Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.7/5
Ilość ocen: 532
Destylacja Metodą Ponownego Napływu - Refluks (Reflux)
Drożdże T3 (niebieskie)rabat 3%
Drożdże T3 (niebieskie)
Drożdże aktywne T3, Doskonałe drożdże do fermentacji, zawierają wszelkie niezbędne...

Kup Teraz

Słowo Wstępne.

Metody z tej grupy destylowania są najbardziej wydajnymi i najskuteczniejszymi jeśli chodzi o efekt końcowy. Metodą refluksu już w pierwszym pędzeniu można uzyskać destylat o mocy powyżej 90%, a przy doświadczonej obsłudze aparatu nawet powyżej 95%. Konstrukcja tego urządzenia umożliwia to, że podczas jednego pędzenia mamy równoważność wielokrotnej destylacji normalną metodą typu zbiornik -> chłodnica skraplająca. Skroplony destylat w ¾ zawrócony do kolumny trafia na wypełnienie i po nim powoli przeciskając się spływa w dół napotykając gorące pary idące w przeciw prądzie do niego, w górę. Pary idące z dołu powodują ponowne wyparowanie alkoholu z wcześniej skroplonego już destylatu. Cały ten proces zachodzi w sposób ciągły, część destylatu powraca na wypełnienie kolumny a część trafia już do odbioru. Takim sposobem można wycisnąć powyżej 95% z całości.

Gdyby nie było wypełnienia, skropliny wpadły by do wrzącego nastawu a rektyfikacja nie miałaby miejsca.

We wszystkich krajach metoda ta przeżywa właśnie swój renesans wśród amatorów domowych trunków. Wystarczy wejść na forum by się przekonać co jest obecnie tematem numer jeden na ustach bimber-nautów. Jeśli komuś nie chce się poświęcać czasu na czytanie oraz konstrukcję urządzenia, może zakupić gotowy sprzęt u producentów takich urządzeń np. www.destylaty.pl lub www.vsop.com.pl, gdzie można zakupić gotowe cacko do destylacji z refluksem. Jeśli ktoś zamierza się wdrożyć w to odrobinę to zapraszam dalej.

Refluks Zewnętrzny.

Zacznę może od samej nazwy tej metody. 'Reflux' to z angielskiego ponowny napływ. Pomocny w tej metodzie jest zawór regulujący, o którym później.
Tak czy inaczej jest to samo sedno i istota tego urządzenia, jest to klucz do 95%. Może po kolei od dołu, bojler (kocioł) może być dowolnej wielkości. Rewelacyjnie sprawdza się beczka na piwo, zwana KEG. Popularne są dwie wielkości, 30 oraz 50 litrów bywają również mniejsze od Coca-Coli o pojemności ok.19 litrów. Koszt takich beczek waha się od 70 do 150 pln. Takie beczki idealnie nadają się do naszego zastawu, ponieważ są wykonane z SS (stali nierdzewnej) i w prosty sposób można przystosować je do zamontowana kolumny, do tego ma rączki i elegancko się prezentuje.

Kolumna, rura z SS lub miedzi powinna mieć wysokość od 1,2 do 1,5 metra i średnicę od 4 do 7 cm. Warto zastosować do zamontowania kolumny na kegu proste złącze kołnierzowe (flansze) lub bardziej „wyrafinowane” złącze sms lub tri-clamp. Złącza ułatwiają prosty montaż i demontaż kolumny. Idąc dalej w górę, mamy kolumnę rektyfikacyjną a w niej wypełnienie. Jest to bardzo ważny element zestawu. Wypełnienie można zrobić z potłuczonego szkła lub potłuczonych kamieni (np marmur), potłuczonej ceramiki lub porcelany itp. Jednak, jak się okazuje w praktyce, najwydajniejsze (w stosunku jakość – cena) są zmywaki do mycia naczyń wykonane z SS (stal nierdzewna). Można je kupić w każdym sklepie za kilka zł. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co się bierze w sklepie, najważniejsze żeby były z nierdzewki i żeby miały gęsto upakowaną strukturę. Do naszej rury wejdzie ok. 15 zmywaków, więc nie kupujcie byle czego, na tym się nie oszczędza.

 

Refluks Wewnętrzny.Rys.2

Ostatnia sprawa co do wypełnienia. Na dół kolumny można wstawić zrolowaną siatkę z miedzi o wysokości ok. 20cm. Można zrobić ten fragment wypełnienia również z poskręcanych sprężynek, drutu miedzianego lub z pociętej rurki miedzianej o małym przekroju. Stworzy to katalizator „desmrodyzacyjny”. Miedź wchodzi w reakcję ze związkami siarki mogącymi być pochodną fermentacji, i przez to nie dopuszcza aby niechciane zapachy siarkowodoru (zgniłych jaj) przedostawały się do destylatu. Przyszła pora na istotę destylatora - zawór refluksu. Zawór powrotny spełnia jednocześnie rolę zaworu regulującego odbiór destylatu. Powinien to być igłowy zawór precyzyjny, zamontowany na rurce odbioru. Poprzez odpowiednie ustawienie jego otwarcia, jesteśmy w stanie precyzyjnie wyregulować ilość odebranych kropel destylatu i tych, które trafiają z powrotem na wypełnienie kolumny. W rurce zawracającej destylat na wypełnienie powinno się zastosować wygięcie kierujące skropliny bezpośrednio na środek wypełnienia. Zapobiegnie to spływaniu kropel destylatu po ściankach kolumny czyli tzw. ściankowaniu, chociaż jak wykazały doświadczenia jednego z naszych kolegów z kolumną szklaną, zjawisko takie nie występuje w prawidłowo wypełnionej kolumnie. Ma to wyglądać tak jak na rysunku (rys. 1). Aby w precyzyjny sposób sterować procesem rektyfikacji, niezbędne jest zainstalowanie sondy precyzyjnego termometru elektronicznego w miejscu ujścia par. Termometr powinien pokazywać temperaturę z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. To właśnie jego wskazania są wykładnią początku, trwania i zakończenia procesu rektyfikacji. Można zainstalować również termometr na bojlerze. Nie musi to być urządzenie precyzyjne. Wystarczy termometr tarczowy lub szklany spirytusowy. Jego wskazania, choć pomocne, nie są niezbędne dla prowadzenia procesu. Jeśli chodzi o budowę to wszystko co do tego modelu.

Refluks Wewnętrzny. 

Ponowny napływ (refluks) w takiej kolumnie zachodzi w inny sposób, choć model takiej kolumny może być konstrukcyjnie zbliżony do przedstawionego wcześniej.
Przy refluksie wewnętrznym zawrócenie skroplin na wypełnienie następuje wewnątrz kolumny. Skraplacz musi więc być umieszczony wewnątrz kolumny. Jego konstrukcja może być różna, jednak zasada działania jest zawsze taka sama.

 

UWAGA: kolumny z refluksem wewnętrznym o sterowaniu chłodzeniem (CM), czy to z zimnymi palcami, jak na rys. 2, czy ze spiralą deflegmacyjną (rys. 4) są wyjątkowo trudne w stabilizacji ze wzgledu na konieczność bardzo precyzyjnego sterowania przepływem wody przez zimne palce i kontrola temperatury wody chłodzącej. Dlatego nawet początkującym zalecamy budowę nieco bardziej zaawansowanej kolumny ze sterowaniem refluksem w fazie ciekłej (LM - Liquid Management) ze skośnymi półkami (typu Bokakoba), bądź z leżącym deflegmatorem Aabratka (na forum jest sporo informacji). Przed budowaniem własnego sprzętu warto skonsultować projekt na forum.

Najprostszą wersją wstępnego skraplacza – deflegmatora są zimne palce. W kolumnie, w zależności od potrzeb należy wywiercić przeciwlegle leżące otwory o przekroju minimum fi 10. Wstawione tam rurki, miedziane lub ze stali nierdzewnej powinny być wspawane tak, aby kolumna zachowała szczelność. Rurki będą połączone wężykami tak, aby powstała struktura "slalomu". (rys. 2)


Przepuszczona przez rurki zimna woda powoduje wstępne skroplenie i zawrócenie flegmy na wypełnienie kolumny. Kiedy pary alkoholowe zaczną intensywnie pchać się do góry, część z nich osiądzie na wspawanych rurkach i natychmiast się skropli, następnie spadnie na wypełnienie i spływając natrafi na pędzące w górę kolejne opary co spowoduje wyparowanie alkoholu z wcześniej skroplonego już destylatu. Co do podłączenia wody chłodzącej do rurek, to można połączyć je razem z chłodnicą, ale lepszym rozwiązaniem jest osobne podłączenie zasilania wodą.

Użycie precyzyjnego zaworu ułatwia sterowaniem tego przepływu, a to może okazać się niezbędne podczas destylacji. W takim układzie naszym głównym zaworem regulującym feflux będzie właśnie zawór wlotowy wody do skraplacza wewnętrznego. Bardzo podobnym rozwiązaniem, działającym na identycznej zasadzie jest użycie wewnątrz kolumny kilku-zwojowej spirali zamiast zimnych palców. (rys. 3) Jeszcze inną wersją zastosowania refluksu wewnętrznego, są kolumny oparte w swej zasadzie działania na głowicy Nixona Stonea. W takiej kolumnie całkowite skroplenie wszystkich par następuje właśnie w głowicy N-S. Modelowym przykładem takiego rozwiązania jest kolumna z głowicą Alexa Bokakoba. Większość skroplin jest zawrócona jako flegma na wypełnienie kolumny, część zaś precyzyjnym zaworkiem igłowym jest odbierana jako wysokoprocentowy spirytus.

Zasada budowy i działania takiej kolumny jest przedstawiona na rysunkach (rys. 4) 

Mamy sprzęt więc możemy przystąpić do rektyfikacji :).


Wlewamy nastaw (zacier) do bojlera. Należy dokładnie dokręcić wszystko, podłączyć termometr i rurki z wodą. Napełniamy układ wodą ale nie uruchamiamy przepływu. Włączamy grzanie na max. Rozpędzanie procesu, w zależności od mocy grzania może trwać od 1 do 2 godzin. Sprawdzamy temperaturę na szczycie kolumny. Gdy temperatura zaczyna rosnąć otwieramy obieg wody chłodzącej. Temperatura w bojlerze jest mniej ważna. Można sprawdzać ręką czy kolumna nagrzewa się od dołu. Uwaga, można się oparzyć !!!

Gdy temperatura na szczycie kolumny zaczyna gwałtownie rosnąć i skapną pierwsze krople, zbieramy je do osobnej butelki i oznaczmy "NIE DO SPOŻYCIA", są to tzw. przedgony, substancje silnie zapachowe typu estry, najlżejsze alkohole: metanol, fuzle i inne pierdoły które psują smak i aromat. Należy odebrać 50 – 100 ml i wylać. Po odebraniu przedgonów odkręcamy mocno przepływ wody przez skraplacz (deflegmator) i przykręcamy grzanie do połowy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba to nawet do minimum. Teraz nastąpi całkowity powrót skroplin do kolumny i zwilżanie wypełnienia.

Temperatura na szczycie kolumny wyniesie ok. 75-77*C. Taki stan trzeba utrzymywać przez ok 0,5h. Po tym czasie należy powoli zmniejszyć przepływ wody przez skraplacz (deflegmator), aż do ustabilizowania się temperatury na szczycie kolumny w okolicach 78*C. Wszystko co będzie kapało wcześniej jest przedgonem i śmierdzi jak  rozpuszczalnik, nadaje się tylko na rozpałkę do grilla. Po ustabilizowaniu się temperatury na ok. 78*C powinna ona być stała do końca procesu. Gdy kolumna jest stabilna można odbierać spirytus. Tempo odbioru jest zależne od posiadanej kolumny, ale w większości przypadków wynosi kilka kropli na sekundę. Zawór regulujący odbiorem powinien być tak ustawiony aby z powrotem do kolumny trafiało 3/4 skroplin natomiast do odbioru ¼. W przypadku kolumn z zimnymi palcami lub spiralą deflegmacyjną, tempo odbioru  reguluje się ilością przepływającej przez deflegmator wody oraz odpowiednio dobraną mocą grzania.  Ustabilizowanie kolumny gwarantuje uzyskanie bardzo dobrej jakości spirytusu 95+%. Gdy temperatura na szczycie kolumny podniesie się o 0,1 – 0,2*C należy zakończyć odbiór.

 

Amatorskie kolumny rektyfikacyjne pracują bardzo stabilnie ale i tak należy cały czas kontrolować sytuację. Cały czas należy zwracać uwagę na temperaturę i kontrolować procent etanolu w destylacie, w końcu o to chodzi aby uzyskać jak najczystszy C2H5OH a nie destylowaną H2O. 

 

Rys.3 Rys.4
kolumna destylacyjna kolumna destylacyjna

 

Dynamiczny Areometr

Warto wykorzystać do stałej kontroli mocy "Dynamiczny Areometr": (rys.5) 


Zasada działania jest prosta: alkohol przez lejek wpada na dno probówki a wypływa górą. W sposób ciągły wskazuje nam procent
w aktualnie skraplanym destylacie. Nie radzę upraszczać tego modelu i kierować skroplin bezpośrednio do probówki przez jej oryginalny wlot. Zbyt duża część mocnego trunku może od razu wypłynąć do wylotu i odczyt zostanie przekłamany. Napływ skroplin od dołu będzie powodował wiarygodny odczyt na wyjściu u góry..
Z czego to zrobić? Z rurek miedzianych, lub zamówić wykonanie takiego urządzenia ze szkła. Wystarczy znaleźć odpowiedniego wykonawcę a w dobie Internetu nie będzie z tym żadnego problemu. Nie radzę wykonywać tego z rurek plastikowych, gdyż destylat może nabrać jego zapachu i posmaku.


witasGość2020-10-09 21:16:19
"Zawór regulujący odbiorem powinien być tak ustawiony aby z powrotem do kolumny trafiało 3/4 skroplin natomiast do odbioru ¼."

W jaki sposób mogę sprawdzić, że przy pewnym ustawieniu zaworu akurat 3/4 skroplin trafia z powrotem do kolumny a 1/4 do odbioru?
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
akceptuje regulaminGość2019-09-10 03:15:50
Mam zamiar oczyszczac alkohol przemyslowy o wartosci 96%
Aby uzyskac spiritus wysokiej jakosci, i wyeliminowac zawartosc metanolu
Moge do tego wykorzystac kolumne rektificacyjna.
akceptuje regulaminGość2019-09-10 03:14:32
Mam zamiar oczyszczac alkohol przemyslowy o wartosci 96%
Aby uzyskac spiritus wysokiej jakosci, i wyeliminowac zawartosc metanolu
Moge do tego wykorzystac kolumne rektificacyjna.
trikGość2019-05-30 14:10:03
Czyli wychodzi na to, źe przez pierwdze 0,5h od momemtu kapania produkt jest do wyzucenia?! Ja osobiscie odciagam 100ml. A temperatura jaką osiągam to 76 stopni. Jak dokrecam wode to temperatura chlodnicy rosnie moim zdaniem za wysoko.
yacequForumowicz2018-06-07 10:35:43
Przeczytałem komentarz @menel, nie komentuję tego komentarza, lecz proponuję @menel transkrypcję tego artykułu, ażeby był poprawny technologicznie, chemicznie, fizycznie i semantycznie. Ku radości wszystkich Stron tego Forum !
karcztForumowicz2017-12-08 17:30:20
Oooo !!! @Rafal chciałbym zobaczyć to perpetuum mobile co wytwarza 98% spiryt ....
RafalGość2017-11-19 07:49:33
Witam keg 50 l. Kolumna 140 cm wypelnienie sprezynki pryzmatyczne(super sprawa.zmywaki badziewie)stalowe i miedziane.spirytus98% zapach elegancki. Najwiekszy problem to woda do rozcienczenia(czasami wychodzi mleko)warto zrobic próbę. Drozdze conra pure
lokuGość2017-10-06 14:51:21
witam jakies namiary kto robi takie kolumny i ile kostuja jestem chetny na kolukmne z refluxem
achimbarForumowicz2017-09-24 16:06:18
Proszę powiedzcie, jak do mojego potstila czyli metrowej kolumny dorobie zimne palce jak na rysunku 2, lub zewnętrzną spiralę i dam osobny przepływ wody niż do chłodnicy, którego nie będę wogóle regulowal zaworkiem to co w tedy będzie?. Czy nieustanne regulowanie jest konieczne?. Co będzie jeśli będzie non stop max przepływ wody?
wojnoGość2017-02-06 00:02:27
Bardzo przydatne wiadomości, zwłaszcza dla nowicjuszy.
menelGość2016-12-22 18:31:05
mam sporo uwag do tekstów opisujących proces domowej produkcji allkoholu oraz różne typy aparatów do rektyfikacji . Wiem że to strona dla amatorow pisana przez praktyków amatorów pasjonatów tematu, ale nie wystarczy sama pasja i praktyka - powinny one być oparte na minimum wiedzy i zrozumieniu procesów, tu przydatna jest chemia spożywcza i procseowa oraz i inżynierioa chemiczna w elementarnym chociażby wymiarze, co postaram się zasygnalizowac poniżej
1. zamiast reflux, flegma itd jest polski termin OROSIENIE
2. Destylacja polega na tym że opary nad roztworem dwuskladnikowym (woda alkohol) są bogatsze w skladnik bardziej lotny (alkohol), wobec czego po ich skropleniu w cieczy jest wiecej tego lotniejszego skladnika alkohol). Proces destylacji powtórzony kilkadziesaiat razy to rektyfikacja, a jej podukt w naszym przypadku to spiytus. Proces ten może być zrealizowny w kolumnie półkowej luba kolumnie z wypełnieniem. Istotą procesu jest destylacja na każdej na każdej pólce tzn aby do każdej półki napływała odparoująca na niej ciecz i oraz odparowujące z niej opary, tzn że opary przepływają na wyższe pólki a ciecz z góry na dół. Tak musi na kazdej półce od najniższej do najwyższej. I po to żeby najwyższa półka nie wyschła a za nią kolejne poniezej potrzebne jest orosienie podawane na najwyższą półkę lub na szczyt wypelnienia. Nie będe wchodzil tu w szczegółowe analizy pracy kolumny oraz wpływu ilości orosienia zawracanego do kolumny w stosunku do ilosci odbieranego z kolumny destylatu czyli bilans masowy kolumny, ale zasada ogólna jest taka że im większe orosienie tym lepsza jakośc destylatu, tym mniej sza liczba półek potrzebna do uzyskania destylatu o najwyższym stężeniu.
3. Alkohol etylowy tworzy z woda tzw azetrop, czyli spirytus o zawartości ok 96,5% obj. alkoholu, tzn że w najlepszej nawet kolumnie o nieskończonej ilości półek lub wyskości wypełnienia nie da sie uzyskać nic więcej niz azeotrop czyli spirytus 96.5%.
4. Wiem że to strona dla amatorów, ale nawet dla amatorow bredni nie nalezy pisać: opary sie kondensują i wykraplaja sie a nie wytrącaja -wytracać sie mogą kryształy ciala stałego.
5. Metoda destylacji z parą wodną, czyli parą podawana bezpośrednio do kotła z zacierem jest do bani, nie da sie tak uzyskac spirytusu o sensopwnym stężeniu alkoholu - uzyska się klarowniejszy zacier albo jeszcze cieńsze popłuczyny. Destylacje z parą wodna stosuje sie do destylacji ciecvzy wysokowrzących i nie mieszjących sie z wodą (np oleje roślinne, olejki eteryczne, frakcje naftowe)
6. Zanurzenie kotła z zacierem w zamknietej kąpieli wodnej po dojściu tepreatury zacieru do punktui wrzenia zakończy gwałtownym wyrzuceniem zacieru do kolumny rektyfikacyjenej, zablokowaniem jej zacierewm i w skarjnym przypadku rozwaleniem aparatury.
7. produktami fermentacji cukrów zawratych w zacierze są takie aldehydy jak mrówkowy i octowy (bardzo tujące) ale i wyższe 3 i 4 węglowe, ketony np aceton (bardzo trujący i śmierdzący rozpuszcalnik), alkoloh metylowy (trucizna ślepota). wyższe alkohole, 3 i 4 węglowe też trujące i śmierdzące ( tzw fuzle). Ilośc tych substancji zależy od warunków prowadzenia fermentacji np pH. zacieru Istnieją sposoby korekty tych warunkow w pożadanym kierunku a także sposoby usuwania niektorych niepożadanych produktów fermentacji z zacieru Na tej styronie nioe bez kopzery wspomina się o kwasku cytrynowym nadmanganianie potasu oraz nie wspomina sie o wapnie
KERPYGość2016-12-10 14:48:31
Podczas destylowania słychać dźwięk spadających zimnych kropli destylatu na gorące wypełnienie szklane, czy to dobrze? Bo przy takim układzie destylator raz na parę minut wypluwa duże ilości nie schłodzonego destylatu ;( czy to wina za małej ilości wody chłodzącej? Destylat wyszedl przy pierwszym psoceniu całkiem smaczny ale dziwi mnie, że kazdy piszę o kilku kroplach na sekundę gdzie u mnie leci ciurkiem i raz na jakiś czas wypluwa 100-200ml.
adrian292929Gość2016-01-13 22:41:03
Witam, jeśli zlikwiduje odstojniki, czy połączenie kolumny z główną chłodnicą ma być szersze? Czy zostawić takie jak jest bo aktualnie jest Ø10 , a mam materiał i mogę zmienić na Ø40. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
rekinek Forumowicz2016-01-13 06:36:07
Witaj ,wywal kolego te odstojniki ,od razu będzie lepiej-nie kombinuj
adrian292929Gość2016-01-10 13:03:18
Witam, mam pytanie, posiadam aparature z wewnetrznym refluksem (6 zimnych palców) oraz wziernik, plus 2 odstojniki i chłodnica końcowa. W odstojnikach podczas destylacji zbiera mi sie destylat o wartości 80%, czy odstojniki mógłbym podłączyć powyżej wziernika aby zawartość odstojników kapała na środek wypełnienia, który widać w wzierniku? Pozdrawiam
bogdanbForumowicz2016-01-01 21:23:26
Najlepszego w Nowym Roku jako nowy pozdrawiam wszystkich. Będę się od Was uczył.
opcyForumowicz2015-12-22 23:35:20
Filip, bo to jest tak, wiedza kosztuje, szmat czasu i sporo pieniędzy. Co do samego pędzenia, najlepiej uczyć się metodą prób i błędów. Obrazowo mówiąc 2+2=4 ale 3+1 także =4 czy też 1+1+2 =4 , lub w myśl powiedzenia " dam ci dobrą radę, nie słuchaj niczyich rad ". Sporo osób, nawet jeżeli ma szczere intencje, nie jest w stanie jednoznacznie powiedzieć, że tak i tylko tak jest i musi być, by było dobrze. Piszesz, że się uczysz, przekonasz się więc, że zacier zacierowi nie równy, bo destylarka w moim przekonaniu to drugorzędna rzecz. Jedna ważna rzecz, po co mi samogon nafaszerowany chemią ? drożdże super bumer turbo, klarowin turbo lub inne wynalazki. Aha jeszcze jedno, pośpiech przy pędzeniu, jest złym doradcą. Pozdro
FilipGość2015-12-17 15:56:10
Pozdrawiam. Czytam i się uczę. Ale nie widzę odpowiedzi do zadawanych pytań. Pozdro
OpcyGość2015-08-15 20:12:34
Witam
Jak się ma do tego wszystkiego tzw. ostojnik w kolumnie tzn. jego potrzeba , przydatność czy też konieczność ? Po za tym ciekawy i wyczerpujący tekst na powyższy temat.
Pozdrawiam
pete67Forumowicz2015-04-16 22:14:23
aby rysunek 2 nie propaguje podpięcia zimnych palców z prądem a nie pod prąd???
chyba że źle rozumiem idee "w przeciwprądzie"
arek76Forumowicz2015-04-15 11:14:51
Zasada działania sprzętu, jak i przebieg procesu - dobrze i obrazowo przedstawione. Godne polecenia dla początkujących - wiele pomoże w budowie pierwszej aparatury. pozdr...
adamdanielakForumowicz2014-12-07 14:55:21
Witam,według mnie ten rysunek jest tylko poglądowy,w rzeczywistości przecież wskazanie "woltomierza" będzie na wysokości ujścia destylatu więc nie będzie dokładnie widać w cienkiej rurce jaki jest poziom na podziałce.Co do zasilania zimnych palców to większość odradzi takie podłączenie nie mówiąc już o ogólnej krytyce stosowania wstępnego refluxu gdyż stosują bardziej zaawansowane technologie typu aabratek itp.Ja posiadam kolumnę ze wstępną chłodnicą,na początku zasilałem tak jak piszesz ale za dużo wody szło więc kupiłem rozdzielacz ogrodowy za 5 pln w casto.Teraz idzie mi jakieś 30 litrów wody z obu chłodnic na całe psocenie 20 L nastawu.
as76Gość2014-12-04 20:07:31
Witam jak wykorzystać areometr dynamiczny ,to znaczy przy jakich wartościach zakończyć odbiór i czy można podłączyć wodę wypływającą z chłodnicy do zasilenia zimnych palców ? Z góry dzięki za odpowiedź
markoGość2014-11-08 22:43:33
Jeszcze mam pytanie - ile półek mam zrobić w głowicy do kolumny DE170 Manuel.
Pozdrawiam MK
markoGość2014-11-08 21:34:27
Zacząłem robić kolumnę nie od tej strony / dałem d-y/ , po przeczytaniu tej strony wiem więcej o budowie niż mi się wydawało. Dzięki .
Pozdrawiam MK
ali911Gość2014-07-03 16:21:26
Witam zwracam się z o pomoc do fachowców w zakupie dobrego sprzętu np na portalu A... lub u jakiegoś sprawdzonego producenta znającego się na rzeczy . Z góry dzięki . Pozdrawiam i na zdrowie
quark25Forumowicz2014-06-26 13:59:42
Właśnie ze nie pot-still i całkiem fajna konstrukcja
kolpawForumowicz2014-04-28 21:46:06
micha, dla mnie to nadal jest zwyłky pot still, zupełnie bezwartościowy, poszukaj sprawdzonych aparatów na forum
MichaGość2013-10-10 18:35:34
Witam. Jestem świeżakiem, jeśli chodzi o metodę rektyfikacji, ale postanowiłem zaprojektować swoją własną konstrukcję kolumny. Mam pytanie do doświadczonych bimbernautów... Co myślicie o tym rozwiązaniu? http://s9.postimg.org/xnbhx440f/prototyp.png Całoś zostanie wykonana z miedzi. W skraplaczu "rura w rurze" sterując strumieniem wody chłodzącej, będę regulować temteraturę na szczycie komumny. Założenie jest takie, że do części skraplacza wężownicowego mają dotrzeć tylko najlżejsze pary. W wężownicy opary skroplą się. Zaworem będę regulować strumień odbioru i ponownego napłwu. Sens to ma, ale pytnie czy będzie działać?
gwid205Gość2013-05-19 16:07:14
Witam, z gory zaznaczam ze stawiam pierwsze kroki z metoda refluks i mam kilka pytan. 1. wlot wody mam do chlodnicy i z niej bezposrednio do palcow czy musze wpiac tam dodatkowy zawor? Problem polega na tym, ze zacier gotuje sie temp powyzej 100st a na gorze kolumny nie moge przekroczyc 70st !!! ??? 2. Jaka temp jest optymalna na dolnym termometrze? pozdrawiam i z góry dziekuje za poradę. pozdrawiam
songo55Gość2013-04-01 13:07:13
Witam która z kolumn jest najlepsza i możliwa do wykonania dystylacji ?
lakiGość2013-03-28 11:27:28
Witam odpowiedzi na dwa ostatnie pytania na rys 1 i 3 brakuje lini zaślepienia kolumny wszystko pracuje w obiegu zamknietym pyt 2 po ustabilizowaniu pracy kolumny powoli zaczynamy odbiór destylatu destylat odbieramy cały czas szybkość dobieramy indywidualnie do mocy kotła i wielkości kolumny
klata99Gość2013-03-05 23:35:03
witam bardzo fajny opis, wlasnie koncze budowac kolumne z rys nr3 moje pytanie brzmi - czy po odebraniu przedgonow zakrecamy zawor iglicowy czy caly czas to pobieramy az do ustabilizowania procecu?? bo niejasno tutaj jest to opisane pozdrawiam
zoj2142Forumowicz2013-03-04 18:53:53
witam kolegów mam pytanko co do rysunku numer 1 i 3 chodzi o to ze rysunek nie pokazuje jednoznacznie czy góra kolumny, w miejscu wylotu chłodnicy jest zamknięta czy otwarta bo tworzę mój pierwszy destylator z refluksem bo do tej pory miałem szklany
stosekGość2013-02-23 01:04:44
witam i pozdrawiam wszystkich smakoszy dobra natury, oraz tych ktorzy pragna dzielic sie wiedza i talentem z innymi- Nazdrowie!!!
BIMBEREKGość2012-12-01 00:20:12
Witam miłośników dobrej wódeczki. Mam pytanie czy do wypełnienia można by dodać węgiel aktywny.
cameluGość2012-10-16 15:50:46
Witajcie. Udało mi się zrobić kolumnę destylacyjną jak na pierwszym rysunku . Keg 50L w otulinie gumowej Grzałka 2x1400watt Rura fi60 oczywiście kwasoodporna na chłodnice użyłem 5 metrów rurki fi8 długość chłodnicy po wygięciu 70cm Termometr cyfrowy zawór niestety kulowy. Zamierzam zakupić igłowy Wypełnienie kolumny gąbki ze stali nierdzewnej i miedz. Zrobiłem mały myk w całym projekcie Zawór regulacji i ponownego napływu reflux połączyłem krótkim wężykiem z kolumną destylacyjną Na projekcie widać że jest rurka ale danie wężyka dało mi wzrokową ocenę ile destylatu wraca z powrotem do kolumny. Oceniam tą kolumnę na 5 Pierwsza destylacja dała mi 86%. Druga destylacja dała mi 93% Teraz szykuje się do trzeciej i mam nadzieje że będzie lepiej. Jeszcze może jedna istotna rzecz : Około 40L nagrzewa się godzinę przy włączeniu dwóch grzałek razem 2800watt. Jak temperatura zaczyna rosnąć wyłączam jedną grzałkę i tem. utrzymuje się na granicy 79-80stopni. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Pozdrawiam.
truchalGość2012-08-31 11:02:27
WITAM! Poszczególne elem. możesz kupić na jednym z portali A... Tam i całe zestawy są do nabycia i co istotne, wykonane przez ludzi, którzy już spawali takie konstrukce, a to istotne. Nie kupuj w ciemno. Poczytaj co piszą i porównaj z wiadomościami min. na tej stronie, bo zniechęcisz się. Bardzo ważna jest jakość i dokładność. Nie kupuj rozbudowanych elementów bo szkoda kasy, a i tak z tego użytku nie zrobisz. To co proste, jest najlepsze. Zwróć uwagę na: dokładny termometr, dokładne i szczelne zawory. Troszkę miedzi do wypełnienia-lepszy smak. POWODZENIA.
CzajnikForumowicz2011-12-30 18:17:45
Witam! Mam zamiar zrobić taką kolumnę proszę o poradę gdzie mogę kupić rurkę kwasówkę fi60,3,oraz keg 50 litrowy z góry dziękuję za informację i Pozdrawiam.
A_4_S_7_L_19Forumowicz2011-11-19 01:32:30
Witam miłośników tej strony.Mam pytanie,gdzie można zdoby instrukcje obsługi do aparatury FLOODSTER PRO lub FLOODSTER ULTRA .
iimatiiForumowicz2011-11-08 06:37:01
witam mam w planie zbudować kolumnę z Refluks Zewnętrzny. tak jak na 1 obrazku. Tylko chciałem się doradzić czy to dobry wybór? całą aparaturę planuje zrobić z kea 30l i rury ze stali nierdzewnej o fi 60 i wysokości wypełnienia 120cm no i oczywiście chłodnicę z boku tak jak wyżej jest pokazane. Co o tym sądzicie?? Pozdrawiam.