Ostatnie komentarze
Ostatnie Artykuły
Wino z ryżu Najlepszy i najszybszy przepis na wino ryżowe! Kilogram surowego nie przegotowanego ryżu należy wsypać do balonu lub but ...
Wino "pyszny pięciopak" Pięciopak czyli pięć litrów taniego mocnego wina, które może przygotować każdy w domu bez specjalistycznego sprzętu.
Nalewka 3 cytrusy - pomarańczowo grejpfrutowo cytrynowa Choć cytrusy to owoce z poza naszego regionu klimatycznego to doskonale odnalazły się w polskiej kuchni i świetnie nadaj ...
Popularne Artykuły w
Destylaty
Jak zrobic zacier/nastaw? Nastaw - kiedy robimy mieszaninę cukru, lub owoców z wodą. Nie wykorzystujemy enzymów scukrzających. Drożdże swoją inwer ...
Destylacja Metodą Ponownego Napływu - Refluks (Reflux) Metody z tej grupy destylowania są najbardziej wydajnymi i najskuteczniejszymi jeśli chodzi o efekt końcowy. Metodą refl ...
BIMBER Bimber (inaczej Samogon, Okowita, Księżycówka) - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa ...

DESTYLAT DOMOWY

destylatDestylat Domowy - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa domowego, w Polsce najczęściej nocą i po kryjomu - stąd często nazwa "Księżycówka" ale najczęściej zwany jest  bimbrem, okowitą lub poprostu samogonem. Istnieją także inne nazwy np. PKWN (Polski Koniak Wytwarzany Nocą), winiak (od destylatu winnego) a także ostanio bardzo popularna nazwa to psota, wybryk, moonshine (od moonshine still ang.), domowy spiryt, wygon, odpęd i prawdopodobnie wiele innych.

 

Otrzymuje się go najczęściej przez destylację zacieru zbożowego, ziemniaczanego lub nastawu cukrowego oraz wina. W wielu środowiskach istnieje teoria że można go wymrozić ale jest to nieprawda.

 

Domowy destylat można otrzymać z różnorakich surowców takich ja wszelakie owoce, ziemniaki, zboża, kukurydza, cukier, buraki cukrowe (melasa) itp. W zależności od sposobu destylacji, rektyfikacji i sposobu oczyszczania różni się on smakiem i zapachem. Przeważnie po pierwszej destylacji jest to bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu oraz mocy około od 30% do nawet ponad 90%. Oczyszczanie destylatu domowego za pomocą różnych technik mechanicznych(filtry) lub chemicznych np. węgla aktywnego daje już niesamowite efekty organoleptyczne i przypomina zwykły spirytus z tą różnicą ze jest od niego o niebo lepszy. W tej postaci nadaje się już do wytwarzania wszelkich alkoholi.

Podkategorie:

Podstawy PędzeniaPodstawy PędzeniaPodstawowe informacje dotyczące bimbrownictwa. Jak zrobić dobry bimber, jakie są podstawowe zasady produkcji domego spirytusu, alkoholu wysokoprocentowego i wiele więcej.
Nastawy cukrowe i owocoweNastawy cukrowe i owocoweJak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier. Metody zacierania i produkcji nastawów.
Zaciery zbożowe, ziemniaczane i inneZaciery zbożowe, ziemniaczane i inneTechnologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Drożdże i fermentacjaDrożdże i fermentacjaJak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Budowa DestylatoraBudowa DestylatoraJak zbudować dobry i wydajny destylator?
Destylacja i RektyfikacjaDestylacja i RektyfikacjaWszystko o procesie uzyskiwania czystego alkoholu. Wszelkie metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny.
Zdrowie i BezpieczeństwoZdrowie i BezpieczeństwoJak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo, destylację i cały proces tworzenia alkoholi.
Oczyszczanie DestylatuOczyszczanie DestylatuWszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji i zapachów drożdży.
Przepisy SmakowePrzepisy SmakowePrzepisy na poprawienie smaku bimberku Przedstawię tutaj kilka przepisów, rad i sposobów na poprawianie aromatu, smaku i wyglądu swojskiego "likieru" dla wszystkich faz powstawania wódeczki.
Galerie DestylatorówGalerie DestylatorówJeżeli jesteś zapalonym konstruktorem - destylatoroem, domowym amatorem destylacji? Zmontowałeś własny aparat do destylacji? Może zrobiłeś super wyglądającą wódkę albo 100 litrów czystego jak kryształ zacieru!:) Chcesz się tym pochwalić bądź podz

Zabawa