Ostatnie komentarze
Ostatnie Artykuły
Jak obliczyć zawartość alkoholu w nalewce? Obliczanie mocy nalewki czasem może być bardzo przydatne. Nie da się tego zrobić alkoholomierzem, gdyż otrzymany wynik b ...
Nalewka ze skrzypu Skrzyp polny podobnie jak pokrzywa uznawany jest za chwast lecz tak samo jest bardzo wartościową rośliną stosowaną częst ...
Nalewka z kwiatów czarnego bzu Baldachy bzu zebrać wiosną. Kwiaty zalać w słoju alkoholem, dodać cukier i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce, na ...
Popularne Artykuły w
Destylaty
Jak zrobic zacier/nastaw? Nastaw - kiedy robimy mieszaninę cukru, lub owoców z wodą. Nie wykorzystujemy enzymów scukrzających. Drożdże swoją inwer ...
Destylacja Metodą Ponownego Napływu - Refluks (Reflux) Metody z tej grupy destylowania są najbardziej wydajnymi i najskuteczniejszymi jeśli chodzi o efekt końcowy. Metodą refl ...
BIMBER Bimber (inaczej Samogon, Okowita, Księżycówka) - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa ...

DESTYLAT DOMOWY

destylatDestylat Domowy - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa domowego, w Polsce najczęściej nocą i po kryjomu - stąd często nazwa "Księżycówka" ale najczęściej zwany jest  bimbrem, okowitą lub poprostu samogonem. Istnieją także inne nazwy np. PKWN (Polski Koniak Wytwarzany Nocą), winiak (od destylatu winnego) a także ostanio bardzo popularna nazwa to psota, wybryk, moonshine (od moonshine still ang.), domowy spiryt, wygon, odpęd i prawdopodobnie wiele innych.

 

Otrzymuje się go najczęściej przez destylację zacieru zbożowego, ziemniaczanego lub nastawu cukrowego oraz wina. W wielu środowiskach istnieje teoria że można go wymrozić ale jest to nieprawda.

 

Domowy destylat można otrzymać z różnorakich surowców takich ja wszelakie owoce, ziemniaki, zboża, kukurydza, cukier, buraki cukrowe (melasa) itp. W zależności od sposobu destylacji, rektyfikacji i sposobu oczyszczania różni się on smakiem i zapachem. Przeważnie po pierwszej destylacji jest to bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu oraz mocy około od 30% do nawet ponad 90%. Oczyszczanie destylatu domowego za pomocą różnych technik mechanicznych(filtry) lub chemicznych np. węgla aktywnego daje już niesamowite efekty organoleptyczne i przypomina zwykły spirytus z tą różnicą ze jest od niego o niebo lepszy. W tej postaci nadaje się już do wytwarzania wszelkich alkoholi.

Podkategorie:

Podstawy PędzeniaPodstawy PędzeniaPodstawowe informacje dotyczące bimbrownictwa. Jak zrobić dobry bimber, jakie są podstawowe zasady produkcji domego spirytusu, alkoholu wysokoprocentowego i wiele więcej.
Nastawy cukrowe i owocoweNastawy cukrowe i owocoweJak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier. Metody zacierania i produkcji nastawów.
Zaciery zbożowe, ziemniaczane i inneZaciery zbożowe, ziemniaczane i inneTechnologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Drożdże i fermentacjaDrożdże i fermentacjaJak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Budowa DestylatoraBudowa DestylatoraJak zbudować dobry i wydajny destylator?
Destylacja i RektyfikacjaDestylacja i RektyfikacjaWszystko o procesie uzyskiwania czystego alkoholu. Wszelkie metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny.
Zdrowie i BezpieczeństwoZdrowie i BezpieczeństwoJak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo, destylację i cały proces tworzenia alkoholi.
Oczyszczanie DestylatuOczyszczanie DestylatuWszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji i zapachów drożdży.
Przepisy SmakowePrzepisy SmakowePrzepisy na poprawienie smaku bimberku Przedstawię tutaj kilka przepisów, rad i sposobów na poprawianie aromatu, smaku i wyglądu swojskiego "likieru" dla wszystkich faz powstawania wódeczki.
Galerie DestylatorówGalerie DestylatorówJeżeli jesteś zapalonym konstruktorem - destylatoroem, domowym amatorem destylacji? Zmontowałeś własny aparat do destylacji? Może zrobiłeś super wyglądającą wódkę albo 100 litrów czystego jak kryształ zacieru!:) Chcesz się tym pochwalić bądź podz

Zabawa