Kwaśne wino
Udostępnij:Kopiuj link
Siatka + stelaż na pojemnik fermentacyjny
Doskonały uchwyt na worek do odcedzania owoców, chmielu i innych resztek. Doskonały w...
Kup Teraz
Doskonały uchwyt na worek do odcedzania owoców, chmielu i innych resztek. Doskonały w...
Kup Teraz
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Kwaśne wino
Doprawianie moszczu - kwasowość i cukier nastawu
Moszcze owocowe zawierają zazwyczaj zbyt mało cukru i zbyt dużo kwasów. Zachodzi więc konieczność dodania do nich cukru oraz zmniejszenia jego kwasowości przez rozcieńczenie wodą (lub dodanie innych moszczów), a często również uzupełnienia związków azotowych przez dodanie tzw. pożywki dla drożdży.
W domowym wyrobie win najczęściej popełnia się trzy błędy:
Nieodpowiednie ustawienie kwasowości moszczu (np. zbyt duże rozcieńczenie) - przeczytaj o kwasowości moszczu.
Nieumiejętne dodawanie cukru (jedno...
Mała lub za duża kwasowość wina
Kwasowość wina to istotny parametr wpływający na jego jakość i smak, to inaczej zawartość kwasów organicznym w nastawie wyrażona liczbowo w gramach na litr. Niewłaściwa kwasowość w winie prowadzi do niewyważenia smaku wina, przez co traci na walorach.
Do pomiaru kwasowości wina możemy użyć zwykłych papierków lakmusowych, lub też dużo dokładniejszych kwasomierzy dostępnych w handlu. Przyjmuje się, że kwasowość powinna mieścić się w zakresie od 6 do 10 gram kwasów organicznych na litr w zależności od rodzaju wina – patrz poniższe zestawienie.
Jak podnieść kwasowość wina?
...
Kwasowość wina i jej wpływ na jakość win i nastawów
O cukrze i dosładzaniu nastawów napisano już w zasadzie wszystko, ale warto wspomnieć o innym istotnym parametrze wina - jego kwasowość. Kwasowość to inaczej zawartość kwasów organicznym w nastawie wyrażona liczbowo w gramach na litr.
Kwasowość znacząco wpływa na jakość i smak win. Niestety w naszych warunkach klimatycznych często spotykamy się z problemem zbyt wysokiej kwasowości, co rzadziej występuje np. na południu Europy, gdzie...