Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 164
Jak zrobić cydr z koncentratu - Poradnik
Przed nami sezon letni. Ładna pogoda, więcej wolnego czasu zachęca nas  do wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, podczas których nie może zabraknąć orzeźwiającego napitku jakim jest cydr. Cydr to lekki alkoholowy napój (najczęściej musujący) który zazwyczaj powstaje z jabłek (choć bywa też z gruszek, truskawek, itp). Domowa produkcja tego trunku jest niezwykle prosta i jak sami zaraz zobaczycie nie wymaga specjalnego wysiłku. Tak więc zaczynajmy!

Pierwszym krokiem jest zakupienie kilku niezbędnych rzeczy które są niezbędne do domowej produkcji cydru z koncentratu.

Potrzebujemy:


Wszystkie te produkty łącznie z KONCENTRATEM JABŁKOWYM DO CYDRU znajdziecie Państwo na stronie www.alkohole-domowe.pl

 

Sprzęt do wyrobu cydru


Po odkażeniu sprzętu (fermentor, pokrywa, rurka fermentacyjna)  który mógł zawierać niewidoczne ślady bakterii czy pleśni, przechodzimy do działania. Do pojemnika fermentacyjnego wlewamy zawartość trzech opakowań koncentratu jabłkowego do cydru o pojemności 1l (łącznie 3litry). Pamiętajmy aby z każdej torebki wycisnąć ostatnie soki oraz przepłukać je w celu uniknięcia strat (sok jest gęsty i osadza się w opakowaniu).



Dodawanie wlewanie cydru do fermentora 1

Dodawanie wlewanie cydru do fermentora 2

Następnie dopełniamy fermentor wodą (o temp. około 25-st. C) do 20l. Celowo dopełniliśmy do 20l aby dać przestrzeń dla pracujących drożdży podczas fermentacji.  My użyliśmy słuchawki prysznicowej w celu odpowiedniego natlenienia. Nigdy nie gotujemy wody, gdyż pozbawiamy ją wówczas tlenu!

Natlenianie cydru w fermentorze

Następnie sprawdzamy wskazania cukromierza (Ballingometru). Rejestrujemy na skali ok. 12blg, co oznacza że nasz cydr będzie orzeźwiający  i lekki, o zawartości alkoholu 4-5%.




Dodajemy wcześniej uwodnione w szklance z wodą (temp.25-30 st.C- nie więcej, gdyż wówczas zabijemy drożdże) i szczyptą cukru drożdże.


 
Dodawanie drożdży do cydru


Dodawanie i mieszanie drożdży do cydru

 

mieszanie drożdży do cydru

 

Całość dokładnie mieszamy.



Mieszanie cydru

 

Dodajemy  pożywkę dla drożdży (10g na 25 litrów)  czyli jedną saszetkę.



Dodawanie pożywki do cydru

Wszystko dokładnie mieszamy.


Mieszanie cydru


Wlewamy do rurki fermentacyjnej odrobinę wody, przebijamy przez otwór w pokrywie, po czym szczelnie zamykamy fermentor. Odstawiamy w temperaturze pokojowej na około 10 dni.



Instalowanie rurki frementacyjnej w fermentorze
Szczelne zamykanie fermentora

Szczelnie zamknięty pojemnik fermentacyjny

Na zakończenie cydr należy rozlać do butelek.

Butelki należy dobrze umyć przed rozlaniem.

Przygotownie butelek do cydru


Za pomocą kranika zamontowanego w fermentorze rozlewamy cydr do butelek.

Rozlewanie cydru do butelek

W ten sposób napełniliśmy 36 butelek 0,45l po zlaniu znad osadu.

Rozlewanie można zrobić na dwa sposoby – jeśli chcemy otrzymać cydr naturalnie gazowany.

  • Nie czekamy do końca fermentacji i gdy wskazanie cukromierza pokaże 2 Blg zlewamy cydr do butelek. Proces fermentacji trwać będzie w butelkach i cydr w naturalny sposób nagazuje się CO2. Zostawiamy na 4-5 dni i przenosimy w chłodne miejsce.
  • Czekamy do końca fermentacji i do każdej butelki o pojemności 0,5 litra dodajemy maksimum 3 g cukru lub najlepiej glukozy (nie więcej bo wyprodukujemy granaty!) i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 4-5 dni, a następnie przenosimy w chłodniejsze miejsce.
UWAGA!

Należy używać butelek o grubym szkle i dobrym zamknięciu. My używamy butelek po piwie Grolsch, które ma fajne zamknięcie na drut (tzw.patentowe). Niewątpliwie zaletą tego sposobu jest możliwość wcześniejszego ich opróżnienia :)

Można też użyć typowych butelek po piwie – wówczas trzeba zaopatrzyć się w kapsle i kapslownicę (nie polecamy kapslownicy młotkowej najtańszej, gdyż często uszkadza butelki w trakcie kapslowania. Warto wydać 30-50 zł i kupić porządną kapslownicę zaciskową.



Zabutelkowany cydr

I to by było na tyle! Życzymy przyjemnej przygody z własnoręcznie wykonanym cydrem i ubawu z obserwacji min zaproszonych gości. Sam to zrobiłeś ??? Niemożliwe! Ale pycha!


P.S. W ten sam sposób możemy zrobić pyszne wino jabłkowe. Wystarczy dodać kolejne 3 torebki koncentratu jabłkowego i dopełnić wodą do 21 litrów. Po zakończonej fermentacji zlać do butelek bez dodawania cukru i zakorkować przy pomocy korków do butelek i korkownicy. Chyba, że chcemy otrzymać musujące wino jabłkowe o mocy 13-14%, które równie pysznie smakuje schłodzone jak cydr – lecz bywa zdradliwe w szybkości działania.

PioterGość2020-03-24 17:00:33
Witam,
mam zamiar zrobić mój pierwszy cydr według Pana przepisu, jednak mam problem ze zdobyciem takiej ilości butelek. Moje pytanie brzmi: czy może być to inne naczynie np. słoik.
Pozdrawiam
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)