Lejek
Udostępnij:Kopiuj link
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Lejek
Przybory przydatne podczas destylacji
1. Alkoholomierz.Przydaje się, gdyż warto wiedzieć, czy z rurki nie leci woda. Jest to urządzenie, które składa się z probówki i pływaka z podziałką (skale są różne, zależnie od klasy i przeznaczenia sprzętu; jednostką zwykle jest % objętości), kiedy wlejemy do probówki alkohol, to pływak pokaże na podziałce zawartość etanolu w roztworze. Alkoholomierzem nie da się zmierzyć zawartości alkoholu w nastawie/zacierze, a tylko w roztworze etanol - woda! Przed pierwszym użyciem warto sprawdzić, czy alkoholomierz wskazuje prawidłowo - wystarczy sprawdzić na czystej wodzie (ma być 0) i wódce ze sklepu (40%). Pomiary należy wykonywać w 20oC (o ile na ...
Podstawowe narzędzia winiarskie – fermentacja i przygotowanie moszczu
Zaczynając przygodę z wytwarzaniem domowego wina czy innych fermentowanych trunków szybko okazuję się że potrzeba nam troszkę różnego rodzaju sprzętu i narzędzi specjalistycznych. Lista narzędzi może być dość krótka, ale jeśli chcemy zagłębić się w to hobby nieco głębiej to rozwija się ona dość szybko. Na szczęście wszystko można łatwo i za niewielkie pieniądze dostać w specjalistycznych sklepach enologicznych.
Poniżej znajduje się lista podstawowych narzędzi potrzebnych do przygotowania moszczu i fermentacji wina.
Sprzęt niezbędny do produkcji win domowych
Prasa do owoców...
Filtrowanie nalewek
Każdą nalewkę domową warto przefiltrować, proces ten nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu a znacząco podnosi jakość domowej nalewki.
Pierwszy etap to sprawdzenie czy domowa nalewka jest już gotowa, czyli czy "odstała swoje" zgodnie z przepisem. Sprawdzamy to za pomocą zmysłu smaku i węchu :)
W moim przypadku posiadałem roczną nalewkę z malin.
Kolejny etap to przygotowanie sprzętu. Przyda się czysta butelka, ...
Podstawowe zasady wyrobu destylatów smakowych
Mówiąc destylaty smakowe mamy na myśli np: winiak, brandy, calvados, grappa itpSPRZęT (konieczne minimum)
Fermentator: beczka, gąsior (balon, dymion), pojemnik fermentacyjny lub choćby pojemnik po wodzie mineralnej.
Cukromierz.
Zamknięcie pojemnika z rurką fermentacyjną.
Lejek.
Rozdrabniacz do owoców twardych, tarka do jarzyn, mieszadło do farb (można je zaostrzyć).
Sitko lub worek filtracyjny
SUROWCE
Woda.
Cukier.
Wszelkiego rodzaju owoce (czyste i zdrowe) nadające się do przerobu.
Drożdże winiarskie lub gorzelniane dedyko...
Podstawowe narzędzia winiarskie – butelkowanie i korkowanie wina
Prezentujemy kolejną części narzędzi dla winiarzy, ta część poświęcona jest wszelakim sprzętom które są konieczne do sprawnego i łatwego butelkowania win.
Butelki do wina
Butelka to podstawowy pojemnik enologinczy przeznaczony do długotrwałego przechowywania wina, butelki występują w małych rozmiarach o pojemności 0,5l, 0,7l, 1l i większe. Najbardziej typowym rozmiarem jednak jest 0,7l. Butelki powinny być z ciemnego szkła, można je kupić nowe lub odzyskać z win sklepowych (korkowanych). Wino na krótki okres można także trzymać w butelkach zakręcanych, ale nie ma w tym żadnej frajdy.
...