Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.2/5
Ilość ocen: 419
Węgiel aktywny - podstawowe informacje

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny jest adsorbentem, którego początki zastosowania wiążą się z medycyną. Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran w celu usuwania ich przykrego zapachu.

W 1771 roku szwedzki naukowiec Scheele odkrył zjawisko adsorpcji. Polega ono na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału – sorbentu. Dzięki tak silnie rozwiniętej powierzchni węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości prawie 20% własnej masy.

Początki przemysłowych zastosowań związane są z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku znalazł zastosowanie do odbarwiania syropów. Tajemnica działania i niemal cudowne właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swej porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzane są rozgałęzione kanały – pory. W zależności od ich wielkości mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) lub mikroporach (<2 nm). Taka konstrukcja zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału – 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni.

Rodzaje węgla aktywnego

Popularne na rynku rodzaje węgla występują pod markami Storms, Fantom, Coobra, JO.

Różnią się stopniem absorpcji i surowcem z którego został wytworzony. Największą powierzchnię absorpcji  ( 1150 m2/g ) posiada węgiel  Storms (wytwarzany z drewna kokosowego), pozostałe są wytwarzane z węgla kamiennego i ich stopień absorpcji wynosi od 1000 do 1100 m2/g.

Węgiel aktywny ma praktyczne zastosowanie w produkcji alkoholi domowych. Pozwala na trwałe usunięcie z destylatów niepożądanych zapachów, przez co jakość destylatu ulega wyraźnej poprawie.

Najkorzystniej przeprowadzać proces oczyszczania alkoholu gdy jego moc nie przekracza 45%, ponieważ im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić z niego zanieczyszczenia. Dodatkowo przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa (zalecamy schłodzenie destylatu w zamrażarce). Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra destylatu stosujemy około 50g węgla aktywnego.

Jak używać węgla aktywnego?

Węgla aktywnego można użyć na dwa podstawowe sposoby:

  • można wsypać odpowiednią ilość węgla aktywnego (ilość należy sprawdzić metodą prób gdyż jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń) do słoika z płynem, który chcemy poddać oczyszczeniu i pozostawić na kilka dni często mieszając (kilka razy dziennie), na koniec całość przefiltrować przy pomocy sączków filtracyjnych by oddzielić płyn od węgla.
  • można użyć też różnego rodzaju szklanych lub stalowych rur, przygotowanych do filtracji destylatów.

 

rura do węgla aktywnegoNależy pamiętać, aby przed pierwszym użyciem węgla aktywnego przelać go wrzącą wodą - wówczas nastąpi proces odgazowania i uaktywnienia węgla. Ponadto przed każdym kolejnym użyciem należy węgiel przelać gorącą wodą – gdyż w innym wypadku będzie nam „wypijał” destylat.

 

Zużyty węgiel można regenerować poprzez wyprażenie go w piekarniku w 200 st.C przez kilkanaście minut. W ten sposób można odzyskać około 30% „aktywności”. Węgiel aktywny przemysłowy używany na dużą skalę w stacjach uzdatniania wody, miejskich wodociągach itp. regenerowny jest  parą wodną pod dużym ciśnieniem. Jednakże ta metoda jest praktycznie niemożliwa do zastosowania w warunkach domowych.

 

Potrzebujesz więcej informacji o węglu aktywnym? Zajrzyj na nasze forum poświęcone temu zagadnieniu.

moryskeForumowicz2017-12-15 17:38:27
Uzyskałem destylat sporządzony z jabłek z dodatkiem minimalnej ilości wody; jego posmak jest jabłkowy. Zamierzam przepuścić przez węgiel aktywny gdyż jest trochę mętny. Ale boję się, że zginie jego posmak i zapach i nie wiem jak go sklarować przed drugą destylacją, może ktoś podpowie, oczekuję rady, za którą dziękuję.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
ClumsyGość2017-03-04 00:01:30
@Tomysz
Z kuchennymi dzbankami do filtracji to bym uważał.
Nie wiem czy wszystkie tak mają, ale np filtry Brita mają mieszankę granulatu węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej (zmiękczacz wody). Problem polega na tym że te żywice są rozpuszczalne w alkoholach ;-). Przetrenowałem to na Bricie: Akoholowi to chyba nie zaszkodziło - zapach zdecydowanie się poprawił ale po kolejnej rektyfikacji (niezbędna bo nie wiem czy taka żywica nadaje się do spożycia) została z tego resztka w postaci gęstej białej zupy...
fighterrForumowicz2016-01-22 20:28:05
Mam małe pytanko do bardziej doświadczonych kolegów. Posiadam rurę na węgiel aktywny, więc zgodnie z instrukcją przelałem węgiel w tejże rurze wrzątkiem. Po spłynięciu wody zalałem destylat. Po około 10 minutach otworzyłem zawór na dole rury i poleciał czarny trunek zabarwiony tym węglem. Dodam, że niezgodnie z instrukcją chciałem przefiltrować 96% temat. jaka jest tego przyczyna?
TomyszGość2016-01-11 10:09:50
Od niedawna śledzę tę stronę, z uwagi na ogrom informacji, wszystkiego nie ogarniam i być może przeoczyłem interesujący mnie wątek (proszę o przekierowanie we właściwe miejsce) -
mam pytanie związane z tematem:
wygodnym, dostępnym, tanim narzędziem do filtracji wydaje się powszechnie stosowany w kuchni dzbanek z filtrem do wody. Są różne firmy i konstrukcje: tańsze i droższe, zapewne różne wypełnienia samych wkładów filtracyjnych.... i co? żaden się nie nada? nikt nie próbował?
Są zbyt małe (mało wydajne bo względnie mały wkład węglowy) w stosunku do ilości i rodzaju zanieczyszczeń ?
dzięki za informacje T.

bosman88Forumowicz2015-11-25 15:02:14
Czym skutkuje nieprzelanie węgla ciepła woda? Nie będzie filtrowal czy zmniejszy to jego skutecznosc?
natur82Forumowicz2015-03-29 18:33:03
Mała uwaga dotycząca wytwarzania węgla aktywnego otrzymuje się to z drzewa i odpadów organicznych an nie z węgla kamiennego.
A reszta przydatne wskazówki.
bunia2005Forumowicz2014-12-22 17:49:59
Dzięki. Niezwykle ważne informacje dla początkujących. Okazuje się, że ta strona jest Panią i Muzą dla takich jak ja. Z tej strony właściwie uczę się fachu, a wpisy traktuję jak elementarz szkoleniowy. Jak dotąd świetnie się bawię, bo na czas udaje mi się znaleźć poradę na daną chwilę niezbędną dla mojego Hobby...
maniekplForumowicz2014-05-29 18:55:10
nie ma kolego ponieważ węgiel nie przerobi całkowitej cieczy podczas destylacji. Ja już tak próbowałem.
pasniochGość2014-05-18 21:33:56
witam ,po przeczytaniu tego tekstu rozumiem że przepuszczanie przez filtr w trakcie destylacji nie bardzo ma sens?, a przymierzałem się do zastosowania takiego filtra między chłodnica a naczyniem koncowym