Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 155
Przepis na Piwo wg Coopers Brewery
Zaprawka Irish Cream 25 mlrabat 3%
Zaprawka Irish Cream 25 ml
Zaprawka do irish cream

Kup Teraz
DO PRZYGOTOWANIA PIWA POTRZEBNE BĘDĄ:

Koncentrat Coopers'a (z dołączoną torebeczką drożdży piwowarskich), biały cukier, woda.

Wyposażenie:

  • Balon szklany lub plastikowy pojemnik fermentacyjny o pojemności 30-34L.
  • Rurka fermentacyjna, korek do balonu.
  • Łyżeczka miarowa do cukru.
  • Naczynie o pojemności 4-5L (np. garnek) i długa plastikowa łyżka do mieszania.
  • Wskaźnik zawartości cukru (cukromierz) i termometr.
  • Wężyk plastikowy o długości ok. 1,5 m (jeśli pojemnik nie ma kranika).
  • Kapslownica i kapsle.
  • 45 mocnych, sprawdzonych, ciśnieniowych butelek do piwa np. Typu "Europa" o pój. 500ml

Mycie i sterylizacja:

Podczas całego procesu bardzo ważne jest zachowanie wyjątkowej czystości, tak naczyń, jak i oprzyrządowania. Balon szklany (pojemnik fermentacyjny), butelki i pozostałe wyposażenie myjemy płynem do mycia naczyń. Następnie wszystko dokładnie płuczemy w ciepłej wodzie. Pojemnik fermentacyjny, naczynie i łyżkę sterylizujemy, opłukując je wrzącą wodą. Nie sterylizujemy balonu i butelek, gdyż gorąca woda może spowodować popękanie szkła.


PRZYGOTOWANIE BRZECZKI PIWNEJ:

1. Zamkniętą puszkę ekstraktu słodowego (koncentratu) wkładamy na 10 minut do naczynia (zlewozmywaka) z gorącą wodą.
2. Do 4-5 L naczynia (np. garnka) wsypujemy 1 kg cukru. Dolewamy 2 litry wrzącej wody i mieszamy plastikową łyżka do momentu rozpuszczenia cukru. Dodajemy zawartość puszki i powtórnie dokładnie mieszamy.
3. Roztwór po wystudzeniu przelewamy do balonu (pojemnika fermentacyjnego). Dodajemy 201 letniej wody (wodę gorszej jakości należy uprzednio przegotować). Całość dokładnie mieszamy.
4. Gdy temperatura roztworu mieści się w granicach 21-27°C wsypujemy torebeczkę drożdży piwowarskich i ponownie całość mieszamy przez około 30 s.
5. Balon (pojemnik fermentacyjny) zamykamy i montujemy wypełnioną do połowy wodą rurkę fermentacyjną.

UWAGA: Fermentacja rozpocznie się prawidłowo, gdy dopilnujemy by temperatura roztworu (brzeczki) wynosiła 21-27°C. Jeżeli roztwór w momencie dodawania drożdży będzie cieplejszy niż 27°C drożdże zginą. Przy temperaturze poniżej 21°C fermentacja może w ogóle się nie rozpocząć.

PIERWSZA FERMENTACJA:

Dodanie drożdży piwowarskich do brzeczki oznacza rozpoczęcie pierwszej fermentacji. Przez cały czas jej trwania starajmy się utrzymywać temperaturę brzeczki na poziomie 21°C lub nieco powyżej.
Jeżeli fermentację będziemy prowadzić w zalecanym zakresie temperatur, zakończy się ona już po 4-6 dniach. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, fermentacja może trwać dłużej. Koniec pierwszej fermentacji zasygnalizuje nam ustanie bulgotania w rurce fermentacyjnej. Cukromierz powinien wskazać w odfermentowanej brzeczce około l°Blg. Teraz powinniśmy jak najszybciej przelać piwo do butelek. Im szybciej to zrobimy tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia.

ROZLEWANIE PIWA DO BUTELEK:

1. Do każdej butelki o pój. 500 ml dodajemy używając łyżeczki miarowej dokładnie 4g cukru.
UWAGA: Dodanie większej ilości cukru może spowodować późniejszą eksplozję zakapslowanej butelki. Zaniżenie dawki cukru ograniczy pienistość piwa.
Jeżeli użyte zostaną butelki o innej pojemności, ilość dodanego cukru musi być proporcjonalnie zmieniona.
2. Rozpoczynając rozlewanie piwa do butelek pamiętajmy, by nie poruszyć (wzburzyć) osadu z dna balonu (pojemnika fermentacyjnego). Wężyk do obciągu piwa powinien być zanurzony nie głębiej niż 5 cm od dna. Osad drożdży nie powinien dostać się do butelek.
3. Butelkę podczas napełniania trzymamy lekko przechyloną. Pozwoli to ograniczyć pienienie się przelewanego piwa i utratę C02.
4. Butelki napełniamy piwem tak, aby pozostało 5 cm wolnej przestrzeni w szyjce butelki.
5. Po zakapslowaniu, butelki kilkakrotnie odwracamy, by wymieszać dodany wcześniej cukier. W tym momencie rozpoczynamy drugą fermentację.

DRUGA FERMENTACJA - PRZECHOWYWANIE:

Przez pierwsze 4 dni napełnione i zakapslowane butelki przechowujemy w temperaturze 21-27°C, a przez następne 10 dni w temp. 18-20°C. Po tym czasie piwo nadaje się do konsumpcji, aczkolwiek pełnego smaku nabiera po 2-3 miesiącach przechowywania w chłodnym pomieszczeniu. Niewielka ilość drożdży znajdująca się w butelkach nadaje piwu opalescencję typową dla naturalnie warzonych piw.

DODATKOWE WSKAZóWKI:

1. Temperatura: Duży wpływ na jakość piwa ma zapewnienie odpowiedniej temperatury na poszczególnych etapach jego przygotowania. Dotyczy to szczególnie pierwszej fermentacji. Balon (pojemnik fermentacyjny) można dogrzać do zalecanej temperatury 21-27°C, stawiając go przy grzejniku lub kierując nań strumień ciepłego powietrza z termowentylatora. Jeśli temperatura przekroczy 27°C to przez rurkę fermentacyjną może wyciekać piana i wdać się zakażenie. Przy większym przekroczeniu zalecanej temperatury drożdże mogą przestać pracować sugerując zakończenie pierwszej fermentacji. Podobnie może wyglądać sytuacja gdy temperatura spadnie poniżej 21°C. Jeżeli w tym stanie (nie do końca odfermentowany cukier) piwo rozlejemy do butelek, to przy sprzyjających warunkach ruszy ponownie fermentacja i może dojść do eksplozji butelek.
2. Obniżenie zawartości alkoholu: Jeśli chcemy uzyskać piwo o niższej zawartości alkoholu, musimy zmniejszyć ilość cukru dodawanego do brzeczki przed rozpoczęciem pierwszej fermentacji. Dawka cukru nie powinna być jednak mniejsza niż 250 g. I tak dodając:

l kg cukru uzyskuje się stężenie alkoholu 5,2%,
750 g cukru - 4,6% alkoholu,
500 g cukru - 4,0% alkoholu,
250 g cukru - 3,4% alkoholu.
Z uwagi na konieczność wysycenia piwa dwutlenkiem węgla zawsze bez zmian pozostaje ilość cukru dodawana do butelek przed rozpoczęciem drugiej fermentacji.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

1. Zbyt duże wysycenie piwa C0? - może być efektem dodania zbyt dużej ilości cukru do butelek, lub braku utrzymania prawidłowej temperatury (21-27°C) brzeczki w czasie pierwszej fermentacji.
2. Brak piany - może być wynikiem wycieku piany przez rurkę podczas pierwszej fermentacji, zbierania piany z powierzchni brzeczki w czasie fermentacji lub usuwania piany podczas rozlewu do butelek.
3. Piwo zbyt rozcieńczone wodą - będzie pozbawione cech charakterystycznych dla piwa i z niewielką ilością piany.
4. Biały kożuch na powierzchni fermentującej brzeczki, nieprzyjemny zapach lub kwaśny smak - mogą być efektem zakażeń, które wystąpiły na skutek np. niedostatecznego umycia sprzętu, prowadzenia fermentacji w niewłaściwej temperaturze, zbyt późnego rozlania piwa do butelek po zakończeniu pierwszej fermentacji. Pamiętajmy więc o przestrzeganiu reguł zawartych w tej instrukcji i zachowaniu szczególnej higieny podczas całego procesu.


KARTA WARZELNICZA:
(zachęcamy do każdorazowego wypełniania karty warzelniczej - pozwoli to świadomie eksperymentować i nabierać doświadczenia)
Rodzaj użytego koncentratu słodu:
Data rozpoczęcia warzenia:
Ilość dodanej wody:
Ilość dodanego cukru:
Data ważności słodu zapisana na puszce:
Data ważności drożdży zapisana na torebeczce:
Temperatura brzeczki w momencie dodawania drożdży (ZALECANA 21-27°C):
Liczba dni, po których ustało bulgotanie w rurce fermentacyjnej:
Data butelkowania:
Gdy używasz cukromierza:
Zawartość cukru (przed dodaniem drożdży do brzeczki)
Końcowa zawartość cukru (przed butelkowaniem).
Źródło: http://wojgrod.republika.pl/przepis.htm

Komentarze do: Przepis na Piwo wg Coopers Brewery


Zaloguj się aby skomentować.


Refael72Gość2014-02-02 20:47:08
Pieprzycie jak słoń żyrafę, robiłem z cukru i wyszło rewelka.

balon i flaszki można sterylizować pirosiarczynem sodowym.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
kardGość2013-05-12 11:45:58
ja daję zwykły cukier i wychodzi dobre piwo. jak ktoś nie umie nastawić brzeczki to już jego problem. pozdrawiam
bkersGość2013-04-20 20:40:34
Jeśli dodamy biały cukier to wyjdzie piwko o smaku pośrednim pomiędzy bimbrem a podłym jabolem. Pozdrawiam.
MietekGość2012-12-14 09:23:47
Dajcie sobie spokój z tymi brewkitami, z cukru to wychodzi szampan kwaśny a jak damy coś lepszego to i tak te pseudopiwo smaku nie ma a aromatów chmielowych to już rzadnych! Tylko zacieranie od podstaw i chmielenie ale mi ten proces zajmuje 8h zanim dam drożdże wiec czas trzeba mieć na to zeby sobie zrobić 40 butelek.
cangGość2012-10-19 16:04:01
A czy ktoś rozlewał takie piwo do plastikowych zakręcancyh butelek? czy koniecznie muszą być szklane plus kapslownica?
ooo taGość2011-08-11 10:12:53
Witam wszystkich niezrarzajcie się opinią mojego poprzednika jak sie przestrzega wskazówek to można upichcić naprawę coś smacznego apropo jeśli ktoś chce zrobić własne piwo to pewnie chciałby uniknąć "polepszaczy" słód znajduje się w koncentracie a glukoza to nic innego jak cukier może nie do końca biały ale cukier i jeszcze jedno łatwiej jest zrobić piwo z naturalnych składników jeżeli ów składniki są dostępne pozdrawiam i życzę smacznego.
BzqGość2011-07-05 04:26:48
I wyjdzie paskudztwo. Zamiast cukru należy dodać albo odpowiedni koncentrat słodu lub słód jeśli wiemy co z nim zrobić, albo "polepszacz" - mieszaninę słodu i glukozy, albo w ostateczności samą glukozę. Jeśli dodamy biały cukier to wyjdzie piwko o smaku pośrednim pomiędzy bimbrem a podłym jabolem. Pozdrawiam.
ZielonyGość2011-05-19 12:59:27
gdzie można kupić ten koncentrat kopersa? albo same drożdze?
DannyGość2010-10-23 12:29:29
No to zaczynam. Sam jestem ciekaw jak to będzie!
ARTUR1307Forumowicz2010-02-20 08:50:55
Witam wszystkich twurców tej stronki. Dzieki tej stronie naprawde można poszeżyc umiejętności w dziezinie produkcji trunków browarnych,dziękuje mi pozdrawiam klakier.
KazikGość2009-11-15 09:30:21
Witam piwowarów domowych! Rozopczołem kilka dni temu produkcje domową i mam kilka wątpliwości. Znajomy robił i polecał ale nie mam z nim teraz kontaktu. Napiszcie jak już robiliście np ile voltów miało po 1 fermentacji? jak długo fermentacja 1 powinna trwać? itp. z góry dzięki za podzielenia sie wiedzą.
wiatrakGość2009-09-19 11:51:35
przetestowane-polecam:)
zielmichGość2009-07-10 07:57:15
Bardzo fajna strona. Jestem bardzo zainteresowany warzeniem piwa domowego. Na razie skupiam się na zbieraniu wiedzy ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie przystąpię do warzenia swojego pierwszego piwa. Pozdrawiam