Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.8/5
Ilość ocen: 317
Wino z soku brzozy (wino brzozowe)
Etykieta do butelek Trunek Domowy (nr 365)rabat 3%
Etykieta do butelek Trunek Domowy (nr 365)
Nalepka na butelkę z domowym destylatem.

Kup Teraz

Składniki:

  • 10 l soku z brzozy
  • 2,5 kg cukru
  • 20 g kwasku cytrynowego
  • 3 g pożywki
  • drożdże (Sherry lub Tokay)

Przygotowanie:
Najpierw warto zebrać pożądaną ilość soku z brzozy, w tym celu udajemy się do lasku, wybieramy zdrowe drzewo o średnicy minimum 20cm. Drzewo warto wybrać zdrowe, bez popękanej kory i guzowatych narośli. Sok z brzozy ściągać warto od ok. połowy marca (wszystko zależy od temperatury), ściąga się do pojawienia pączków liści, później sok jest już mniej smaczny a i leci go bardzo mało.

Ok 1 metr od ziemi, wiercimy otwór fi 10mm na głębokości 6-8cm lub 1/3 grubości drzewa. Wciskamy w otwór wężyk o odpowiedniej średnicy tak aby nie wypadł, drugi koniec węża wkładamy do naczynia zbiorczego. Kilka razy dziennie warto odwiedzić nawierty i zebrać sok.

Ważne: Aby nie osłabiać drzewa oraz aby nie doprowadzić do jego śmierci należy otwór po takim spuszczaniu zabić drewnianym przygotowanym kołkiem. Zdrowie brzozy: Jedno pobranie soku (ze zdrowego drzewa) nie powinno wyrządzić żadnej szkody. Ważne jest jednak aby po skończonym procesie otwór dokładnie zakorkować a nawet zakleić maścią ogrodniczą do szczepień i oczkowania (takie coś kleiste podobne do gęstego miodu). 'Rany' drzew są bardzo podobne do ran u człowieka - skaleczona kora i otwór pozwalają łatwy na dostęp różnych bakterii, zarodników (np. huby) czy robactwa a to w słabszym drzewie może spowodować problemy - jak my skaleczymy skórę może powstać zakażenie, tak może być z drzewem...

Sam sok jest bardzo zdrowy, oczyszcza i wzmacnia organizm po zimie. Warto go pić w ilości 1,5 do 2 l dziennie.

Mając wszystkie składniki, pakujemy wszystko do balona i fermentujemy.

 


 

Przepis staro-angielskiWino z oskoły

  • 5 l soku (oskoły)
  • sok z 2 cytryn i 2 pomarańczy
  • 0,5 kg rodzynek
  • 1,5 kg cukru

Jeżeli chcemy uzyskać wino słodkie deserowe, dajemy ok 2 kg cukru ale nie więcej, sok z brzozy sam w sobie jest słodki. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej.

 


 

Przepis staropolski

WINO BRZOZOWE (SZAMPAN)

  • 10 litrów soku brzozowego
  • 1,5 kg cukru
  • 5 g cytryn
  • 1,5 dkg kwasku winnego
  • 5 kostek cukru na karmel

 

Z końcem marca lub początkiem kwietnia, gdy brzozy puszczać zaczynają paki, wywiercić w pniu małym  świderkiem dziurkę na 6 cm głęboką, włożyć w otwór zacięte piórko gęsie, ściągnąć płynący sok, który nazywa się oskołą, do podstawionego naczynia. Z dobrze wyrośniętego drzewa ściągnąć można do 12 Itr oskoły. Zabić następnie starannie otwór kołeczkiem, zalepić rankę woskiem. Wlać oskołę do odpowiednie  wielkości gąsiora, włożyć cukier, kwasek winny, przecedzony sok cytrynowy i karmel zrobiony z pięciu kostek cukru. Przykryć gąsior organtyna(gazą, szmatką), pozostawić w pokojowej temperaturze przez 3 miesiące do sfermentowania. Gdy oczyści się płyn i przestanie fermentować, pozlewać do butelki, zakorkować, wstawić do piwnicy. We flaszkach będzie wino ponownie fermentować; nalane do szklaneczki musuje jak szampan. W zimnej piwnicy da się długi czas  przechowywać.

wolfgang trąbisGość2023-02-11 16:21:02
Sok brzozowy warto jest też przefermentować bez dodatku cukru. Nie powstanie tak wino, tylko prawie bezalkoholowy, mocno gazowany, kwaśny napój. Świeżo ściągnięty sok brzozowy z minimalnym (wielkości główki od szpilki na litr soku) dodatkiem drożdży radzę zakręcić w czystych i wyparzonych (wyparzyć trzeba też zakrętki) butelkach PET po napojach. Po ok. 10 dniach w pozycji leżącej w pokojowej temperaturze, gotowy jest mocno gazowany (butelki „puchną” od ciśnienia, ale wytrzymują), kwaśny napój, bez dodatków gaszący pragnienie, dobry też jako tonik do koktajli bez- i alkoholowych. Leżąc w piwnicy ziemnej (5 – 15 st. C, ciemno) w zakręconych butelkach napój przechowuje się co najmniej przez 3 lata. Przez ten czas wolno traci gaz, ale uszlachetnia smak. Myślę, że CO2 nie tyle dyfunduje przez ścianki butelek, co powoli reaguje z sokiem. Wesołej imprezy!
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
aga-kosaGość2014-03-13 12:31:37
Zbieram sok z dolnych gałęzi brzozy - one i tak będą ścinane.
Wino robię z przepisu na 10 l soku. Kiedy mam dojrzałe porzeczki na krzaku, dodaję do wina dla kolorru. Ma piękny kolor. Otwieram dopiero w styczniu aby wzmocnić organizm. Na języku odczucie łaskoczących bąbelków. :) aga
measure1983Forumowicz2013-11-10 10:13:00
kurcze nie doczytaem artykuu do koa juz wszystko wiem
measure1983Forumowicz2013-11-10 10:10:44
dobrze panowie a kto mi powie kiedy najlepiej zbierac sok zeby nie narobiszk dla drzewa itp
endorfinekForumowicz2013-11-07 22:09:17
ello moja sugestia to -woda z brzozy, cukier,(odrobina miodu lipowego) ryz, rodzynki i suszona zurawina.. Pozdrawiam
PsilocybeGość2013-06-18 04:52:28
Dziekujie za odpowiedz .ostatnio robiłem wino na bazie papryczki chili oraz ryzu ostro rozgrzewa .ale wode potrzebuje lepszej jakości .....myślałem zamiast cukru zastosować glukoze .....oraz dodać delikatnie ziuł .woda brzozowa ,ryż,chili zioła, a nakoniec delikatnie sierytus.jakieś sugestjie ????
LepresForumowicz2013-06-17 16:35:38
Psilocybe ; możesz aczkolwiek ryż nie ma za dobrego zapachu musisz się z tym wiązać
PsilocybeGość2013-06-17 07:28:35
Pytanko ,mogę z takiej wody produkować wino z ryżu?
adriGość2013-05-19 13:28:50
Witam, czy ktoś by podał sprawdzony przepis i napisał jakie wino z niego wyszło w smaku? Z góry dziękuję!!!
kamilx90Forumowicz2013-04-27 12:26:57
Witam Wszystkich, Zrobiłem wino wg. poniższego przepisu. Przepis staro-angielski 5 l soku (oskoły) sok z 2 cytryn i 2 pomarańczy 1,5 kg cukru Pominąłem rodzynki, dodałem sok z greifruta, 2l soku pomarańczowego oraz skórki z pomarańczy, cytryn i greifruta( skórki dodałem bez "białego". Drożdże aktywne do wina białego. Całość ładnie się prezentuje, ma kolor pomarańczowy, jest słodkie ma ładny aromat cytrusów tylko bardzo wolno fermentuje( może raz na godzinę "bulknięcie" , obecnie jest minimalnie tylko wyczuwalna zmiana smaku tak jakby się zaczęła tylko fermentacja ale minął już tydzień. Temperatura w domu jest około 20 ° C, drożdże rozrobiłem w około 35° C, tak jak zalecał producent. Orientuje się ktoś może jaki może być tego powód? Czy może drożdże mogły być wadliwe? Czy temperatura za niska? Czy może tak właśnie powinna przebiegać fermentacja tego wina ? Pozdrawiam i Proszę o rady.
adriGość2013-04-24 20:54:26
Witam!! dzięki Dario za odpowiedz! Chciałbym Cie zapytać o przepis jeżeli można. Napisz go tutaj proszę lub dodaj coś od siebie w tym wątku - http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=2520&page=8 To ciekawe co piszesz, bo z wiadomości dostępnych na forum raczej wynika, że ciężko jest o dobre wino z soku z brzozy. Przepis też możesz podać na forum. Dzięki! Pozdrawiam!!
darioGość2013-04-14 17:46:28
wino z tego soku robię już 4 rok. Każdego roku nastawiam 20 l . Wino wychodzi mi rewelacyjne ! Jakie jest w smaku ? Smakiem przypomina mi białą "Sofię" W zależnosci od ilości cukru można osiągnąc półsłodkie, które również jest rewelacyjne. Wino pięknie się klaruje. Póbowałem to wino macerowc z czeremchą. Również brak słow zachwytu.Ale co tam gadanie brac się trzeba za robotę i baloniki nastawiac. Przepis mam już wypróbowany. Powodzicha.
damian0991Gość2013-03-31 20:32:49
sok brzozowy widzialem w sklepie "inex" pół litrowa szklana butelka za 8.99 wiec może warto spróbować jak smakuje . mam chęć zrobic te wino i juz osprzęt to sciągania soku przygotowany teraz tylko poczekac aż zacznie sie robic cieplej i w las;)
adriGość2013-03-25 00:28:09
Witam, chciałbym zapytać jaki jest smak któregoś z podanych win. Czy autor wykonywał jakieś wino na bazie soku brzozy. Jeżeli tak to proszę o opinie i jakaś informację o smaku wina. Pozdrawiam!