Pot-still
Udostępnij:Kopiuj link
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Pot-still
Słowniczek destylera
(aktualizacja: 2019.10.15)
1410 - Popularne, teraz już archaiczne określenie oznaczające proporcje składników służących do zrobienia nastawu (daw. błędnie zacieru): 1 - 1 kilogram cukru; 4 - 4 litry wody; 10 - 10 dag drożdży (piekarskich)
2,5 - metoda dwa i pół – (czytaj więcej)
Aabratek – rodzaj głowicy stosowanej w kolumnach, pozioma wersja głowicy Nixon-Stone'a, potocznie nazywa się tak całe aparaty destylacyjne oparte o to rozwiązanie. Zaletą aabratków jest niższa wysokość kolumny. Aa...
Destylator pot-still by damian2994
nadesłał: damian2994
Przedstawiam destylator mojej konstrukcji, pomysłu i wykonania. Część pomysłów zaciągnąłem z internetu 60%, część to moja własna inwencja 40%. Do tej pory na tym sprzęcie przedestylowałem: dwie cukrówki - destylat pod nalewki, dwie zbożówki (słód jęczmienny) pod whisky i dwa nieudane wina (jedno moje drugie kumpla). Aparatura sprawdza się, destylat ok. 65- 70% max, prędkość ok 0,7l/1h. Moc duża myślę że poprzez nieznaczną rektyfikację w deflegmatorze. ZASADA...
Węgiel aktywny - podstawowe informacje
Czym jest węgiel aktywny?
Węgiel aktywny jest adsorbentem, którego początki zastosowania wiążą się z medycyną. Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran w celu usuwania ich przykrego zapachu.
W 1771 roku szwedzki naukowiec Scheele odkrył zjawisko adsorpcji. Polega ono na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału – sorbentu. Dzięki tak silnie rozwiniętej powierzchni węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości prawie 20% własnej masy.
Początki przemysłowych zastosowań związane są z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku znalazł zastos...
Jak stosować węgiel aktywny do poprawiania destylatów?
Każdy domowy producent alkoholi, używa od czasu do czasu węgla aktywnego, niewątpliwie jest to tania, prosta i skuteczna metoda na poprawę walorów smakowych i fizykochemicznych destylatu.
O czarnym granulacie pisałem już wcześniej w tym artykule, natomiast tym artykule na przykładzie z rurą szklaną zaprezentuję prosty sposób na filtrację destylatu przez granulowany węgiel aktywny, instrukcję tą polecam osobom które mają wątpliwości jak robić to prawidłowo.
Bez względu...
Kolumna rektyfikacyjna typu CM
Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to LM oraz VM.
Nazwa CM to akronim pochodzący od angielskiego wyrażenia cooling management i oznacza dosłownie zarządzanie chłodzeniem lub regulacja chłodzeniem. System ten składa się z jednej chłodnicy wewnętrznej szczytowej oraz drugiej chłodnicy zewnętrznej końcowej. Typowym przedstawicielem tego rozwiązania jest kolumna typu "zimne palce" w skrócie ZP.
Regulacja procesem odbywa si...
Kolumna rektyfikacyjna typu LM
Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to CM oraz VM.
Nazwa LM to akronim pochodzący od angielskiego wyrażenia liquid management i oznacza dosłownie zarządzanie odbiorem cieczy lub regulacja odbiorem cieczy.
Najczęściej spotykanymi modelami w tej grupie są głowica Nixona Stone'a oraz jej polska modyfikacja tzw. Aabratek. Nazwa to neologizm występujący tylko w Polsce, pochodzi od nicku użytkownika który stworzył i opracował ...