Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 157
Kolumna rektyfikacyjna typu CM
Oryginalny obraz: Calyx
Korkownica dwuramienna Portugalskarabat 3%
Korkownica dwuramienna Portugalska
Wygodna i łatwa w użyciu korkownica. Z jej pomocą z łatwością zakorkujesz wino.

Kup Teraz

Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to LM oraz VM.

Nazwa CM to akronim pochodzący od angielskiego wyrażenia cooling management i oznacza dosłownie zarządzanie chłodzeniem lub regulacja chłodzeniem. System ten składa się z jednej chłodnicy wewnętrznej szczytowej oraz drugiej chłodnicy zewnętrznej końcowej. Typowym przedstawicielem tego rozwiązania jest kolumna typu "zimne palce" w skrócie ZP.

Regulacja procesem odbywa się za pomocą sterowania mocą grzewczą oraz przepływem wody przez chodnicę wewnętrzną lub zimne palce. Część par alkoholowych kieruje się na końcową chłodnicę a reszta pozostaje w kolumnie (rektyfikacja). Obiegi wody w obu chłodniach powinny być rozdzielone choć często błędnym i wygodnym rozwiązaniem jest podłączenie ich razem.

System ten ma więcej wad niż zalet. Kardynalną wadą systemu CM jest trudność w uzyskaniu stabilizacja na kolumnie, która jest kluczowym wyznacznikiem oczekiwanej jakości destylatu. Trudność ta wynika głownie z niskiej pojemności cieplnej chłodnicy oraz uzależnienia od instalacji wodnej w której panuje niestabilne ciśnienie. Skoki ciśnienia mogą dość łatwo destabilizować prace kolumny CM.

Kolumn tych już nie produkują żadni szanujący się producenci od wielu lat, na aukcjach można oczywiście dostać takowe jednak my stanowczo odradzamy ich kupowanie nawet amatorom i początkującym destylerom. Przed zakupem takiego wynalazku proszę przeczytać kilka wątków z naszego działu: Pytania o kompletne destylatory z Internetu

Zalety kolumn CM:

- tańsze rozwiązania (niewiele)

- popularne i łatwe w wykonaniu (tak się tylko wydaje, nakład prac jest podobny co systemach VM i LM)

- nadaję się do destylacji owocówek

Wady kolumn CM:

- trudna stabilizacja pracy kolumny

- brak możliwości chłodzenia w systemie zamkniętym (woda się nagrzewa)

- potrzebne są dwa obiegi wody

- trudna, nieprecyzyjna regulacja przepływem wody

- nie nadaje się do uzyskania destylatów 90%+  (można ale trudna stabilizacja)

- konieczność stosowania dodatkowych deflegmatorów czy odstojników


Instrukcja obsługi kolumny CM:

- Wlać nastaw (zacier) do bojlera.
- Należy dokładnie dokręcić wszystko, podłączyć termometr i rurki z wodą.
- Napełnić układ wodą, nie uruchamiać przepływu, włączyć grzanie na max.
- Sprawdzać temperaturę na szczycie kolumny. Temperatura w bojlerze jest mniej ważna.
Można sprawdzać ręką czy kolumna nagrzewa się od dołu. Uwaga, można się nie oparzyć.
- Gdy temperatura na szczycie kolumny zacznie gwałtownie rosnąć, odebrać 50ml i wylać.
- Odkręcić mocno przepływ wody, która zacznie płynąć przez deflegmator i przykręcić grzanie do połowy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba to do minimum.
Teraz nastąpi całkowity powrót skroplin do kolumny i zwilżanie wypełnienia.
Temperatura na szczycie kolumny wyniesie ok. 75-77*C.
Taki stan trzeba utrzymywać przez ok 0,5h
- Po tym czasie należy powoli przykręcać przepływ wody przez deflegmator aż do ustabilizowania się temperatury na szczycie kolumny w okolicach 78*C.
Wszystko co będzie kapało wcześniej jest przedgonem i śmierdzi jak rozpuszczalnik.
Nadaje się na rozpałkę do grilla.
- Po ustabilizowaniu się temperatury na ok. 78*C powinna ona być stała do końca procesu. Gdy kolumna jest stabilna można odbierać spirytus.
Tempo odbioru jest zależne od posiadanej kolumny ale w większości przypadków
wynosi kilka kropli na sekundę.
- Przy skoku temperatury na szczycie kolumny o 0,2*C odbiór należy zakończyć.
BossGość2023-04-09 17:46:08
Szkoda słów krytyki autora tego postu.Posiadam taką kolumnę do chłodzenia wykorzystuje mauzer i pompkę cw podczas całego procesu temp.w zbiorniku wzrasta o 4°C.Zakres pracy kolumny 78-83 moc destylatu średnio 94-95% kilka razy udało się dojść do 97% prędkość odbioru ok0,7l/h
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
PanfilGość2023-02-14 14:47:25
Mam kolumnę CM długość 65 cm. Wypełnienie jest też w strefie zimnych palców, obieg wodyzamnlniety pompka o wydajności 240 l/h. Nie mam problemów ze stabilizacja temperatury. Moc destylatu po skończeniu procesu 88-91%. Cały opis procesu jest do bani. Autor moim zdaniem nic nie robił na CM
AndrzejGość2020-04-20 15:23:58
Gdzieś na tej stronie przeczytałem że temperatura na szczycie kolumny powinna być 78-80 stopni a tu widzę że cyt. "Przy skoku temperatury na szczycie kolumny o 0,2*C odbiór należy zakończyć."
I komu tu wierzyć?
_eax_Forumowicz2020-04-14 17:20:03
Pompka wody 50W z regulatorem obskoczy obieg zamknięty i całe tą paplaninę że na tym to mega do D. ...
QbaForumowicz2019-11-22 10:41:57
Dziękuję za cenny komentarz u uwagi, ta wiedza na pewno przyda się osobom korzystającym z tego systemu! Pozdrawiam !
pepe59Gość2019-11-20 18:28:53
Na początek wielkie podziękowania dla Qba, za opisy i rysunki odmian kolumn rektyfikacyjnych, obrazowo objaśniających ich różnice w działaniu.
Chcę zaznaczyć, że jestem fanem kolumny typu CM, dość długo z niej korzystam, czasami ją udoskonalam a jej negatywne cechy podane w opisie uważam raczej za zalety w odniesieniu do pozostałych.
Większość typów kolumn, o ile nie chcemy mieć gorącego produktu, posiada dwie chłodnice. Jedna to deflegmator, którego głównym zadaniem jest wytworzenie powracającej na wypełnienie flegmy (refluks). Druga, to chłodnica zewnętrzna mająca za zadanie skroplić oraz schłodzić do żądanej temperatury odbierany produkt (w przypadku LM, OLM jedynie schłodzić)
Regulacji procesu dokonujemy, w każdym z tych trzech przypadków, za pomocą sterowania mocą grzewczą oraz przepływem wody przez deflegmator. Zwiększanie mocy, to wzrost ilości wytwarzanych par. Zwiększanie przepływu wody, to intensyfikacja chłodzenia a tym samym zwiększanie refluksu. Ponieważ te dwa czynniki są sobie przeciwstawne, to efekt działania kolumny będzie zależny od ich stosunku. Ich stabilność w czasie lub współbieżność zmian ma kolosalne znaczenie dla efektu końcowego.
Przez długi czas w moim CM-ie miałem chłodnice połączone w szereg. Zimna woda wchodziła do chłodnicy Liebiga a po jej opuszczeniu na deflegmator. Zakładając, że na początku procesu refluks jest czterokrotnie większy niż odbiór, można praktycznie przyjąć, że ogrzanie wody przez chłodnicę Liebiga jest niewielkie i nie ma wpływu na osłabienie działania deflegmatora. Na jego wyjściu otrzymywałem stabilną temperaturę ok. 60 C przy zasilaniu z hydroforu poprzez reduktor ciśnienia. Chłodniejsza woda opuszczająca chłodnicę Liebiga pod koniec procesu także nie miała znaczącego wpływu na deflegmator i działanie sprzętu.
Od niedawna zastosowałem rozwiązanie opisywane na forum polegające na zawieszeniu, pod sufitem, zbiorniczka wodnego z zaworem pływakowym, z którego woda grawitacyjnie płynie na kolumnę (likwidacja wahań ciśnienia). Rozdzieliłem także obiegi chłodzące, przez co zużywam nieco więcej wody. Zastosowałem także iglicowe zaworki, którymi reguluję przepływ wody przez poszczególne chłodnice. Wyskalowanie zaworka od obiegu deflegmatora daje mi precyzyjniejszy obraz wielkości refluksu i to jest największa zaleta tego zabiegu.
W kolumnie CM wielkość refluksu jest wprost proporcjonalna do ciepła odebranego przez deflegmator, a więc zależy bezpośrednio od przepływu wody chłodzącej (pomijam wpływ strat cieplnych kolumny występujący we wszystkich systemach) Nie dość, że znając parametry wody, można wyliczyć jego wielkość i dokonywać kontrolowanej regulacji, to równie łatwo jest określić RR. Jest to wielki atut w stosunku do innych kolumn. Wbrew opiniom CM-a można chłodzić w obiegu zamkniętym, ale dla utrzymania stałego refluksu trzeba zwiększać prędkość przepływu wody, w taki sposób, aby ilość odbieranego ciepła była stała (utrzymywanie stałej różnicy temperatur pomiędzy wejściem a wyjściem).
Uzyskanie stabilności kolumny CM nie odbiega od innych rodzajów, wystarczy logicznie z nią postępować. Pojemność cieplna chłodnicy (niska lub za wysoka), a także niestabilność instalacji wodnej, to kwestie techniczne, które warto ogarnąć przy każdym rodzaju kolumny. Niezauważanie wad, bo nie są dokuczliwe, nie jest równoznaczne z ich eliminacją, co w konsekwencji wpływa na jakość produktu.
CM jak najbardziej nadaje się do uzyskiwania destylatów o najwyższym % i jakości, bez stosowania dodatkowych elementów poprawiających jakość.
Jak zostało to pokazane na rysunku, tylko w kolumnie CM deflegmator (głowica) jest elementem kolumny biorącym czynny udział w rektyfikacji, gdyż odbierane pary muszą wpierw przejść przez deflegmator, aby trafić do ujścia. Wypełnienie deflegmatora daje całkiem znaczącą ilość dodatkowych półek, a więc wpływa na jakość urobku. Dzięki temu dodatkowo zyskujemy na wysokości kolumny.
Zaletą cechującą jedynie CM-a jest również to, że odbiór produktu trwa do momentu zapewnienia pełnego, zadanego refluksu. Gdy ilość ciepła znajdującego się w parach nie równoważy już ciepła odbieranego przez deflegmator, to odbiór samoistnie ustaje. W CM-ie nie ma żadnych skoków temperatury i groźby zanieczyszczenia destylatu cięższymi frakcjami.