Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.8/5
Ilość ocen: 143
Doprawianie moszczu - kwasowość i cukier nastawu
250 ml Hazelnut zaprawka-orzech laskowyrabat 3%
250 ml Hazelnut zaprawka-orzech laskowy
250 ml Hazelnut zaprawka - orzech laskowy, orzechówka Strands EssensZdjęcie autorstwa Arina...

Kup Teraz

Moszcze owocowe zawierają zazwyczaj zbyt mało cukru i zbyt dużo kwasów. Zachodzi więc konieczność dodania do nich cukru oraz zmniejszenia jego kwasowości przez rozcieńczenie wodą (lub dodanie innych moszczów), a często również uzupełnienia związków azotowych przez dodanie tzw. pożywki dla drożdży.

W domowym wyrobie win najczęściej popełnia się trzy błędy:

Owoce (z wyjątkiem jabłek, głogu itp.) najczęściej używane do domowego wyrobu win, tj: porzeczki, agrest lub wiśnie mają za wysoką kwasowość, którą trzeba obniżyć. Jednak nie można dodawać zbyt dużo wody, gdyż moszcz o zbyt małej kwasowości łatwiej podlega chorobom i gorzej się klaruje. W praktyce przyjmuje się, że moszcze na wina stołowe powinny zawierać 6-8 g kwasów organicznych w litrze, a na wina deserowe około 10. Taką zawartość kwasów dobrze znoszą czyste kultury drożdży, a inne szkodliwe drobnoustroje giną lub przynajmniej ich rozwój jest zahamowany. Przy sprowadzaniu bardzo kwaśnych moszczów do pożądanej kwasowości może zajść potrzeba ponad trzykrotnego ich rozcieńczenia. Jest to niedopuszczalne, gdyż wówczas zbytnio obniża się tzw. ekstrakt cukrowy, powodując płytki smak wina.

Przyjęto więc zasadę, że dodatek wody wraz z cukrem nie może przekraczać 2 litry wody na litr moszczu.

 

Przeciętna zawartość kwasów organicznych (w gramach) w litrze różnych moszczów.

Owoc zawartość kwasów g/L
z agrestu
19
 z czarnych jagód  10
 z czerwonych borówek  21
 z czereśni  4
 z gruszek  3
 z jabłek  6-15
 z jeżyn  11
 z malin  15
 z białych porzeczek  24
 z czerwonych porzeczek  24
 z czarnych porzeczek  30
z wiśni 13
z truskawek 10




Bardziej kwaśne moszcze można również łączyć z mniej kwaśnymi. Ze względu na różne terminy dojrzewania owoców można uprzednio przygotować moszcz pasteryzowany i w odpowiednim czasie połączyć go z innym. W przypadku sporządzania wina z moszczów zawierających zbyt mało kwasów (np. gruszki, owoce róży, truskawki) należy dodać kwasu cytrynowego. Chcąc zwiększyć kwasowość moszczu o 0,1% (czyli o 1 g w litrze), należy dodać do nastawu (czyli do doprawionego moszczu) 1 g kwasu cytrynowego na 1 litr moszczu. Najlepiej jest doprawić moszcz we wcześniej przygotowanej butli lub balonie, w którym nastaw będzie fermentować. Uwaga! Nadmierna zawartość kwasów, chociaż jest wadą wina, sprzyja jego trwałości. Niedostateczna kwasowość sprzyja występowaniu różnych chorób i wad wina, mogących doprowadzić do jego zepsucia się.

Moszcz zbyt wytrawny

Często moszcz zawiera zbyt mało cukru, aby w wyniku fermentacji mógł w nich powstać alkohol w sensownej ilości.

Ile cukru zawierają owoce?

Orientacyjna zawartość cukru (w gramach) w 1 litrze różnych moszczów owocowych:


Owoc zawartość cukru g/L
z agrestu 70g
z czarnych jagód  55g
z czerwonych porzeczek  70g
z gruszek  100g
z jabłek  100g
z jeżyn  60g
z malin  55g
z wiśni  100g
z czarnych porzeczek  85g
z czerwonych porzeczek  60g
z białych porzeczek  70g
z poziomek  60g
z renklod  90g
z truskawek  45g
z węgierek  100g
z winogron  155g


Naturalna zawartość cukru w moszczach nie zapewnia uzyskiwania wina o pożądanej zawartości alkoholu i dostatecznie słodkiego. Musimy więc dodać do nich cukru. Im mocniejsze i słodsze ma być wino, tym więcej trzeba dodać cukru. Jak dodawać przawidłowo cukier do moszczu?

Ile alkoholu powstaje z cukru?

Można z dostatecznym przybliżeniem przyjąć następującą definicję: z 1 kg cukru wytwarza się przez fermentację 0,6 l, czyli 0,5 kg alkoholu. Albo odwrotnie: 1 litr alkoholu otrzymuje się z 1,7 kg cukru. Wykonując dokładne obliczenia, trzeba pamiętać, że w rzeczywistości proces fermentacji jest bardzo skomplikowany i faktyczna wydajność alkoholu z cukru zazwyczaj wynosi około 90% teoretycznej. Autorzy podają, że do otrzymania wina o zawartości 10% alkoholu w 1 litrze moszczu powinno być 170-172 g cukru. Aby wzmocnić wino, na każdy następny procent alkoholu, należy zwiększyć o 17 g zawartość cukru w 1 litrze moszczu.


Ilość cukru w 1 litrze doprawionego moszczu (nastawu) niezbędna do wytworzenia planowanej ilości alkoholu w winie.
Moc wina w procentach    Ilość cukru w gramach na litr nastawu alkoholu
8 138
9  155
10  172
11  189
12  206
13  223
14  240
15  257
16  274
17

 

 291
18

 

 308
endorfinekForumowicz2013-11-07 23:10:51
ello bardzo poyteczne dane.. Moze ktos napisze cos o doprawianiu moszczu ziolami..? Pozdrawiam
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)