Kolumna rektyfikacyjna typu LM
Wydajny, szybki i skuteczny środek do klarowania nastawów cukrowych, owocowych oraz win domowych.
Kup Teraz
Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to CM oraz VM.
Nazwa LM to akronim pochodzący od angielskiego wyrażenia liquid management i oznacza dosłownie zarządzanie odbiorem cieczy lub regulacja odbiorem cieczy.
Najczęściej spotykanymi modelami w tej grupie są głowica Nixona Stone'a oraz jej polska modyfikacja tzw. Aabratek. Nazwa to neologizm występujący tylko w Polsce, pochodzi od nicku użytkownika który stworzył i opracował ten model. Aabratek to inaczej pozioma wersja głowicy NS.
System ten składa się z jednej chłodnicy wewnętrznej (skraplacz), jeziorka na skropliny oraz zaworka precyzyjnego którym regulujemy przepływ destylatu na zewnątrz oraz na powrót na kolumnę w celu rektyfikacji. Skraplacz musi być na tyle duży i wydajny aby w całości skroplić pary alkoholu, dlatego ważne jest aby chłodnica była o dużej powierzchni osiadania (najlepiej rurka karbowana). Jest to układ otwarty, bezciśnieniowy. Skropliny trafiają następnie do jeziorka z którego ich nadmiar odprowadzany jest z powrotem na wypełnienie w kolumnie lub na zewnątrz. Sterowanie stosunkiem "odbiór : powrót" odbywa się za pomocą zaworka petycyjnego (igłowego). Uznaję się że stosunek odbioru do powrotu powinien być 1:4. Całkowite otwarcie zaworka spowoduje że całość destylatu zostanie przekierowana na zewnątrz urządzenia, w takim przypadku dochodzi to sytuacji w której mamy destylację prostą (brak refluxu i rektyfikacji), a nasze urządzenie działa jak typowy Pot-Still. Dzięki temu możemy używać tego urządzenia do produkcji czystego spirytusu 96% oraz do produkcji smakówek.
Kolumny tego typu pracują bardzo stabilnie i nie są wrażliwe na skoki ciśnienia w instalacji wodnej. Chłodzenie może być zrealizowane w obiegu zamkniętym. Wadą jest wypływający ciepły destylat, jednak dość łatwo można pozbyć się tej małej dolegliwości, stosując dodatkową prostą chłodnicę.
Kolumny tego typu to jedne z bardziej popularnych i polecanych rozwiązań przez fachowców, producenci od wielu lat sprzedają je nazywając zwyczajnie "Kolumna Aabratek". Polecamy takie rozwiązanie każdemu początkującemu domowemu gorzelnikowi, oczywiście przed zakupem warto przeczytać kilka wątków z naszego działu: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Kolumnę tą jak inne można zbudować samodzielnie. Na sąsiednim forum bimber.info użytkownik Akas stworzył niegdyś przydatny dokument PDF, który był dostępny pod adresem: "http://akas.tuba.com.pl/ opis/opis%20kolumny%20 30-04-2009.pdf" niestety link jest od pewnego czasu niedostępny. Kopia ocalała cudem i chwilowo jest dostępna pod tym adresem: opis kolumny 30-04-2009.pdf
Kolumna OLM
Istnieje pewna ciekawa modyfikacja tego modelu w postaci systemu obniżonego odbioru (OLM). Nazwa jest dość myląca i znaczy "Obniżony Liquid Management". System ten powstał w oparciu o twierdzenie iż najczystsze frakcje alkoholu podczas powstają nie na szczycie kolumny lecz nieco poniżej. Dlatego montuję się dodatkowuy zawór precyzyjny nieco poniżej jeziorka. Jednak rozwiazanie to jest dość kłopotliwe i nastręcza dodatkowych kosztów oraz działań, powstały destylat będzie bardzo gorący co wymaga jego szybkiego schłodzenia dodatkową zewnętrzną chłodnicą, dlatego ławiej jest wyposażyć kolumnę w system OVM (Obniżony Vapour Management), gdzie już taka chłodnica istnieje i spełnia podobne zadanie.
Zalety kolumn LM:
- łatwa stabilizacja pracy kolumny
- nadają się do uzyskania destylatów 90%+
- tanie i popularne rozwiązanie (oferuje je wielu producentów)
- popularne i łatwe w wykonaniu
- nadaję się do destylacji owocówek
- możliwość chłodzenia w systemie zamkniętym
- w przypadku Aabratków – nadają się do niskich pomieszczeń
- istnieje możliwość rozbudowy kolumny do systemu VM poprzez umiejscowienie z przeciwnej strony skraplacza
Wady kolumn LM:
- odbiór ciepłego destylatu
Instrukcja obsługi kolumny LM:
- Wlać nastaw (zacier) do bojlera.
- Należy dokładnie dokręcić wszystko, podłączyć termometr i rurki z wodą.
- Napełnić układ wodą, nie uruchamiać przepływu, odkręcić całkiem zawór odbioru, włączyć grzanie na max.
- Sprawdzać temperaturę na szczycie kolumny. Temperatura w bojlerze jest mniej ważna.
Można sprawdzać ręką czy kolumna nagrzewa się od dołu. Uwaga, można się nie oparzyć.
- Gdy temperatura na szczycie kolumny zacznie gwałtownie rosnąć, odebrać 50ml i wylać.
- Zamknąć całkiem zawór odbioru, ustawić stały przepływ wody i przykręcić grzanie do połowy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba to do minimum.
Teraz nastąpi całkowity powrót skroplin do kolumny i zwilżenie wypełnienia.
Temperatura na szczycie kolumny wyniesie ok. 75-77*C.
Taki stan trzeba utrzymywać przez ok 0,5h
- Po tym czasie powoli odkręcać zawór odbioru i odbierać przedgon.
- Po ustabilizowaniu się temperatury na szczycie kolumny w okolicach 78*C zwiększyć grzanie do możliwego maximum i ustawić zawór tak aby odbierać destylat w tempie kilku kropli na sekundę (stosunek 4 : 1)
- Proces powinien być stabilny do końca, choć tempo odbioru będzie malało a z czasem temperatura na kotle będzie rosła. Związane to jest z ubywaniem alkoholu w bojlerze.
- Przy skoku temperatury na szczycie kolumny o 0,2*C odbiór należy zakończyć.