Bimber - czyli domowy destylat zwany Okowitą lub Samogonem
Wysokiej jakości duży cylinder miarowy o pojemności 500 ml z tłoczoną podziałką. Wykonany z...
Kup Teraz
Bimber - (inaczej Samogon, Okowita, Księżycówka) - jest to napój alkoholowy produkowany wyłącznie w warunkach gospodarstwa domowego, w Polsce najczęściej nocą i po kryjomu - stąd nazwa "Księżycówka". Otrzymuje się go najczęściej przez destylację zacieru zbożowego, ziemniaczanego lub nastawu cukrowego oraz wina. W wielu środowiskach istnieje teoria że można go wymrozić ale jest to nieprawda. Bimber można otrzymać z różnorakich surowców takich ja wszelakie owoce, ziemniaki, zboża, kukurydza, cukier, buraki cukrowe (melasa) itp. W zależności od sposobu destylacji, rektyfikacji i sposobu oczyszczania różni się on smakiem i zapachem. Przeważnie po pierwszej destylacji jest to bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu oraz mocy około od 30% do nawet ponad 90%. Oczyszczanie bimbru za pomocą różnych technik mechanicznych(filtry) lub chemicznych np. węgla aktywnego daje już niesamowite efekty organoleptyczne i przypomina zwykły spirytus z tą różnicą ze jest od niego o niebo lepszy. W tej postaci nadaje się już do wytwarzania wszelkich alkoholi.
Typowy domowy bimber jest po prostu znacznie zanieczyszczonym spirytusem o niskiej jakości, zawierającym w sobie ponad 50% alkoholu etylowego ale również wiele innych związków. Ze względu na brak możliwości sprawowania dokładnej kontroli nad przebiegiem procesu fermentacji oraz destylacji w warunkach domowych, bimber (nawet smaczny i bezzapachowy) przeważnie zawiera dużo niepożądanych substancji w tym innych alkoholi lekkich. Niestety sama destylacja nie oczyszcza w 100% bimbru i zawsze jakiś niepożądane substancje w nim pozostają. Dlatego należy oczyszczać go mechanicznie lub chemicznie dla pozyskania oczekiwanego efektu. Natomiast niektóre naturalne zanieczyszczenia bimbru takie jak ketony i lekkie alkohole wpływają pozytywnie na smak samogonu, chodzi tu głownie o bimber pochodzący z destylowanych owoców lub zbóż.
Innym składnikiem bimbru, którym straszy się smakoszy tego trunku, jest metanol, który spożyty w czystej postaci nawet w niewielkiej ilości, powoduje ślepotę lub inne urazy(spożycie powyżej 100ml dla dorosłego mężczyzny kończy się śmiercią). Metanol powstaje podczas naturalnej fermentacji w różnych ilościach, jest to produkt naturalny, lecz jak wykazała analiza chromatograficzna bimbru wydestylowanego z nastawu owocowego jak i cukrowego, jest go w bimbrze tak niewielka ilość (842,64 mg/l), że aby się nim zatruć, trzeba by wypić jednorazowo ponad 13 litrów 82% samogonu. W czasie destylacji odparowuje jako pierwszy więc łatwo można się go pozbyć odlewając pierwszą 'pięćdziesiątkę' (50 ml) destylatu na 30 litrów zacieru.
Wniosek: Nie należy bać się metanolu zawartego w bimbrze!
Chromatogram bimbru odpędzonego z nastawu owocowego:
Jakie są synonimy słowa Bimber?
- Bimberek (zdrobniale)
- Samogon
- Okowita/Woda życia
- Księżycówka
- Berbelucha
- Brymucha ( lub Burmucha już po spożyciu bimbru )
- Rękopis (od rękodzielnictwa czyli bimbrownictwa)
- PKWN (polski koniak wytwarzany nocą)
- Łzy Sołtysa
- Duch Puszczy (ostanio powstałe od nazwy trunku z Podlasia)
- Kieratówka
- Pędziucha
- Krzakówka
- Swojak/Swojaczek
- Gorzałka/Gorzoła
Ciekawostki i fakty o bimberku
- W okresie obu wojen światowych i stanu wojennego bimber był popularnym środkiem płatniczym, po prawdzie to nadal jest, ponieważ za 20zł nie można nic załatwić ale za flaszeczkę dobrego trunku to można już wszystko.
- Produkowany jest nadal w wielu rejonach kraju ze względów tradycyjnych, kulturowych i ekonomicznych przy czym jest znacznie tańszy od wódki i alkoholi bazarowych.
- Wielu znawców i amatorów twierdzi że alkohol własnej produkcji smakuje lepiej od produkowanych w dużych gorzelniach alkoholi takich jak wódki.
- W Polsce panuje opinia, iż po domowym bimbrze nie ma kaca, a jeśli jest to znacznie łagodniejszy niż po kupnej wódzie.