Cydr - polskie złoto w płynie
Pierwszy zbawienny składnik to przeciwutleniacze zawarte w skórce jabłek, dlatego do produkcji cydru nie trzeba obierać owoców. Antyoksydanty zmniejszają ilość „złego” cholesterolu (LDL), a zwiększają stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL). Picie cydru zmniejsza więc ryzyko miażdżycy i chorób serca.
Przeciwutleniacze pomagają również w przypadku nowotworów. Zwiększając odporność immunologiczną zatrzymują rozrost już istniejących guzów, a u osób zdrowych chronią przed ich powstawaniem. Antyoksydanty hamują też procesy starzenia organizmu, a ich właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne wspomagają powrót do zdrowia.
Ponadto, w jabłeczniku znajdziemy potas (odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego), witaminy A, C, E, B6 i B12 (niezbędne do funkcjonowania organizmu), wapń (wzmacnia kości i zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi), sód (m.in. reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie krwi, niezbędny dla prawidłowego przewodnictwa impulsów nerwowych) oraz żelazo (składnik hemoglobiny, jego niedobór powoduje anemię).
Cydr jabłkowy i wino jabłkowe to dwa zupełnie inne trunki. Zawartość alkoholu w tym pierwszym nie przekracza 10%, podczas gdy w winie z tych owoców wynosi ona od 9 do 18%.
Cydr będzie też najlepszym napojem dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale nie sprawi, że błyskawicznie schudniemy. Jeżeli będziemy go pić w zbyt dużych ilościach, dieta nic nam nie da. Jabłecznik może być jednak dobrą alternatywą dla bardziej tuczących trunków. Zawarte w nim pektyny i błonnik wspierają procesy trawienne. Jego kaloryczność to jedynie 40 kcal/100g, podczas gdy wino jabłkowe ma około 46kcal w 100g, a piwo 49. Ważniejszy jest jednak indeks glikemiczny cydru, który jest o wiele niższy w porównaniu do wina i piwa. Dlatego mogą po niego sięgać osoby mające problemy z wahaniem poziomu cukru we krwi.
Warto jednak pamiętać, że co za dużo, to nie zdrowo. Kobiety mogą wypić dziennie od 30 do 40 gramów alkoholu etylowego, a mężczyźni od 40 do 50 gramów. Maksymalna dawka cydru to do 500 ml wypijanych 2 razy w tygodniu. Większe ilości jabłecznika odbiją się negatywnie na stanie naszego organizmu.