Jak zrobić cydr z koncentratu - Poradnik
Pierwszym krokiem jest zakupienie kilku niezbędnych rzeczy które są niezbędne do domowej produkcji cydru z koncentratu.
Potrzebujemy:
- pojemnik fermentacyjny z pokrywą 25l
- rurkę fermentacyjną
- środek dezynfekujący Disinfectant lub pirosiarczyn potasu (w celu wyeliminowania bakterii oraz pleśni z osprzętu, do dezynfekcji butelek)
- drożdże do cydru (Aromatic cider)
- pożywka dla drożdży
- cukromierz
- koncentrat jabłkowy do cydru (w naszym przypadku zużyliśmy trzy z sześciu litrowych opakowań cydru gdyż nie chcieliśmy przesadzać z mocą trunku)
- szklankę oraz łyżeczkę do rozpuszczenia i wymieszania drożdzy
- długą łyżkę do wymieszania całości w fermentorze
Wszystkie te produkty łącznie z KONCENTRATEM JABŁKOWYM DO CYDRU znajdziecie Państwo na stronie www.alkohole-domowe.pl
Po odkażeniu sprzętu (fermentor, pokrywa, rurka fermentacyjna) który mógł zawierać niewidoczne ślady bakterii czy pleśni, przechodzimy do działania. Do pojemnika fermentacyjnego wlewamy zawartość trzech opakowań koncentratu jabłkowego do cydru o pojemności 1l (łącznie 3litry). Pamiętajmy aby z każdej torebki wycisnąć ostatnie soki oraz przepłukać je w celu uniknięcia strat (sok jest gęsty i osadza się w opakowaniu).
Następnie dopełniamy fermentor wodą (o temp. około 25-st. C) do 20l. Celowo dopełniliśmy do 20l aby dać przestrzeń dla pracujących drożdży podczas fermentacji. My użyliśmy słuchawki prysznicowej w celu odpowiedniego natlenienia. Nigdy nie gotujemy wody, gdyż pozbawiamy ją wówczas tlenu!
Następnie sprawdzamy wskazania cukromierza (Ballingometru). Rejestrujemy na skali ok. 12blg, co oznacza że nasz cydr będzie orzeźwiający i lekki, o zawartości alkoholu 4-5%.
Dodajemy wcześniej uwodnione w szklance z wodą (temp.25-30 st.C- nie więcej, gdyż wówczas zabijemy drożdże) i szczyptą cukru drożdże.
Całość dokładnie mieszamy.
Dodajemy pożywkę dla drożdży (10g na 25 litrów) czyli jedną saszetkę.
Wszystko dokładnie mieszamy.
Wlewamy do rurki fermentacyjnej odrobinę wody, przebijamy przez otwór w pokrywie, po czym szczelnie zamykamy fermentor. Odstawiamy w temperaturze pokojowej na około 10 dni.
Na zakończenie cydr należy rozlać do butelek.
Butelki należy dobrze umyć przed rozlaniem.
Za pomocą kranika zamontowanego w fermentorze rozlewamy cydr do butelek.
W ten sposób napełniliśmy 36 butelek 0,45l po zlaniu znad osadu.Rozlewanie można zrobić na dwa sposoby – jeśli chcemy otrzymać cydr naturalnie gazowany.
- Nie czekamy do końca fermentacji i gdy wskazanie cukromierza pokaże 2 Blg zlewamy cydr do butelek. Proces fermentacji trwać będzie w butelkach i cydr w naturalny sposób nagazuje się CO2. Zostawiamy na 4-5 dni i przenosimy w chłodne miejsce.
- Czekamy do końca fermentacji i do każdej butelki o pojemności 0,5 litra dodajemy maksimum 3 g cukru lub najlepiej glukozy (nie więcej bo wyprodukujemy granaty!) i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 4-5 dni, a następnie przenosimy w chłodniejsze miejsce.
Należy używać butelek o grubym szkle i dobrym zamknięciu. My używamy butelek po piwie Grolsch, które ma fajne zamknięcie na drut (tzw.patentowe). Niewątpliwie zaletą tego sposobu jest możliwość wcześniejszego ich opróżnienia :)
Można też użyć typowych butelek po piwie – wówczas trzeba zaopatrzyć się w kapsle i kapslownicę (nie polecamy kapslownicy młotkowej najtańszej, gdyż często uszkadza butelki w trakcie kapslowania. Warto wydać 30-50 zł i kupić porządną kapslownicę zaciskową.I to by było na tyle! Życzymy przyjemnej przygody z własnoręcznie wykonanym cydrem i ubawu z obserwacji min zaproszonych gości. Sam to zrobiłeś ??? Niemożliwe! Ale pycha!
P.S. W ten sam sposób możemy zrobić pyszne wino jabłkowe. Wystarczy dodać kolejne 3 torebki koncentratu jabłkowego i dopełnić wodą do 21 litrów. Po zakończonej fermentacji zlać do butelek bez dodawania cukru i zakorkować przy pomocy korków do butelek i korkownicy. Chyba, że chcemy otrzymać musujące wino jabłkowe o mocy 13-14%, które równie pysznie smakuje schłodzone jak cydr – lecz bywa zdradliwe w szybkości działania.