Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.3/5
Ilość ocen: 72
Kota Gustawa o rumie rozprawa
Zaprawka Absinthe - 25mlrabat 3%
Zaprawka Absinthe - 25ml
Gorzki smak piołunu i tajemniczy zestaw ziół, który składa się na legendarny smak absyntu.

Kup Teraz
Rum to trunek o burzliwej historii, kojarzony przez wielu przede wszystkim z piratami i marynarzami. Dziś ten trunek zyskuje popularność także w Europie, gdzie doceniany jest przez koneserów gatunku. Pity najczęściej w postaci drinków, coraz częściej jego walory doceniane są także w formie saute. Czym jest rum, jaka jest jego definicja, historia i rodzaje?  

Początki rumu

Pochodzenie rumu jest przedmiotem sporu naukowców. Kojarzony z kolonizacją Ameryki trunek najprawdopodobniej powstał dużo wcześniej i w zupełnie innym rejonie globu. Około 4 tysiące lat p.n.e. trzcina cukrowa została odkryta na terenach Papui Nowej Gwinei, Chin i Indii i prawdopodobnie wtedy powstał pierwszy trunek w typie rumu, choć jeszcze nie nazwany w ten sposób. Następnie trzcina została przywieziona do Europy gdzie nie stała się hitem rolników - z racji klimatu była uprawiana właściwie tylko na wyspach Kanaryjskich i Maderze. To Krzysztof Kolumb przyczynił się do produkcji rumu pośrednio, sprowadzając sadzonki trzciny cukrowej na tereny Karaibów w XV w. Klimat dla tej rośliny okazał się tam doskonały, co spowodowało, że plantacje powstawały jedna za drugą, a w ślad za nimi rozrastała się produkcja rumu, który stał się szybko ulubionym trunkiem kolonizatorów, marynarzy i piratów. Początkowo rum był produkowany przede wszystkim z melasy, która stanowiła produkt uboczny produkcji cukru trzcinowego produkowanego w dużej mierze celem eksportu do Europy. Zalegająca wcześniej w magazynach, praktycznie nieużyteczna do tej pory melasa stała się bazą do produkcji rumu. Powszechnie przyjęto, że ojczyzną rumu jest Barbados, gdyż tam po raz pierwszy w 1658 roku trunek ten określono nazwą rum. Co ciekawe kilka lat wcześniej ten trunek funkcjonował w tych rejonach pod nazwą „Kill Devil” co obrazuje jakość produkcji destylatu w tamtych czasach, co do której podejście było mocno liberalne.

Czym jest rum aktualnie?

W świetle definicji Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z dnia 17 kwietnia 2019r. :

  • a) rum jest napojem spirytusowym wytwarzanym wyłącznie w drodze destylacji produktu otrzymanego poprzez fermentację alkoholową melasy lub syropu wytwarzanego w procesie produkcji cukru trzcinowego lub z samego soku z trzciny cukrowej, destylowany do poniżej 96% obj. celem nadania destylatowi dostrzegalnych specyficznych organoleptycznych właściwości rumu.
  • b) Minimalna objętościowa zawartość alkoholu w rumie wynosi 37,5 %.
  • c) Nie zawiera dodatku alkoholu, rozcieńczonego lub nie.
  • d) Rum nie jest aromatyzowany.
  • e) Rum, w celu dostosowania barwy, może zawierać wyłącznie dodatek karmelu.
  • f) Rum można dosładzać w celu dopełnienia ostatecznego smaku. Produkt końcowy nie może jednak zawierać więcej niż 20 gramów produktów słodzących na litr, wyrażonych jako cukier inwertowany.
  • g) W przypadku oznaczeń geograficznych zarejestrowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia nazwę prawną rum można uzupełnić:
  • (i) określeniem „traditionnel” lub „tradicional”, pod warunkiem że dany rum został wytworzony w drodze destylacji do poniżej 90% obj., po fermentacji alkoholowej surowców do wytwarzania alkoholu pochodzących wyłącznie z miejsca, w którym alkohol jest produkowany, oraz jego zawartość substancji lotnych jest równa lub większa niż 225 gramów na hektolitr alkoholu 100% obj. oraz nie jest dosładzany;


(ii) określeniem „rolniczy”, pod warunkiem że dany rum spełnia wymogi określone w ppkt (i) i został wytworzony wyłącznie w drodze destylacji po fermentacji alkoholowej soku z trzciny cukrowej.

Klasyfikacja rumu

Rum możemy sklasyfikować na kilka sposobów:
a) wg koloru:

  • rum jasny, biały, srebrny
  • rum bursztynowy, złoty
  • rum ciemny, czarny

Wbrew pozorom i powszechnej opinii rum jasny niekoniecznie musi być rumem krótko starzonym, a rum ciemny takim który długo leżakował w beczce. Rum może być poddawany procesom filtracji celem odbarwienia i odwrotnie, do młodego rumu mogą być dodawane barwniki.
b) wg stylu, którego genezą jest kraj, którego kolonią była dana wyspa na Karaibach.


Styl angielski

Rum w stylu angielskim wytwarzany jest z melasy. Jest najcięższy w smaku, co wynika z metodologii produkcji, która odbywa się w alembikach miedzianych. Taki rum ma więcej estratów nadających mu smak i aromat. Proces fermentacji w tych naczyniach jest też znacznie dłuższy, co nadaje większej intensywności. To w nich znajdziemy rumy proof oraz overproof i kategorię rumów spiced oraz Navy. Wyspy, na których produkuje się rum w stylu angielskim to m.in. Jamajka, Barbados, St. Lucia, Gujana i Belize..


Styl hiszpański

Wytwarzany jest z melasy. Fermentacja jest jednak znacznie krótsza, a destylacja odbywa się w kolumnach destylacyjnych, tworząc bardziej neutralny w smaku alkohol. Rumy hiszpańskie są jaśniejsze i lżejsze od tych w stylu angielskim. Ich smak często określany jest jako słodki, maślany i korzenny. Rumy tego typu produkowane są na Dominikanie, w Wenezueli, Panamie, Nikaragui, Kubie, Puerto Rico i Gwatemali.

Styl francuski

Rumy w stylu francuskim to tak zwane rumy rzemieślnicze i rolnicze. Do ich produkcji używa się nie melasy, a świeżego soku z trzciny cukrowej dzięki czemu możemy dość wyraźnie wyczuć jej smak. Rumy francuskie są bardziej owocowe w smaku. Produkcja odbywa się przed wszystkim na Martynice, Maderze i Mauritiusie. Unia Europejska wyróżnia także rumy Agricole, czyli rumy produkowane z soku z trzciny cukrowej, pochodzące z Terytoriów Zamorskich Francji oraz z Madery.

Masz ochotę na rum?

Nic prostszego, zapraszamy do sklepu po esencje, które pozwolą Ci cieszyć się smakiem rumu w 24 godziny i niedrogim kosztem:

Zaprawka Smakowa Jamaica Rum (czarny)25 ml

Zaprawka do sporządzenia rumu typu Jamaica.


Kup Teraz
Zaprawka Smakowa Hans Rum 25ml

Zaprawka do sporządzenia Rumu Hansen


Kup Teraz
Zaprawka Smakowa Light Rum 25ml

Zaprawka do przyrządzenia rumu.


Kup Teraz
Zaprawka Jamaica Light Rom (biały)25 ml

Zaprawka do sporządzenia rumu typu Jamaica.


Kup Teraz
Zaprawka Inlander Rom 25 ml

W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego austriackiego rumu


Kup Teraz
Zaprawka Smakowa Rum Malinowy 25 ml

Pyszna zaprawka o smaku rumu malinowego.


Kup Teraz
Esencja Cocosrum 25 ml

Zaprawka CocosRum to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego rumu kokosowego.


Kup Teraz

Gustaw już swoje ulubione zamówił :)


Obrazki galerii: