Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 168
Mała lub za duża kwasowość wina
Zaprawka Peppermint 25 mlrabat 3%
Zaprawka Peppermint 25 ml
Zaprawka do przygotowania wódki miętowej lub likieru miętowego.

Kup Teraz

Kwasowość wina to istotny parametr wpływający na jego jakość i smak, to inaczej zawartość kwasów organicznym w nastawie wyrażona liczbowo w gramach na litr. Niewłaściwa kwasowość w winie prowadzi do niewyważenia smaku wina, przez co traci na walorach.

Do pomiaru kwasowości wina możemy użyć zwykłych papierków lakmusowych, lub też dużo dokładniejszych kwasomierzy dostępnych w handlu. Przyjmuje się, że kwasowość powinna mieścić się w zakresie od 6 do 10 gram kwasów organicznych na litr w zależności od rodzaju wina – patrz poniższe zestawienie.

Jak podnieść kwasowość wina?

MAŁA KWASOWOŚĆ.

 Jeśli wino jest zbyt mało kwaśne to wadę tę łatwo usuwamy dwoma metodami:

  1. dodając kwaśnego wina
  2. dodając 5-20 g kwasu cytrynowego na 10 l wina.

Jak obniżyć kwasowość wina? 

 

NADMIERNA KWASOWOŚĆ

Jest to wada znacznie gorsza i trudniejsza do zniwelowania. Istnieje jednak kilka metod które mogą nam pomóc w obniżeniu kwasowości:

Usuwamy ją przez:
  1. Zmieszanie wina nadmiernie kwaśnego z mało kwaśnym;
  2. Dodanie cukru, wody, pożywki, drożdży i ponowne przefermentowanie. Cukier możemy dodać do win zawierających duży procent alkoholu, dodanie cukru do win lekkich może spowodować ponowną fermentację. Sam cukier "przykrywa" jedynie kwaśność.
  3. Pozostawienie wina dłuższy czas nad osadem (takie wino samoczynnie się odkaża) ale może pogarszać się jego smak.
  4. Dodanie kredy, która pod względem chemicznym jest czystym węglanem wapnia. Na 10 l wina dodajemy 15-17 g węglanu wapnia. W tym przypadku jednak trzeba zrobić próbę (pół grama węglanu rozrabiamy z małą ilością wina i dolewamy do butelki). Próba smakowa powinna nam wykazywać, czy użyliśmy wystarczającej ilości kredy. Jeśli okaże się, że kwasowość nie ustąpiła, ponownie dodajemy pół grama węglanu i znów próbujemy. W ten sposób odkwaszone wino musi postać kilka dni. Za pomocą kredy odkwasza się wina z rabarbaru.

Szerzej można poczytać o kwasowości i jakości win w osobnym artykule - link.

Jeśli z wina zrobił nam się już ocet który aż wykręca język to nie ma sensu tego ratować.

Można to jeszcze próbować odpędzić albo zrobić już ocet winny.

Komentarze do: Mała lub za duża kwasowość wina


Zaloguj się aby skomentować.


pasziGość2009-02-03 09:24:42
Ja nastawiłem wino jeżynowe w balonie 25l, które niestety mi skwaśniało, że nie można było tego ani łyka wypić. Szkoda było wylewać więc przepuściłem na bimber. Polecam 1 metodę garnkową opisaną na tej stronie. Wyszło mi 8l ok 50% dobrego w smaku bimbru:)
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
DADUŚGość2008-12-14 04:41:47
Kwasne... Nie da sie wypic.... Da sie cos uratowac...?