Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 129
Jak używać fermentora do nastawów cukrowych?
Zaprawka Smakowa Hans Rum 25mlrabat 3%
Zaprawka Smakowa Hans Rum 25ml
Zaprawka do sporządzenia Rumu Hansen

Kup Teraz

W tym artykule opiszę jak prawidłowo używać pojemnika fermentacyjnego prznaczonego do fermentacji tzw. cukrówki czyli nastawu na cukrze.

W skład tego fermentora wchodzi wiadro z praktyczną podziałką oraz dekiel (szczelne zamknięcie).

Czym jest fermentor do nastawów cukrowych?

Pojemnik fermentacyjny do nastawów cukrowych to właściwie zwykły fermentor o pojemności 30 litrów. Jedyną rzeczą która odróżnia go od standardowego fermentora winiarskiego lub piwowarskiego jest to iż w deklu nie posiada otworu na rurkę fermentacyjną. Dla jednych jest to wada ale w tym przypadku zdecydowanie jest to zaleta. I już wyjaśniam dlaczego.

Jest to pojemnik dedykowany do wytwarzania nastawów cukrowych bądź owocowych z przeznaczeniem na destylację.

Drożdże turbo które są najczęściej stosowane w tego typu nastawach (lub zacierach jak to nazywano dawniej w początkach polskiego bimbrownictwa) fermentują niezwykle burzliwie. Zastosowanie tradycyjnego fermentora do nastawu na drożdżach turbo może zakończyć się bałaganem. Nastąpić może nawet eksplozja nastawu pod wpływem szybko rosnącego ciśnienia pod deklem. Rurka fermentacyjna nie jest w stanie odprowadzić takiej ilości dwutlenku węgla jaką wytwarzają te dzikie bestie (drożdże turbo). W najlepszym wypadku zostałaby wydmuchana z niej całą woda w najgorszym wysadzi dekiel.

Zatem jak używać fermentora do nastawów cukrowych?

Odpowiedź jest prosta – najprościej jak się da!

Nastawy cukrowe z przeznaczaniem na destylację to chyba najłatwiejsze i najmniej wymagające nastawy na świecie. W porównaniu z winem a już w ogóle z piwem nie musimy aż tak troszczyć się o czystość. Zapomnijcie o OXI ONE czy innych tego typu środkach.

Ogólna procedura używania fermentora:

  1. Przed użyciem sprawdzamy czy fermentor jest czysty i czy coś nie zostało po naszej ostatniej fermentacji.
  2. Pakujemy do niego to co w danym momencie chcemy wytworzyć. Czy np. Woda + cukier lub glukoza + Drożdże Turbo (+ opcjonalnie : Węgiel Aktywny Płynny, pożywki, przecier pomidorowy).  Wszystko mieszamy, sprawdzamy blg itp.
  3. I teraz meritum sprawy: Swobodnie kładziemy równo dekiel na fermentorze (nie zaciskając). Dla jasności kładziemy go tak aby nie dał się przesuwać w prawo-lewo, przód – tył. Dwutlenek węgla będzie swobodnie wydobywał się poprzez pozostawioną szczelinę po deklem.  Fermentacja burzliwa na drożdżach turo może trwać od 24 godzin do kilku dni.
  4. Po fermentacji zlewamy znad osadu nastaw, można go wyklarować grawitacyjnie lub przyśpieszyć to za pomocą środków klarujących.

Dodatkowe zalety fermentora do cukrówki:

  • Wykonany z wysokiej jakości tworzywa zapewnia wieloletnie użytkowanie.
  • Wygodny w przenoszeniu dzięki poręcznym uchwytom.
  • Szczelne zamknięcie umożliwia wygodne przechowywanie (np. w piwnicy) trunków gotowych, typu wino, nalewka, destylat. Szczelne zamknięcie skutecznie chroni zawartość przed dostaniem się robactwa do np. wina. W piwnicy gdzie temperatura jest dodatnia, woda z rurki jest w stanie odparować w kilka tygodni. Fermentor bez rurki nie daje takiego ryzyka.
  • Brak rurki oraz dziury w deklu umożliwia przechowywanie fermentora jeden na drugim (pionowo), co oszczędza miejsce.
  • Możliwe jest zastosowanie go w innych celach, np. do kiszonek, przechowywania produktów suchych. Itp.
  • Dobrze widoczna miarka pojemności
  • Niska cena. Kupisz go tutaj



Obrazki galerii:

Komentarze do: Jak używać fermentora do nastawów cukrowych?


Zaloguj się aby skomentować.