Cydr z soku tłoczonego
Alkoholomierz z praktyczną plastikową menzurką. Zakres pomiaru 0-100 % w czystych alkoholach nie...
Kup Teraz
Przepisów na domowy cydr jest kilka.
Dziś kolejna metoda to wyprodukowanie cydru z własnoręcznie wyciśniętych, nieobranych jabłek.
Składniki:
- sok jabłkowy świeżo tłoczony
Przygotowanie:
Przygotowanie takiego cydru zajmie zdecydowanie więcej czasu, ale przynajmniej będziemy wiedzieć, że nie ma w nim żadnej chemii. Tak jak w poprzednim przepisie na cydr z soku z kartonika, również tutaj wyciskamy tyle soku, ile potrzebujemy. Sok najlepiej wycisnąć za pomocą wyciskarki lub prasy. Z 10kg jabłek otrzymamy 4-6 litrów soku w zależności od ich soczystości.
Wytłoczony z jabłek płyn należy wlać do wysokiego naczynia, które następnie pozostawiamy na kilkanaście godzin w chłodnym miejscu. Po tym czasie odfiltrowujemy sok przez gazę, aby oddzielić płyn od resztek miąższu jabłkowego. Tak przygotowany moszcz wlewamy do balonu i zatykamy szczelnie korkiem z rurką fermentacyjną. Tak, dobrze zauważyliście, nie dodajemy żadnych drożdży ani cukru. Fermentacja ma się odbyć naturalnie. Naczynie odstawiamy do odfermentowania na ok 2-3 tygodnie.
Po tym czasie cydr można już przelewać do butelek. Jeżeli chcemy uzyskać jabłecznik musujący, do każdej butelki należy dodać odrobinę cukru lub glukozy krystalicznej przed zakorkowaniem (dla butelki 0,5 litra – 1 łyżeczka, dla butelki 1 litr – 1,5 łyżeczki).
Gotowy napój szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce na około 2-3 tygodnie. Można zakorkować w butelki od wina, zakapslować tak samo jak piwo lub użyć butelek z zamknięciem patentowym np. po piwie Grolsch.
Po około 2-3 tygodniach możemy delektować się orzeźwiającym, zdrowym cydrem własnej roboty!
Warto przeczytać również o zbawiennych właściwościach cydru w artykule Cydr – polskie złoto w płynie.