Udostępnij:Kopiuj link
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.1/5
Ilość ocen: 167
Kolumna rektyfikacyjna typu VM
Oryginalny obraz: Calyx
Alkoholomierz 22 cm + menzurkarabat 3%
Alkoholomierz 22 cm + menzurka
Alkoholomierz z praktyczną plastikową menzurką. Zakres pomiaru 0-100 % w czystych alkoholach nie...

Kup Teraz

Jest to jeden z trzech popularnych systemów stosowanych w kolumnach rektyfikacyjnych. Pozostałe systemy to CM oraz LM.

Nazwa VM to akronim pochodzący od angielskiego wyrażenia vapour management i oznacza dosłownie zarządzanie przepływem pary lub regulacja przepływem pary. Jest to jeszcze mało popularny system choć coraz częściej znajduje swoich zwolenników.

System ten składa się z jednej chłodnicy wewnętrznej (skraplacz) zaworu kulowego oraz chłodnicy zewnętrznej (Liebiga). Zaworem kulowym regulujemy przepływ wysokonasyconych par alkoholowych do zewnętrznej chłodnicy. Skraplacz musi być zamontowany nad wypełnieniem i być na tyle wydajny aby w większości skroplić pary alkoholu, dlatego ważne jest aby chłodnica była o dużej powierzchni osiadania (najlepiej rurka karbowana). Skropliny muszą trafiać centralnie na wypełnienie, pozwoli to na uzyskanie refluxu i stabilizacji. Z tego systemu uzyskuje się bardzo czysty alkohol pozbawiony wszelkich nalotów smakowych, dlatego też nie jest to polecany układ do produkcji trunków smakowych i owocowych.

Kolumny tego typu pracują bardzo stabilnie i nie są wrażliwe na skoki ciśnienia w instalacji wodnej. Chłodzenie może być zrealizowane w obiegu zamkniętym a oba obiegi mogą być spięte w jeden.

Kolumny tego typu to zaawansowane rozwiązania polecane bardziej doświadczonym destylerom domowym. Zakup destylatora działającego wyłącznie w systemie VM jest raczej niemożliwy, producenci kolumn często oferują to rozwiązanie jako dodatkowe do systemu LM, gdyż bardzo łatwo rozbudować kolumnę LM do VM.  Polecamy takie rozwiązanie każdemu domowemu gorzelnikowi, oczywiście przed zakupem warto przeczytać kilka wątków z naszego działu: Pytania o kompletne destylatory z Internetu

Kolumnę tą jak inne można zbudować samodzielnie. Na sąsiednim forum bimber.info użytkownik Akas stworzył niegdyś przydatny dokument PDF, który był dostępny pod adresem: "http://akas.tuba.com.pl/opis/ opis%20kolumny%20 30-04-2009.pdf" niestety link jest od pewnego czasu niedostępny. Kopia ocalała cudem i chwilowo jest dostępna pod tym adresem: opis kolumny 30-04-2009.pdf

Kolumna OVM

Istnieje pewna ciekawa modyfikacja tego modelu w postaci systemu obniżonego odbioru (OVM). Nazwa jest dość myląca i znaczy "Obniżony Vapour Management". System ten powstał w oparciu o twierdzenie iż najczystsze frakcje alkoholu powstają nie na szczycie kolumny lecz nieco poniżej. Dlatego często zawór VM montuję już nieco niżej lub montuję się dwa zawory.

Zalety kolumn VM:

- łatwa stabilizacja pracy kolumny

- nadają się do uzyskania czystych destylatów 96%  

- możliwość chłodzenia w systemie zamkniętym

- w przypadku Aabratków + VM – nadają się do niskich pomieszczeń

Wady kolumn VM:

- niełatwe w wykonaniu (dużo elementów dodatkowych, OVM)

- raczej nie nadają się do produkcji owocówek

- trudność w odebraniu pierwszej 50-tki (można posilić się zaworkiem LM)


Instrukcja obsługi kolumny VM:

- Wlać nastaw (zacier) do bojlera.
- Należy dokładnie dokręcić wszystko, podłączyć termometr i rurki z wodą.
- Napełnić układ wodą, nie uruchamiać przepływu, zakręcić całkiem zawór odbioru par, włączyć grzanie na max.
- Sprawdzać temperaturę na szczycie kolumny.
- Gdy temperatura na szczycie kolumny zacznie gwałtownie rosnąć przy zamkniętym całkiem zawór odbioru par, ustawić stały przepływ wody i przykręcić grzanie do połowy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba to do minimum.
Teraz nastąpi całkowity powrót skroplin do kolumny i zwilżanie wypełnienia.
Temperatura na szczycie kolumny wyniesie ok. 75-77oC.
Taki stan trzeba utrzymywać przez ok 0,5h
- Po tym czasie powoli odkręcać zawór odbioru par i odbierać przedgon- Po ustabilizowaniu się temperatury na szczycie kolumny w okolicach 78oC zwiększyć grzanie do możliwego maximum i ustawić zawór tak aby odbierać destylat w tempie kilku kropli na sekundę.
- Proces powinien być stabilny do końca, choć tempo odbioru będzie malało a z czasem temperatura na kotle będzie rosła. Związane to jest z ubywaniem alkoholu w bojlerze.
- Przy skoku temperatury na szczycie kolumny o 0,2oC odbiór należy zakończyć.

Komentarze do: Kolumna rektyfikacyjna typu VM


Zaloguj się aby skomentować.