ButelkiButelki
Warto również mieć w domu butelki, najlepiej z ciemnego szkła, w które nalejemy gotowe przetwory by mogły odbyć najtrudniejszy okres w swoim życiu - przechowywanie.

 

LejkiLejek do wina
W swoim zaopatrzeniu warto posiadać jakiś lejek, a najlepiej kilka w różnych rozmiarach. Są one niezastąpione podczas przelewania wina z i do balonów. Do nich warto także mieć dopasowanie sitka z różnego rodzaju otworami.

Worki do filtracji moszczuWorek do filtracji moszczu
Są to specjalne worki bawełniane uszyte na potrzeby winiarzy. Mają kształt trójkąta i doskonale nadają się do odfiltrowania moszczu od osadu. Odfiltrowując wino można zawiesić worek na kilka godzin nad miską i poczekać aż płyn odcieknie.

Cukromierz / BalingomierzBilingomierz
Służy do odczytu zawartości cukru w nastawie/winie dzięki temu możemy określić stan odfermentowania wina oraz zawartość alkoholu w winie.

 

 

TermometrTermometr
Każdy zna to narzędzie. Służy do pomiaru temperatury nastawu. Bardzo się przydaje przy fermentacji większych ilości wina / nastawu, gdyż takie mogą się zagrzewać samoczynnie a nieochłodzone mogą doprowadzić do przegrzania wina / nastawu i przez to zabić drożdże przed całkowitym odfermentowaniem.  

 

Plastikowe dzbanki i miarki
Przydają się do precyzyjnego odmierzania ilości składników ale i do przelewania, dolewania i odlewania wina.  

 

Prasa do owocówPrasa do owoców
Niezbędne narzędzie to odciśnięcia moszczu od miazgi.

 

Łyżka do mieszaniaSzczotka
Przydatna do mieszania wina podczas dosładzania.

 

Szczotka do czyszczenia balonów.
Narzędzie bez którego nie wyczyścimy dobrze balonu lub butli. Jak czyścić balony szklane?

 

Próbnik do winapróbnik do wina
Oby pobrać wygodnie bez zabawy wężykiem wino z balona, warto mieć próbnik który łatwo pozwolić tego dokonać.

Komentarze do: Narzędzia i osprzęt winiarski

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
lucas33Gość2016-03-03 09:13:58
Pochwalę się, że ostatnio uwarzyłem swojego pierwszego American Stouta i smakuje rewelacyjnie. Co do kwestii technicznych to cały sprzęt kupowałem od firmy Marxam  www.marxam-enology.pl Mają dobre ceny i sprzęt pierwszej klasy, idealnie nadaje się do domowego użytku.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)