Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 174
Cydr z soku tłoczonego
Zaprawka Inlander Rom 25 mlrabat 3%
Zaprawka Inlander Rom 25 ml
W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznego austriackiego rumu

Kup Teraz

Przepisów na domowy cydr jest kilka.

Dziś kolejna metoda to wyprodukowanie cydru z własnoręcznie wyciśniętych, nieobranych jabłek.

 

 Składniki:

- sok jabłkowy świeżo tłoczony


Przygotowanie:

Przygotowanie takiego cydru zajmie zdecydowanie więcej czasu, ale przynajmniej będziemy wiedzieć, że nie ma w nim żadnej chemii. Tak jak w poprzednim przepisie na cydr z soku z kartonika, również tutaj wyciskamy tyle soku, ile potrzebujemy. Sok najlepiej wycisnąć za pomocą wyciskarki lub prasy. Z 10kg jabłek otrzymamy 4-6 litrów soku w zależności od ich soczystości.

Wytłoczony z jabłek płyn należy wlać do wysokiego naczynia, które następnie pozostawiamy na kilkanaście godzin w chłodnym miejscu. Po tym czasie odfiltrowujemy sok przez gazę, aby oddzielić płyn od resztek miąższu jabłkowego. Tak przygotowany moszcz wlewamy do balonu i zatykamy szczelnie korkiem z rurką fermentacyjną. Tak, dobrze zauważyliście, nie dodajemy żadnych drożdży ani cukru. Fermentacja ma się odbyć naturalnie. Naczynie odstawiamy do odfermentowania na ok 2-3 tygodnie.

Po tym czasie cydr można już przelewać do butelek. Jeżeli chcemy uzyskać jabłecznik musujący, do każdej butelki należy dodać odrobinę cukru lub glukozy krystalicznej przed zakorkowaniem (dla butelki 0,5 litra – 1 łyżeczka, dla butelki 1 litr – 1,5 łyżeczki).

Gotowy napój szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce na około 2-3 tygodnie. Można zakorkować w butelki od wina, zakapslować tak samo jak piwo lub użyć butelek z zamknięciem patentowym np. po piwie Grolsch.

Po około 2-3  tygodniach możemy delektować się orzeźwiającym, zdrowym cydrem własnej roboty!

 

Warto przeczytać również o zbawiennych właściwościach cydru w artykule Cydr – polskie złoto w płynie.

Komentarze do: Cydr z soku tłoczonego


Zaloguj się aby skomentować.