Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy

Post autor: LozaSzydercow »

Witam, potrzebuje pomocy z świeżo kupioną aparaturą. Kupiłem taką aparaturę jak na zdjęciu
Obrazek.
Jest to stara wersja kolumny od stalówka z olm oraz dołożoną dodatkową półką. Ogólnie ostatnio stabilizowałem i wszystko było w miarę git ale finalnie płyn był ponad wziernikiem i zaczęło być blisko wykipienia (2 razy mi poleciało i musiałem odłączać grzałkę żeby wszystkiego nie zalało. Grzałem na początku 2.5kw a po nagrzaniu zbiornika 1.5kw. Drugi raz próbowałem bez dodatkowej półki i było bardzo źle. Cały czas jak zostawiłem na chwilę to chciało wykipieć. Nie było nawet opcji żeby temperatura na 10 półce była stabilna. (nawet nie wiem na jakiej wysokości dać 10 półkę bo oryginalnie nie było miejsca a jak dałem na wysokości jaką podaje producent to temperatura wynosiła 74 stopnie.

Nie wiem co robię nie tak bo WG instrukcji powinienem grzać na 2kw w trakcie procesu a wtedy mi za dużo "kipi".( nie wiem jak dodać nagranie żeby przedstawić jak to wygląda ale we wzierniku jest płyn i w głowicy też)

Kupiłem regulator i chciałem regulować ale spalił się po 10 min i czekam na wysyłkę drugiego mocniejszego.
Pytanie gdzie mogę robić błąd?
Korzystam z instrukcji od producenta.
Dodatkowo za pierwszym razem max to 86% a za drugim bez dodatkowej półki to 78%.
promocja

wawaldek11
2500
Posty: 2943
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 160 razy
Otrzymał podziękowanie: 299 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: wawaldek11 »

Czy nie łatwiej zapytać producenta sprzętu?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

A co to jest ta "dołożona dodatkowa półka"?
Zdjęcie nie da się powiększyć, więc niewiele widać.
Jaka wysokość kolumny, jaka średnica, czym wypełniona?
Jakie chłodzenie, jaka temperatura na głowicy?
Póki co to można co najwyżej zgadywać.
Pozdrawiam z opolskiego.

prolog1975
450
Posty: 493
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podziękowanie: 89 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: prolog1975 »

Gdzieś w kolumnie jest przewężenie tworzące zalanie. Chyba że zwyczajnie za mocne grzanie.
Trzeba przełożyć zmywaki jeśli sprężynki przesypać, sprawdzić podparcia wypełnienia.
Jeśli zalanie jest przy OLM trzeba wypełnienie przesunąć ciut wyżej nad nie by pary swobodnie przepływały.
Odpowiedz na pytania dot. sprzętu będzie łatwiej coś ustalić
Na tą chwilę usuną bym tą dodatkową półkę. Ciekawy jestem po co tam jest w którym miejscu pracuje w kolumnie. Jaka jest jej rola?
Z półką można się bawić jak uporasz się ze stabilnością kolumny.
W tej kolumnie nie masz portu na sondę termometru. Sam sobie określasz gdzie przyklejasz termometr prowadzący?

A_ST
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2023, 18:20
Krótko o sobie: Początkujący amator domowych specjałów
Ulubiony Alkohol: Tennessee whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: małopolskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: A_ST »

"Dodatkowa półka" to ten krótki odcinek pod OLM?. Wstawiłeś tam katalizator?, czym wypełniony?.
Awatar użytkownika

aras.aras
250
Posty: 256
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 38 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: aras.aras »

Podstawowa przyczyna to, że nie masz zielonego pojęcia, co robisz :!: Z tego, co widać port tzw. 10 półki teoretycznej umiejscowiłeś chyba w pozycji katalizatora :scratch: Z Twoim poziomem wiedzy na temat budowy i zachodzących procesów podczas rektyfikacji przyczyn może być tak wiele, że wątpliwym jest ustalenie ich z przytoczonego opisu. Powodami Twojego problemu mogą być ubite wypełnienie lub podparcia, zbyt duża moc grzania (wynikająca z uszkodzenia) lub nie wydajność skraplacza, które może być wynikiem małego ciśnienia lub zagięciem węża, czy jego zasysaniem z powodu wysokiej temperatury. To wszystko bardzo niebezpieczne zjawiska więc zalecam poprosić o pomoc kogoś z Twojego otoczenia ogarniętego w tym temacie, a przede wszystkim lepsze przygotowanie teoretyczne. Bezpieczeństwo przede wszystkim :!:
Pszczoły nie tracą czasu na wyjaśnianie muchom, że miód jest lepszy niż gówno.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

wawaldek11 pisze: środa, 24 lip 2024, 23:34 Czy nie łatwiej zapytać producenta sprzętu?
Niestety producent nie jest w stanie pomóc na odległość. Pomógł trochę ale i tak nie działa tak jak powinien.

------------------------------
jakis1234 pisze: środa, 24 lip 2024, 23:48 A co to jest ta "dołożona dodatkowa półka"?
Zdjęcie nie da się powiększyć, więc niewiele widać.
Jaka wysokość kolumny, jaka średnica, czym wypełniona?
Jakie chłodzenie, jaka temperatura na głowicy?
Póki co to można co najwyżej zgadywać.
dodatkowa półka to ta część przed olm (tak poprzedni właściciel jej używał)
wysokość kolumny to 210cm od keg
20cm miedz
115cm sprężyny ze stali nierdzewnej
30cm OLM (sprężyny ze stali nierdzewnej )
15cm wizjer (sprężyny ze stali nierdzewnej )
średnica 63mm

Dodatkowo przed sprężynami jest podparcie z INOX.
chłodzenie jest z rury karbowanej (oryginalna od producenta)
Temperatura na głowicy to 77.7 i przy odbiorze zmniejsza się do 75.5 i jest w miarę stabilna.
Pracuje teraz bez dodatkowej części

-------------------------------
prolog1975 pisze: czwartek, 25 lip 2024, 07:11 Gdzieś w kolumnie jest przewężenie tworzące zalanie. Chyba że zwyczajnie za mocne grzanie.
Trzeba przełożyć zmywaki jeśli sprężynki przesypać, sprawdzić podparcia wypełnienia.
Jeśli zalanie jest przy OLM trzeba wypełnienie przesunąć ciut wyżej nad nie by pary swobodnie przepływały.
Odpowiedz na pytania dot. sprzętu będzie łatwiej coś ustalić
Na tą chwilę usuną bym tą dodatkową półkę. Ciekawy jestem po co tam jest w którym miejscu pracuje w kolumnie. Jaka jest jej rola?
Z półką można się bawić jak uporasz się ze stabilnością kolumny.
W tej kolumnie nie masz portu na sondę termometru. Sam sobie określasz gdzie przyklejasz termometr prowadzący?
Dodatkowa półka już zdemontowana, poprzedni sprzedający jej używał i tak to zostawiłem ale nie mogę dojść z nią.
Próbowałem przesypywać i nic to nie dało. Dodatkowo zakupiłem oryginalne podparcie żeby nie używać zmywaków i nic to nie dało.
nie mam pomysłu jak przesunąć podparcie, zwłaszcza że OLM nie działa teraz i nie wiem jak to naprawić ale o tym napiszę niżej

-------------------------------
A_ST pisze: czwartek, 25 lip 2024, 07:59 "Dodatkowa półka" to ten krótki odcinek pod OLM?. Wstawiłeś tam katalizator?, czym wypełniony?.
Tak to ten odcinek pod OLM (już zdemontowany) był wypełniony sprężynami z nierdzewki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 sie 2024, 08:39 przez Qba, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

aras.aras pisze: czwartek, 25 lip 2024, 08:40 Podstawowa przyczyna to, że nie masz zielonego pojęcia, co robisz :!: Z tego, co widać port tzw. 10 półki teoretycznej umiejscowiłeś chyba w pozycji katalizatora :scratch: Z Twoim poziomem wiedzy na temat budowy i zachodzących procesów podczas rektyfikacji przyczyn może być tak wiele, że wątpliwym jest ustalenie ich z przytoczonego opisu. Powodami Twojego problemu mogą być ubite wypełnienie lub podparcia, zbyt duża moc grzania (wynikająca z uszkodzenia) lub nie wydajność skraplacza, które może być wynikiem małego ciśnienia lub zagięciem węża, czy jego zasysaniem z powodu wysokiej temperatury. To wszystko bardzo niebezpieczne zjawiska więc zalecam poprosić o pomoc kogoś z Twojego otoczenia ogarniętego w tym temacie, a przede wszystkim lepsze przygotowanie teoretyczne. Bezpieczeństwo przede wszystkim :!:
Aktualnie mam 4 termometry
1 zbiornik
2 (10 półka)
3 woda
4 głowica
10 półka dałem tak jak podpowiedział producent, bo nie mam portu jest w odległości 25cm od keg.
Czytałem dużo na temat co i jak ale niestety aparatura którą kupiłem nie jest taka jak myślałem. Nie mogę ustabilizować tak jak zakłada producent, jak już myślę, że jest stabilnie to cały czas rośnie temperatura i w końcu dochodzi do wrzenia. Sprawdziłem już wszystko po kolei: podparcie zmieniłem na oryginalne podparcie a nie zmywaki, sprężynki włożone z luzem 4cm od wysokości każdej części żeby nie za wysoko. Chłodnica jest git bo na końcu głowicy całkowicie zimna rura jest. Kupiłem już 2 regulatory i niestety oba się spaliły i czekam na przesyłkę z nowym regulatorem. Przez to, że nie jestem w stanie stabilnie prowadzić odbioru ratuje się czym mogę czyli: odbieram po 500ml i sprawdzam zapach i moc i jak wszystko jest git to lecę dalej. Niestety z mojego otoczenia nikogo nie znam. Byłem u jednej osoby to powiedziała, że aabratek to gów... i nie wie co może być nie tak

Dodatkowo nie wiem co mam nie tak ale z OLM ledwo co leci płyn przy pełnym otwarciu zaworu. zawór sprawdzony i jest ok. podparcie w kształcie stożka skierowany ku dołowi, wypełnienie lużno wsypane. keg położony na równym podłożu. I jestem w kropce bo nie mam jak odbierać...

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Przepraszam, że się nie odpisywałem ale powiadomienia nie przyszły. wczoraj odebrałem ładnie( temperatura na 10 półce stabilna) co 5 min polewałem keg trochę wodą bo nie mam regulatora. Jak tak nie robiłem to zaczynało wrzeć. 80-70%. tylko zapomniałem wsypać wypełnienia do OLM. A jak wsypałem to teraz nie leci mi przez OLM płyn. wszystkiego już próbowałem (rozpisałem w wiadomości wyżej) . Jak by ktoś wiedział co sprawdzić jeszcze to będę wdzięczny za pomoc.

Simplex
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 17 sie 2024, 13:18
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Simplex »

aras.aras pisze: czwartek, 25 lip 2024, 08:40 Podstawowa przyczyna to, że nie masz zielonego pojęcia, co robisz :!:
Nie masz pojęcia niestety.
Naprawdę polewałeś kega wodą?
Współczuję sąsiadom. Mam jedną poradę. Nie destyluj nic więcej.
Awatar użytkownika

aras.aras
250
Posty: 256
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 38 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: aras.aras »

A do czego Ci regulator przy rektyfikacji na kolumnie zasypowej? Polewałeś keg wodą? :shock: Jeśli nie chcesz stać się gwiazdą wieczornych wydarzeń odpuść sobię to hobby :!:
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 sie 2024, 07:54 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.
Pszczoły nie tracą czasu na wyjaśnianie muchom, że miód jest lepszy niż gówno.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

aras.aras pisze: wtorek, 20 sie 2024, 07:52 A do czego Ci regulator przy rektyfikacji na kolumnie zasypowej? Polewałeś keg wodą? :shock: Jeśli nie chcesz stać się gwiazdą wieczornych wydarzeń odpuść sobię to hobby :!:
Panowie, w przypadku gdzie ryzykowałem wykipieniem wolałem po prostu żeby delikatnie kapało na keg, temperatura nie spadała.
Proszę o poradę a nie śmianie się ze mnie. Próbowałem już wielu rzeczy i nie wiem co dalej mogę zrobić. Mimo, że robię 1-1 jak w instrukcji od producenta oraz przeczytałem cały materiał na forum o tym co i jak, to i tak nie wychodzi.

Aktualnie podejrzewam, że przez OLM robi mi się zator. Tylko nie wiem jak to ogarnąć. Jak podnieść podparcie?
Jak (dla testu) nalewam wodę przez głowice to przez OLM normalnie leci a w trakcie procesu już nie leci.

Będę wdzięczny za pomoc

Simplex
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 17 sie 2024, 13:18
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Simplex »

Nie wytrzymam.
Jajka sobie robisz z nas?
Powtórzę raz jeszcze. Mieszkasz w Centrum. Wysadzisz pół bloku.
Mieszkasz na wsi. Wysadzisz tylko pół wioski.
Porada: niczego nie odpalaj.
OLM to jest system otwarty.
Z naciskiem na otwarty.
To jest porada.
Nie dotykaj. Nic nie rób.
Jak jestem ateistą to zaczynam się modlić.
Po prostu sąsiadom polej po szklanie.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

LozaSzydercow pisze: poniedziałek, 19 sie 2024, 23:55 co 5 min polewałem keg trochę wodą bo nie mam regulatora.
Ja prd, człowieku, zajmij się klockami lego, to będzie zdecydowanie bezpieczniejsze.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2818
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 442 razy
Kontakt:
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: JanOkowita »

Brzmi to "rozrywkowo". Wrócił w zaszyfrowanej postaci?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

JanOkowita pisze: wtorek, 20 sie 2024, 21:34 Brzmi to "rozrywkowo". Wrócił w zaszyfrowanej postaci?
Nie Janku, dopiero co rozmawiałem z Rozrywkiem, ale na AD nie wrócił. Zresztą nie wiem, czy ma zniesionego bana.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Mrooq
350
Posty: 380
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Mrooq »

jakis1234 pisze: wtorek, 20 sie 2024, 21:23 Ja prd, człowieku, zajmij się klockami lego, to będzie zdecydowanie bezpieczniejsze.
Chyba pierwszy raz widzę "prd" z pod palców Jakisia :D ostoję spokoju wyprowadził z równowagi swoimi wpisami, ma chłopak talent :mrgreen:
A co będzie jak z klocków zbuduje destylator i będzie dalej woda polewał? :hahaha:
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

Sprawę bezpieczeństwa traktuję priorytetowo, możemy robić różne głupoty, ale podstawą jest nikogo nie narażać.
Ja ktoś pisze, że polewał keg wodą, to jedyne co można poradzić, to zabawy z bezpieczniejszymi zabawkami.
Dziękuję, nie wiedziałem, że jestem taką ostoją spokoju ;)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

jakis1234 pisze: wtorek, 20 sie 2024, 22:03 Sprawę bezpieczeństwa traktuję priorytetowo, możemy robić różne głupoty, ale podstawą jest nikogo nie narażać.
Ja ktoś pisze, że polewał keg wodą, to jedyne co można poradzić, to zabawy z bezpieczniejszymi zabawkami.
Dziękuję, nie wiedziałem, że jestem taką ostoją spokoju ;)
Dobra, bo zrobiło źle to zabrzmiało że polewałem wodą, po prostu to skrót słowny: chodziło mi o kapanie (WIEM że robiłem źle) nie zamierzałem doprowadzić o sytuacji nagłego wzrostu ciśnienia i niebezpieczeństwa. Zależało mi aby część energii którą wytwarza grzałka zostało przekazane na kilka kropli wody. Teraz mam już regulator i nie będę próbował takich "głupich rzeczy".

Mimo słabego początku w mojej wypowiedzi proszę o pomoc co może być przyczyną wrzenia( tak jak wcześniej pisałem, sprawdziłem dużo elementów) domyślam się, że może być to przewężenie ale nie wiem w którym miejscu to może być skoro jest to aparatura kupiona od firmy długo działającej na rynku i nie podejrzewam, że to oni zrobili błąd.
Awatar użytkownika

Mrooq
350
Posty: 380
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Mrooq »

LozaSzydercow pisze: środa, 24 lip 2024, 17:18 Grzałem na początku 2.5kw a po nagrzaniu zbiornika 1.5kw.
A skąd taka wiedza ?
Może wtyczki pomieszales i na 2.5 będzie zalewać.
Weź miernik i sprawdź grzałki
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

leon24_36
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: leon24_36 »

@LozaSzydercow a jakiej mocy masz grzałkę? Kup/pożycz watomierz i sprawdź. W którymś poście napisałeś że spaliłeś 2 regulatory, oraz że cały czas Ci zalewa kolumnę, może grzałkę masz o zbyt dużej mocy

Edyta: @Mrooq byłeś szybszy 8-) . Ja tam jeszcze widzę tylko jeden przewód dlatego pytałem jaką ma tam grzałkę

Powodzenia
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 07:56 przez leon24_36, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

aras.aras
250
Posty: 256
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 38 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: aras.aras »

Przede wszystkim sprawdź moc grzałek i zweryfikuj możliwe uszkodzenie, a po drugie skontroluj przepływ wody na chłodnicę. Czytając Twoje wypociny jestem w stanie założyć, że wzrost temperatury na 10 półce może być wynikiem nie wydolności skraplacza. Jakich używasz węży odprowadzających wodę z chłodnicy? Jeśli podłączyłeś jakiś odcinek np. do węża ogrodowego to gwarantuję Ci że pod wpływem niższej temperatury otoczenia taki 1/2" wąż zwyczajnie zasysa i zmniejsza przepływ. Kontrolujesz w ogóle temperaturę wody wychodzącej? Warto też sprawdzić szczelność samego skraplacza! Przy mocy nawet tych 2,5 kW nie ma prawa być problemu z refluksem na średnicy 60,3/63,5mm więc jej obniżanie regulatorem mocy nie rozwiąże problemu. Mam nieodparte wrażenie, że to jakiś fejk :scratch: A jeśli nie to... "dziecięca zabawa zapałkami", która może być opłakana w skutkach :bardzo_zly:
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 08:38 przez aras.aras, łącznie zmieniany 3 razy.
Pszczoły nie tracą czasu na wyjaśnianie muchom, że miód jest lepszy niż gówno.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Grzałkę mam podłączoną pod watomierz więc nie ma możliwości pomylenia grzałki. Spalenie regulatora nie było z mojej winy tylko wadliwego sprzętu i potwierdził to sprzedawca.
W chłodnicy mam niską temperaturę (sprawdzam ręką tak jak sugeruje producent) dochodzący wąż to 1/2 cala a wychodzący 1/2 cala gumowy i normalnie jest przepływ bo to kontroluje. Temperatura wychodząca jest zmienna od pogody, ale nie jest gorąca. po prostu ciepła. Oczywiście szczelność skraplacza też sprawdzona.

[mod: Zdanie rozpoczynamy wielką literą i kończymy kropką, znakiem zapytania lub wykrzyknikiem. Po kropce lub przecinku robimy spację, nie przed. Staraj się tworzyć krótkie zrozumiałe zdania.]
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 09:56 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

Mam podobny sprzęt od tego samego producenta i nie mam żadnych problemów, wszystko działa tak jak trzeba.
Wszystko mam zasypane sprężynkami i kolumna pracuje stabilnie.
U Ciebie niby wszystko jest tak jak trzeba a jednak zalewa kolumnę.
Jeżeli wyeliminujemy zbyt mocne grzanie, zbyt słabą chłodnicę, zatory w zasypie - to faktycznie ciężko znaleźć jakiś powód.
Jakimś tropem jest ten OLM, ale myślę, że powinien to zobaczyć ktoś znający się na sprzęcie, tylko nie osoba tego typu u której byłeś, bo widać, że wiedzy nie posiada.
Pozdrawiam z opolskiego.

Szlumf
2000
Posty: 2429
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 643 razy
Otrzymał podziękowanie: 599 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Szlumf »

Jak duży kocioł i ile nastawu wlewasz?
Jaka jest konstrukcja OLM? Przyściankowa czy miseczka po środku rury? Z daszkiem czy bez?

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Kocioł 50l, nastawu wlewam tak żeby było około 8cm od góry wolnego powietrza (myślę, że około 45l) .
OLM to miseczka po środku rury bez daszka.
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 11:58 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2429
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 643 razy
Otrzymał podziękowanie: 599 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Szlumf »

Podparcie uformuj w kształt soczewki wklęsło-wypukłej i włóż wypukłą stroną do miseczki. Jak nie pomoże to kup z 1m miękkiego drutu nierdzewnego fi 1-1,5mm. Uformuj z niego "koronę" o wysokości ze 2-3cm większej niż wysokość miseczki, zwężającą się do dołu z dolną średnicą mniejszą niż średnica miseczki. Korona o minimum 3 zębach. Włóż koronę do miseczki a na nią podparcie opisane wcześniej.
Wskazaniami termometru na 10-tej półce się nie przejmuj. Ważna jest nie wartość lecz jej zmiany.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Dzięki wielkie za podpowiedz. Uformowanie podparcie nie pomogło (ostatnio już tak próbowałem). Spróbuje jeszcze z drutem w przyszłym tygodniu i dam znać.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 21:40 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1193
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Kula »

Kolumna nie jest mojej produkcji. Może jakiś element ale nie całość.
Albo masz przewężenie w kolumnie albo za mocno grzejesz.
Spróbuj po prostu zrobić wg instrukcji a nie eksperymentujesz.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

wolan
800
Posty: 813
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Kontakt:
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: wolan »

Mam jedno pytanie, nad zbiornikiem masz katalizator ale nie widzę tam nakrętki łączącej kolumnę z katalizatorem. Tak zrobione zdjęcie czy coś kombinowane??
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2024, 22:17 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Taki zestaw kupiłem, mam nakrętkę do niego tylko nie przyspawaną. Jest tam gwint zewnętrzny po prostu. Mi nie zależało na łatwym odkręceniu.

Mod.
Przypominam o niecytowaniu posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 sie 2024, 09:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1193
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Kula »

Przeczytałem cały wątek. Ech....
Czy mierzyłeś średnicę kolumny? Masz rurki 60,3 czy 63,5mm? Zrób lepsze zdjęcia i wstaw ponownie. My wszyscy trochę się domyślamy co ty masz.
Złóż poprawnie kolumnę: keg, katalizator, kolumna, olm, głowica. Wszystkie elementy zasypane sprężynkami. Podparcia i sprężynki sprawdź, cz nie są zalepione brudem. Do kega wlej wsad max 45L. Kup regulator lub pracuj wyłącznie na grzałce 1500W (tak naprawdę powinieneś mieć regulator i pracować z mocą około 2000W). NAjlepiej by było, gdybyś zmierzył z jaką mocą faktycznie pracujesz.
Spróbuj zrobić wg mojej instrukcji a jak nie wyjdzie to szukaj kogoś, kto będzie w stanie obejrzeć to co masz. No i uważaj, żebyś sobie krzywdy nie zrobił.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

pauka
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2017, 14:49
Krótko o sobie: Młody niedoświadczony piwowar domowy :)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: pauka »

Napisz jak robisz nastaw. Pamiętaj, żeby był wyklarowany i odgazowany.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Nastaw robię tak jak każe producent drożdży, po sprawdzeniu, że zjadły cały cukier mieszam energicznie i zostawiam w chłodniejszym miejscu żeby naturalnie drożdże i cała zawiesina opadła na spód. Później pompka odpompowuje z góry do kega.

Mod.
Jeszcze raz przypominam o niecytowaniu posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 sie 2024, 15:02 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Simplex
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 17 sie 2024, 13:18
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Simplex »

Kolego. Opisz jeszcze raz ale dokładnie jak prowadzisz nastaw. Jakie było Blg Początkowe a jakie końcowe.
Oraz ile czasu dałeś nastawowi na klarowanie i odgazowanie.
Opisz to dokładnie. Czekasz aż opadnie osad a potem zaciągasz ten osad pompką? Razem z nastawem? Bardzo wiele w twoich wypowiedziach nie zgadza się.
Powtórzę pytanie. Czy robisz sobie z nas jajka czy naprawdę potrzebujesz pomocy.
Poprawnie skonstruowany sprzęt a tobie kipi? Zalewa? Oraz spaliłeś 2 regulatory. To już jest zagwostka. Jak można spalić dwa. A potem pracować bez żadnego?
Awatar użytkownika

aras.aras
250
Posty: 256
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 38 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: aras.aras »

A co ma do tego nastaw? Odgazowany lub nie, wyklarowany, czy mętny nie ma to żadnego wpływu na opisywany problem. Gość prawdopodobnie poskładał kolumnę z kilku różnych zakupionych lub dorobionych podzespołów. Złącza 63,5 mm mogą być na wszystkich odcinkach, a same odcinki o różnych średnicach i wąskie gardło mamy gotowe. Bez względu na to, czy przyjmie się moc roboczą 1,5 kW, 2,5 kW, czy nawet 2 kW z wykorzystaniem regulatora na takiej średnicy nie ma prawa zalewać kolumny. Oczywiście jeśli właściwie skonstruowano i przygotowano kolumnę do procesu. Jeżeli natomiast ktoś swoją głupotą doprowadza do niebezpiecznych sytuacji to najlepszą radą, jaką można go obdarzyć jest udanie się do osoby doświadczonej w temacie lub odpuszczenie z dalszych działań. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 sie 2024, 17:49 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.
Pszczoły nie tracą czasu na wyjaśnianie muchom, że miód jest lepszy niż gówno.

Simplex
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 17 sie 2024, 13:18
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Simplex »

@aras.aras A wbrew pozorom może mieć i nastaw.
Eliminacja wszystkich czynników.
Chociaż stawiam na kwestię grzania. Ale nie wykluczam ostrego grzania całkiem świeżego nastawu. Brak regulacji. Brak konkretnego opisu nastawu. Tutaj szklanej kuli Brak. Przecież to może być wszystko. Możemy gdybać jedynie.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: jakis1234 »

Simplex - idziesz w złą stronę, to nie nastaw jest problemem.
A to czy autor wie o czym pisze, to już inna inszość ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 sie 2024, 23:05 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Simplex
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 17 sie 2024, 13:18
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: Simplex »

Nie twierdzę na siłę że idę w złą stronę. Eliminuję jedynie możliwości.
Znam przypadek kiedy ktoś wlał świeży nastaw i zaczął gotować. I nie był w stanie ogarnąć sprzętu.
A opisy kolegi są tak niejasne że możemy tylko gdybać.

Autor tematu
LozaSzydercow
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 16 kwie 2024, 09:47
Podziękował: 6 razy
Re: Pomocy Aabratek nie da stabilizować/kipi

Post autor: LozaSzydercow »

Dobra trochę wyjaśnienia:
Aparaturę kupiłem od kogoś na alle... miała być sprawna i z firmy stalówka. Finalnie wyszło jak wyszło. Podobnie wyszło z średnicą zaufałem i niestety też mnie z tym oszukał, średnica wewnętrzna to 60,3mm. Nie mam do nikogo pretensji, bo sam mogłem to sprawdzić i to moja wina.
Co do regulatorów to jeden podpiąłem na ryzyko, bo z założenia mocy mógł nie wytrzymać i faktycznie dodatkowe chłodzenie nie pomogło, drugi natomiast miał wadę faktyczną i mimo że był do 2kw mocy ciągłej to po podpięciu grzałki 1,5kw się spalił (tak wiem jaką moc podpiąłem, bo podłączam przez watomierz.
Jeżeli chodzi o podstawy czytałem wcześniej na temat co i jak z forum a konkretnie z postu w którym jest wszystko wyjaśnione. Nie działem bezmyślnie tylko szukałem tutaj wiedzy.
Jeżeli mowa o "niebezpieczeństwie" to wszystko było robione z zachowaniem ostrożności (wiem co mogło się zdarzyć jak być zlał to dużą ilością wody ale tak nie robiłem) i szczerze mówiąc żałuje, że o tym wspomniałem, bo wszyscy się skupili na tym...
Nastaw robiłem zgodnie z instrukcją, po tym jak drożdże nie pracowały sprawdzałem blg i było na minusie. Później zostawiałem aby wszystko osiadło i pompką odpompowywałem z góry bez zawiesiny (klarowny płyn)
Aparaturę rozkładałem i składałam wielokrotnie. Podparcie mam oryginalne ze sklepku w formie siateczki, sprężyny były wsypywane luźno i oczywiście bez ugniatania.
Wodę na chłodnicy mam cały czas pod kontrolą a dodatkowo przy chłodnicy mam wąż odporny na wysokie temperatury (taki gumowy).
Uważam, że moje przygotowanie nie było najgorsze a zapytałem tutaj o poradę, ponieważ na forum nie mogłem znaleźć odpowiedzi co zrobić w moim przypadku.
Proszę o nie obrażanie mnie, bo nie służy to znalezieniu rozwiązania.
Dodatkowo jeżeli nie znajdę przyczyny udam się do osoby która się na tym zna aby nie stwarzać ryzyka.
Dziękuje wszystkim za pomoc i Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”