Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 194
Ściąganie Wina
Drożdże Szlacheckie Turbo 48rabat 3%
Drożdże Szlacheckie Turbo 48
Wysokiej jakości drożdże do nastawów z cukru i glukozy

Kup Teraz
Okres przechowywania wina nad osadem powinien być tym krótszy, im wino jest słabsze, a temperatura przechowywania wyższa. Naturalnie, prowadzi się specjalne badania. Jednak w tym opracowaniu ograniczymy się do podania następującej zasady: Młode wino należy zlać znad osadu możliwie szybko, a więc niezwłocznie po osiągnięciu w nastawie zawartości alkoholu zbliżonej do planowanej mocy wina.

W praktyce ściąga się:
• wina lekkie po 3-5 tyg.
• wina stołowe po 4-8 tyg. (średnio mocne)
• wina mocne po 8-18 tyg. Deserowe

Po raz pierwszy wino ściąga się do mniejszych balonów, w których leżakuje. Jeśli na przykład w balonie mieliśmy 30 l nastawu, to wino ściągamy do naczynia o pojemności 25-26 l. Aby nie zmącić zawartości balonu, ustawiamy go ostrożnie na stole, zaś niżej starannie wymyte i wyparzone mniejsze naczynie. Jeden koniec bardzo starannie wymytej i wyparzonej gumowej rurki (najlepiej zakończonej szklaną rurką) włożyć do balonu. Natomiast drugi jej koniec zawinąć w pergamin i ustami pociągnąć powietrze. Następnie zdjąć papier i włożyć rurkę do niżej ustawionego balonu. Do ściągania możemy także wykorzystać lewar winiarski . Wino z dolnych warstw trzeba ściągnąć bardzo ostrożnie, aby nie zmącić osadu. Należy także uważać, aby rurka nie zagłębiła się w osadzie.

Dolne naczynie napełnia się pod sam korek (pozostawiamy tylko nieco wolnego miejsca), aby było jak najmniej powietrza sprzyjającego kwaśnieniu. W przypadku braku odpowiedniego wina do dolania możemy go zastąpić rozcieńczonym wodą spirytusem lub wódką - do mocy 15 proc. Do leżakowania używa się tych samych naczyń co do fermentacji. Naturalnie, wymytych i wyparzonych. Po pierwszym obciągu w balonach pozostawiamy nieco miejsca (przy winach lekkich - jak najmniej), natomiast po drugim obciągu balon, do którego zlewa się wino, powinien być zasiarkowany i stale napełniany do pełna (winem lub roztworem alkoholu). W ostateczności do naczynia można wpuszczać przedmioty szklane, aby podnieść poziom wina.

Wino w szczelnie zamkniętych balonach powinno leżakować w piwnicy w temperaturze 10-12°C. Jeżeli podczas leżakowania na dnie zauważymy osad, to warto ściągnąć wino znad osadu, wlać je powtórnie do wymytego i wyparzonego balonu.