Wino domowe
Udostępnij:Kopiuj link
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Wino domowe
Dodawanie cukru do wina - jak robić to poprawnie
Dodawanie cukru do wina dla wielu wydawałoby się błahostką jednak i tutaj należy uważnie podejść do tematu, gdyż można się nieźle zdziwić.
Wielu początkujących winiarzy sypie cukier i leje wodę bez umiaru co w najlepszym wypadku skutkuje wykonaniem słodkiego wodnistego cienkisza. Natomiast często wino nie wychodzi albo fermentacja idzie jak po grudzie a na koniec to wylejemy albo zostaniemy ze słodkim syropem. A przecież każdemu zależy żeby wykonać smaczne wino o bogatym bukiecie i zrównoważonym smaku! Jak tego dokonać?
Podstawowe zasady dodawania cukru do wina:
Należy na początek policzyć ile cukru p...
Ściąganie Wina
Okres przechowywania wina nad osadem powinien być tym krótszy, im wino jest słabsze, a temperatura przechowywania wyższa. Naturalnie, prowadzi się specjalne badania. Jednak w tym opracowaniu ograniczymy się do podania następującej zasady: Młode wino należy zlać znad osadu możliwie szybko, a więc niezwłocznie po osiągnięciu w nastawie zawartości alkoholu zbliżonej do planowanej mocy wina. W praktyce ściąga się: • wina lekkie po 3-5 tyg. • wina stołowe po 4-8 tyg. (średnio mocne) • wina mocne po 8-18 tyg. Deserowe Po raz pierwszy wino ściąga się do mniejszych balonów, w których le...
Pasteryzacja Wina
Polega na ogrzaniu rozlanego już do butelek i zakorkowanego, ale nie zalakowanego wina, do temperatury 72-75°C i przetrzymywaniu w niej wina w ciągu 25-30 minut. Wina przeznaczonego do pasteryzacji nie nalewamy do butelek pod korek - pozostawiamy 3-4 cm wolnej przestrzeni, aby zapobiec zbyt wysokiemu ciśnieniu w butelce. Korki zabezpieczamy drutem lub metalowymi klamrami.
Zabutelkowane wino możemy pasteryzować w kotłach do gotowania bielizny, wyposażonych w drugie dziurkowane dno lub drewniany ruszt. Na dno i ścianki kładzie się grubą warstwę słomy lub siana ewentualnie wełny drzewnej (a w ostateczności gazet). Wstawiamy butelki, przy czym do jednej z nich wkładamy termomet...
Sztuczne Dojrzewanie Wina
Dojrzewanie wina możemy przyspieszyć, dodając 3-5 kropel 3-procentowej wody utlenionej na litr wina. Wodę utlenioną możemy jednak dodawać tylko do win czerwonych oraz białych win słodkich i silnych. Można je także maderyzować. Metoda ta polega na przechowywaniu wina w temperaturze 40-70 C.
Wina czerwone deserowe, przetrzymywane w tej temperaturze w ciągu kilku tygodni dojrzewają w takim samym stopniu po upływie kilku lub kilkunastu lat dojrzewania naturalnego....
Choroby i Wady Wina
Oto lista najpopulatniejszych wad win domowych:
BRUNATNIENIE
MAŁA LUB ZA DUŻA KWASOWOŚć WINA
NISKA ZAWARTOŚć ALKOHOLU
POSMAK MYSZY
ZAPACH SIARKOWODORU
...
Zapach siarkowodoru w Winie
Zapachu zgniłych jaj nabierają wina, które zbyt długo nie były ściągane znad osadu. Zapach ten może także powstać w następstwie użycia silnie wybielonego cukru. Wina takie leczymy przez wysiarkowanie dwutlenkiem siarki. Często wystarczy silne przewietrzenie....
Uszlachetnianie win domowych
Wina domowej roboty można upodobnić do znanych na świecie win gronowych, a także do szampana. Do tego nadają się wina fermentowane za pomocą odpowiedniej rasy szlachetnych drożdży (np. Bordeaux na wina typu bordoskiego) i mające zbliżoną do win gronowych barwę, moc i kwasowość oraz zawartość ekstraktu i cukru. W warunkach domowych (w temperaturze około 20°C) zawartość cukru oznaczamy za pomocą cukromierza Ballinga. W tym celu do szklanego cylindra lub wysokiego słoja wlewamy (prawie do pełna) wino i zanurzamy cukromierz. Po jego uspokojeniu się odczytujemy wynik (kreska, do której sięga poziom wina).
Cukromierz wskazuje tak zwany pozorny Balling, czyli zawartość ...
Co to jest Moszcz?
Moszcz (z łac. mustum, znaczy młody). Jest to świeżo wyciśnięty sok owocowy, lub warzywny, zawierający skórki, nasiona i łodyżki owoców. Tworzą one frakcję stałą moszczu, nazywa się je wytłoczynami lub miazgą, a stanowi ona od 7% do 23% całkowitej masy moszczu (w zależności od rodzaju owoców). Wysoka zawartość glukozy, zazwyczaj pomiędzy 10-15% powoduje, że jest on używany przy produkcji syropów owocowych.
Jednak głównym kierunkiem produkcji moszczu jest jego wykorzystanie w produkcji winiarskiej. Czas, który upływa od wytworzenia moszczu do jego filtracji jest ba...
Poradnik planowania mocy wina - ile cukru dodać?
W tym poradniku szczegółowo opiszę jak zaplanować moc wina oraz ile cukru dodać by wino wyszło dokładnie takie jak chcemy. Jak słodzić żeby nie przesłodzić.
Temat ten jest już rozpisany wiele razy i szeroko omawiany na różnych forach czy grupach. Każdy początkujący winiarz, gorzelnik i piwowar prędzej czy później się musi z tym zmierzyć. Zrozumienie tematu planowania i dosładzania trunków uchroni was raz na zawsze od przesłodzenia wina, wina o zbyt słabej mocy lub zbyt kwaśnego oraz pozwoli wykonać dokładnie taki trunek jaki planujecie. Zapraszam do lektury.
Podstawy planowania mocy alkoholu
...