Kota Gustawa o rumie rozprawa
Domowy sposób na rum z Jamajki, wystarcza na przygotowanie 7,5 litra trunku.
Kup Teraz
Początki rumu
Pochodzenie rumu jest przedmiotem sporu naukowców. Kojarzony z kolonizacją Ameryki trunek najprawdopodobniej powstał dużo wcześniej i w zupełnie innym rejonie globu. Około 4 tysiące lat p.n.e. trzcina cukrowa została odkryta na terenach Papui Nowej Gwinei, Chin i Indii i prawdopodobnie wtedy powstał pierwszy trunek w typie rumu, choć jeszcze nie nazwany w ten sposób. Następnie trzcina została przywieziona do Europy gdzie nie stała się hitem rolników - z racji klimatu była uprawiana właściwie tylko na wyspach Kanaryjskich i Maderze. To Krzysztof Kolumb przyczynił się do produkcji rumu pośrednio, sprowadzając sadzonki trzciny cukrowej na tereny Karaibów w XV w. Klimat dla tej rośliny okazał się tam doskonały, co spowodowało, że plantacje powstawały jedna za drugą, a w ślad za nimi rozrastała się produkcja rumu, który stał się szybko ulubionym trunkiem kolonizatorów, marynarzy i piratów. Początkowo rum był produkowany przede wszystkim z melasy, która stanowiła produkt uboczny produkcji cukru trzcinowego produkowanego w dużej mierze celem eksportu do Europy. Zalegająca wcześniej w magazynach, praktycznie nieużyteczna do tej pory melasa stała się bazą do produkcji rumu. Powszechnie przyjęto, że ojczyzną rumu jest Barbados, gdyż tam po raz pierwszy w 1658 roku trunek ten określono nazwą rum. Co ciekawe kilka lat wcześniej ten trunek funkcjonował w tych rejonach pod nazwą „Kill Devil” co obrazuje jakość produkcji destylatu w tamtych czasach, co do której podejście było mocno liberalne.
Czym jest rum aktualnie?
W świetle definicji Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z dnia 17 kwietnia 2019r. :
- a) rum jest napojem spirytusowym wytwarzanym wyłącznie w drodze destylacji produktu otrzymanego poprzez fermentację alkoholową melasy lub syropu wytwarzanego w procesie produkcji cukru trzcinowego lub z samego soku z trzciny cukrowej, destylowany do poniżej 96% obj. celem nadania destylatowi dostrzegalnych specyficznych organoleptycznych właściwości rumu.
- b) Minimalna objętościowa zawartość alkoholu w rumie wynosi 37,5 %.
- c) Nie zawiera dodatku alkoholu, rozcieńczonego lub nie.
- d) Rum nie jest aromatyzowany.
- e) Rum, w celu dostosowania barwy, może zawierać wyłącznie dodatek karmelu.
- f) Rum można dosładzać w celu dopełnienia ostatecznego smaku. Produkt końcowy nie może jednak zawierać więcej niż 20 gramów produktów słodzących na litr, wyrażonych jako cukier inwertowany.
- g) W przypadku oznaczeń geograficznych zarejestrowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia nazwę prawną rum można uzupełnić:
- (i) określeniem „traditionnel” lub „tradicional”, pod warunkiem że dany rum został wytworzony w drodze destylacji do poniżej 90% obj., po fermentacji alkoholowej surowców do wytwarzania alkoholu pochodzących wyłącznie z miejsca, w którym alkohol jest produkowany, oraz jego zawartość substancji lotnych jest równa lub większa niż 225 gramów na hektolitr alkoholu 100% obj. oraz nie jest dosładzany;
(ii) określeniem „rolniczy”, pod warunkiem że dany rum spełnia wymogi określone w ppkt (i) i został wytworzony wyłącznie w drodze destylacji po fermentacji alkoholowej soku z trzciny cukrowej.
Klasyfikacja rumu
Rum możemy sklasyfikować na kilka sposobów:
a) wg koloru:
- rum jasny, biały, srebrny
- rum bursztynowy, złoty
- rum ciemny, czarny
Wbrew pozorom i powszechnej opinii rum jasny niekoniecznie musi być rumem krótko starzonym, a rum ciemny takim który długo leżakował w beczce. Rum może być poddawany procesom filtracji celem odbarwienia i odwrotnie, do młodego rumu mogą być dodawane barwniki.
b) wg stylu, którego genezą jest kraj, którego kolonią była dana wyspa na Karaibach.
Styl angielski
Rum w stylu angielskim wytwarzany jest z melasy. Jest najcięższy w smaku, co wynika z metodologii produkcji, która odbywa się w alembikach miedzianych. Taki rum ma więcej estratów nadających mu smak i aromat. Proces fermentacji w tych naczyniach jest też znacznie dłuższy, co nadaje większej intensywności. To w nich znajdziemy rumy proof oraz overproof i kategorię rumów spiced oraz Navy. Wyspy, na których produkuje się rum w stylu angielskim to m.in. Jamajka, Barbados, St. Lucia, Gujana i Belize..
Styl hiszpański
Wytwarzany jest z melasy. Fermentacja jest jednak znacznie krótsza, a destylacja odbywa się w kolumnach destylacyjnych, tworząc bardziej neutralny w smaku alkohol. Rumy hiszpańskie są jaśniejsze i lżejsze od tych w stylu angielskim. Ich smak często określany jest jako słodki, maślany i korzenny. Rumy tego typu produkowane są na Dominikanie, w Wenezueli, Panamie, Nikaragui, Kubie, Puerto Rico i Gwatemali.
Styl francuski
Rumy w stylu francuskim to tak zwane rumy rzemieślnicze i rolnicze. Do ich produkcji używa się nie melasy, a świeżego soku z trzciny cukrowej dzięki czemu możemy dość wyraźnie wyczuć jej smak. Rumy francuskie są bardziej owocowe w smaku. Produkcja odbywa się przed wszystkim na Martynice, Maderze i Mauritiusie. Unia Europejska wyróżnia także rumy Agricole, czyli rumy produkowane z soku z trzciny cukrowej, pochodzące z Terytoriów Zamorskich Francji oraz z Madery.
Masz ochotę na rum?
Nic prostszego, zapraszamy do sklepu po esencje, które pozwolą Ci cieszyć się smakiem rumu w 24 godziny i niedrogim kosztem:
W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego austriackiego rumu
Kup Teraz
Zaprawka CocosRum to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego rumu kokosowego.
Kup Teraz
Gustaw już swoje ulubione zamówił :)
Obrazki galerii: