Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.3/5
Ilość ocen: 160
Ściąganie Wina
Etykieta 334 old moonshine 45x80rabat 3%
Etykieta 334 old moonshine 45x80
Samoprzylepna etykieta do domowych wyrobów. Rozmiar 45x80 mm. Dzięki niej nasz trunek zostanie...

Kup Teraz
Okres przechowywania wina nad osadem powinien być tym krótszy, im wino jest słabsze, a temperatura przechowywania wyższa. Naturalnie, prowadzi się specjalne badania. Jednak w tym opracowaniu ograniczymy się do podania następującej zasady: Młode wino należy zlać znad osadu możliwie szybko, a więc niezwłocznie po osiągnięciu w nastawie zawartości alkoholu zbliżonej do planowanej mocy wina.

W praktyce ściąga się:
• wina lekkie po 3-5 tyg.
• wina stołowe po 4-8 tyg. (średnio mocne)
• wina mocne po 8-18 tyg. Deserowe

Po raz pierwszy wino ściąga się do mniejszych balonów, w których leżakuje. Jeśli na przykład w balonie mieliśmy 30 l nastawu, to wino ściągamy do naczynia o pojemności 25-26 l. Aby nie zmącić zawartości balonu, ustawiamy go ostrożnie na stole, zaś niżej starannie wymyte i wyparzone mniejsze naczynie. Jeden koniec bardzo starannie wymytej i wyparzonej gumowej rurki (najlepiej zakończonej szklaną rurką) włożyć do balonu. Natomiast drugi jej koniec zawinąć w pergamin i ustami pociągnąć powietrze. Następnie zdjąć papier i włożyć rurkę do niżej ustawionego balonu. Do ściągania możemy także wykorzystać lewar winiarski . Wino z dolnych warstw trzeba ściągnąć bardzo ostrożnie, aby nie zmącić osadu. Należy także uważać, aby rurka nie zagłębiła się w osadzie.

Dolne naczynie napełnia się pod sam korek (pozostawiamy tylko nieco wolnego miejsca), aby było jak najmniej powietrza sprzyjającego kwaśnieniu. W przypadku braku odpowiedniego wina do dolania możemy go zastąpić rozcieńczonym wodą spirytusem lub wódką - do mocy 15 proc. Do leżakowania używa się tych samych naczyń co do fermentacji. Naturalnie, wymytych i wyparzonych. Po pierwszym obciągu w balonach pozostawiamy nieco miejsca (przy winach lekkich - jak najmniej), natomiast po drugim obciągu balon, do którego zlewa się wino, powinien być zasiarkowany i stale napełniany do pełna (winem lub roztworem alkoholu). W ostateczności do naczynia można wpuszczać przedmioty szklane, aby podnieść poziom wina.

Wino w szczelnie zamkniętych balonach powinno leżakować w piwnicy w temperaturze 10-12°C. Jeżeli podczas leżakowania na dnie zauważymy osad, to warto ściągnąć wino znad osadu, wlać je powtórnie do wymytego i wyparzonego balonu.

Komentarze do: Ściąganie Wina

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda