Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 193
Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu
Pirosiarczyn potasu 250grabat 3%
Pirosiarczyn potasu 250g
Zabezpiecza wino przed szkodliwymi bakteriami, zabezpiecza przed wtórną fermentacją, zabezpiecza...

Kup Teraz

Zaczynając przygodę z wytwarzaniem domowego wina czy innych fermentowanych trunków szybko okazuję się że potrzeba nam troszkę różnego rodzaju sprzętu i narzędzi specjalistycznych. Lista narzędzi może być dość krótka, ale jeśli chcemy zagłębić się w to hobby nieco głębiej to rozwija się ona dość szybko. Na szczęście wszystko można łatwo i za niewielkie pieniądze dostać w specjalistycznych sklepach enologicznych.

Poniżej znajduje się lista podstawowych narzędzi potrzebnych do przygotowania moszczu i fermentacji wina.

Sprzęt niezbędny do produkcji win domowych

 

Prasa do owoców

Niezbędne narzędzie to odciśnięcia moszczu od miazgi. Prasę można zrobić samemu lub zakupić, wybór w ostatnich latach wybór jest szeroki. Prasy do owoców występują w wielu rozmiarach oraz typach, dzielą się na ramowe, śrubowe oraz koszowe, wykonane są albo z drewna bukowego (kosz) albo ze stali inox.

Prasa do owoców miękkich
Prasa ramowa do owoców miękkich
Prasa śrubowa
Prasa śrubowa, koszowa, bezramowa
Prasa ramowa
Prasa ramowa z lewarkiem hydraulicznym

 

Rozdrabniacz/młynek do owoców

To urządzenie wygląda jak kwadratowy lejek na noszach z korbą, służy do rozgniatania jagód owoców, głównie winogron. Jest polecane dla winiarzy amatorów uprawiających głównie winogrona białe. Podczas produkcji win białych nie ma konieczności oddzielania ich od szypułek, należy tylko zgnieść owoce, zaleca się aby do tłoczenie szypułki pozostały w miazdze gdyż ułatwiają tłoczenie, wspomagają drenaż moszczu.

Rozdrabniacz ręczny do owoców
Rozdrabniacz ręczny do owoców


Pojemnik fermentacyjny - butla lub fermentor plastikowy

Zawsze będzie potrzebne jakieś duże naczynie - pojemnik fermentacyjny, w którym nasze wino, zacier lub nastaw będzie przemieniał się w alkohol. Najlepiej gdyby była to butla do robienia wina lub balon ale tak czy inaczej chodzi o cos dużego i wygodnego w użytkowaniu. W ostatnich czasach na popularności zyskują pojemniki fermentacyjne ze względu na wygodę użytkowania oraz mycia, szkło oczywiście jest zdrowsze ponieważ nie wchodzi w reakcję z cieczą, natomiast jest dość kłopotliwe u używaniu. Do fermentacji polecam pojemniki plastikowe, natomiast do przechowywania w piwniczce już balony szklane i gąsiory. Na początku waszej kariery możecie robić wino nawet w pięciolitrowych butelkach po wodzie mineralnej, petainerach po piwie lub butlach od wody z dystrybutora 18l.

Butle lub fermentor można dostać w sklepie gospodarstwa domowego, ostatnio widuje się je często w marketach, różne rozmiary w obudowanym koszu, cena w zależności od wymiarów. Warto pamiętać o jakimś zabezpieczeniu butli w postaci koszyka, lub czegoś innego, wśród starych wyżeraczy popularne są modele zbudowane z czterech płyt pilśniowych. Oczywiście przestrzeń pomiędzy butlą a koszem lub pudłem wypełniamy jakąś otuliną, kartonem, sianem lub czymś innym co doskonale lub chociaż trochę odizoluje i zabezpieczy nam nastaw. Fermentora nie trzeba zabezpieczać, jest to naczynie dość wytrzymałe.

Butla do wina w koszu
Butla do wina w koszu
Fermentor plastikowy 30l
Fermentor plastikowy 30l
Fermentor plastikowy 15l
Fermentor plastikowy 15l z kranikiem

Rurka fermentacyjna

Idąc dalej, potrzebna będzie nam rurka fermentacyjna, którą można kupić także w sklepie gospodarstwa domowego za syboliczne 3zł. Rurka umożliwi wydobywanie się C02 ( dwutlenku węgla ) i jednocześnie uniemożliwi dostanie się niepożądanych bakterii do naszego wina. Dzięki temu otrzymamy alkohol a nie ocet. Zamiast rurki można także zastosować wężyk wsadzony do słoika z wodą, działa tak samo ale wiadomo jak wygląda kulturalna rurka a jak kawał węża i słoik po ketchupie. Sami zdecydujcie :) Rurki występują szklane lub plastikowe.

Rurka fermentacyjna
Rurka fermentacyjna plastikowa


Korek do balonu

Jeśli rurka to i korek na balon szklany. Ten też można kupić również za kilka złotych. Przeważnie są wykonane z prawdziwego korka, ale ostatnio szerzą się korki z gumy, są łatwiejsze w mocowaniu, bo nie trzeba do nich stosować laku lub wosku. Po prostu mocujemy korek w butli i wsadzamy rurkę. Korki gumowe występują w różnych rozmiarach i należy dopasować rozmiar do szyjki balona który posiadamy. Korki gumowe występuję jako wewnętrzne lub zewnętrzne.

Korki gumowe do balona
Korki wewnętrzne gumowe do balona
Popularne rozmiary tych korków: 41/37 mm, 43/40 mm, 48/44 mm, 51/48 mm


Wężyki (igielitowe, PCV) lub zestaw do ściągania wina

Aby przelewać wino z nad osadu lub do butelek potrzebny będzie wężyk do ściągania wina o długości od 1,5 do 2m. Do węża warto przymocować jakiś drewniany patyczek lub listewkę na dwie gumki. W taki sposób można dowolnie regulować wysokość końcówki wężyka nad dnem i skutecznie uniknąć zassania niepotrzebnego mułu z dna butli. Wężyki dostępne na rynku dzielą się na igielitowe i silikonowe. Do obciągu wina lepiej sprawdzą się igielitowe gdyż są odpowiednio sztywne, silikonowe natomiast idealne są do destylacji. Przeczytaj rozpoznać wężyki - link. Do wężyków zakupionych w sklepie często dołączone są szklane rurki dzięki którym uniknie się zassania osadu z dna podczas przelewania.

Zestaw do ściągania wina
Zestaw do ściągania wina
Wężyk do wina
Wężyk do wina (silikonowy)

 

Gąsiory / małe butle

Warto mieć ich większą ilość, maja wiele funkcji, są bardzo przydatne w domowych pracach. Wszelkie przelewanie, dolewanie, odlewanie nie obędzie się bez takiego małego balona. Gąsiorki takie można kupić w sklepach winiarskich lub także jako opakowanie do wina z winem w środku, tzn można kupić 5 litrów wina czerwonego  lub białego w takim właśnie gąsiorku, wino wylewamy do zlewu i mamy gotowy gąsior 5l ;) Alternatywą jest używanie butelek 5l, 7l po wodzie mineralnej, ale do dłuższego przechowywania wina się nie nadają, wino może przejść plastikiem.

Gąsior Dama 5l
Gąsior szklany 5l
Gąsior Dama 3l
Gąsior szklany 3l
 Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu
Gąsior szklany 5l w koszu plastikowym

Lejek

W swoim zaopatrzeniu warto posiadać jakiś lejek, a najlepiej kilka w różnych rozmiarach. Są one niezastąpione podczas przelewania wina z i do balonów. Do nich warto także mieć dopasowanie sitka z różnego rodzaju otworami.

 Lejek

Sitko lub durszlak

Warto mieć ich kilka a najlepiej takie, które pasuje do naszego lejka, przydaje się do odcedzania gęstych farfocli podczas przelewania.

Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie

Worek do filtracji moszczu (stożkowy)

Są to specjalne worki bawełniane uszyte na potrzeby winiarzy. Mają kształt trójkąta i doskonale nadają się do odfiltrowania moszczu od osadu. Odfiltrowując wino można zawiesić worek na kilka godzin nad miską i poczekać aż płyn odcieknie.

 Worek do filtracji moszczu

Siatka + stelaż na pojemnik fermentacyjny

Przydatne urządzenie do odcedzania moszczu lub soku od części gęstych.

Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu

 

Cukromierz / Balingomierz / Refraktometr

Wszystkie te urządzenia służą do odczytu zawartości cukru w nastawie/winie dzięki temu możemy określić stan odfermentowania wina oraz zawartość alkoholu w winie.

Cukromierz precyzyjny szwedzki 25cm
Cukromierz precyzyjny szwedzki 25cm
Refraktometr winiarski
Refraktometr winiarski

Termometr

Każdy zna to narzędzie. Służy do pomiaru temperatury nastawu. Bardzo się przydaje przy fermentacji większych ilości wina / nastawu, gdyż takie mogą się zagrzewać samoczynnie a nieochłodzone mogą doprowadzić do przegrzania wina / nastawu i przez to zabić drożdże przed całkowitym odfermentowaniem.  

Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie
Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie
 

Plastikowe dzbanki i miarki

Przydają się do precyzyjnego odmierzania ilości składników ale i do przelewania, dolewania i odlewania wina.  

Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie
Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie

Mieszadło do farb + wiertarka = Rozdrabniacz

Typowe zwykłe mieszadło do farb lub mas budowlanych na zwykłą wiertarkę świetnie nadaje się do rozgniatania jagód owoców, głównie winogron. Jest polecane dla winiarzy amatorów uprawiających winogrona. Można je zrobić samemu z kawałka drutu lub kupić gotowe mieszadełko do farb w sklepie budowlanym a wiertarkę raczej każdy facet już ma.

Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu
Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu

Łyżka do mieszania

Przydatna do mieszania wina podczas dosładzania. Warto mieć kilka rozmiarów. Występują drewniane lub z tworzywa.

Narzędzia i osprzęt winiarski - podstawowe wyposażenie

Szczotki do czyszczenia balonów i butelek.

Narzędzie bez którego nie wyczyścimy dobrze balonu lub butli, przeczytaj jak czyścić balony szklane.

Szczotka do czyszczenia balonów
Szczotka do czyszczenia balonów
Szczotka do mycia butelek
Szczotka do mycia butelek

Próbnik do wina

Oby pobrać wygodnie bez zabawy wężykiem wino z balona, warto mieć próbnik który łatwo pozwolić tego dokonać. Wino można także pobierać zwykłym wężykiem.