Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 171
Otrzymywanie moszczu
Alkoholomierz długi 0-100%rabat 3%
Alkoholomierz długi 0-100%
Wskaźnik zawartości alkoholu

Kup Teraz

Aby w domowych warunkach wytworzyć moszcz potrzebne nam będą:

 

Z umytych i odsączonych owoców wyciskamy sok za pomocą  prasy lub sokowirówki. Wytłoczyny zalewamy niewielką ilością (patrz: doprawianie moszczu) gorącej wody. Po upływie 2-3 godzin odciskamy wodę. Następnie dolewamy ją do wcześniej otrzymanego soku. Otrzymany w ten sposób moszcz należy przecedzić przez worek filtracyjny, lub kilkakrotnie złożoną gazę w celu oddzielenia części stałych.

 


Wydajność moszczu z różnych owoców nie jest jednakowa i zależy od ich soczystości, stopnia dojrzałości, a także od sposobu wyciskania. 

 

 

Orientacyjne ilości moszczu z 10 kg owoców :

OWOC   ILOŚć MOSZCZU
jabłka  
gruszki  
wiśnie  
jeżyny  
maliny  
czerwone porzeczki  
białe porzeczki  
czarne porzeczki  
truskawki  
agrest  
czarne jagody  

4-6
4-5
4-5
6-7
5-6
6-7
6-7
5-6
6-7
4-6
6-7

Komentarze do: Otrzymywanie moszczu


Zaloguj się aby skomentować.


KubacyGość2015-10-02 14:25:21
Witam,
przyznam, że jestem początkujący,własnie zamierzam pierwszy raz zrobić wino.
Duuużo czytam obecnie na stronie i mam taką wątpliwość, czy w podobny sposób uzyskiwać moszcz z winogron ciemnych. A dokładniej, czy potraktować owoce sokowirówką, wytłoczyny przelać wodą , odsączyć, zlać do całości .
Czy w przypadku winogron fermentacja musi przebiegać w pulpie ze skórkami i całą resztą.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
MANowakowskiForumowicz2013-09-05 18:15:16
w warunkach domowych uzyskanie soku z czarnych porzeczek do nastawu jest dość uciążliwe, ponieważ w wyniku rozdrabniania mikserem powstaje gęsta zawiesina typu żel. Nawet po dodaniu 1,5 l wody na 9 kg owoców i pektopolu nic się nie zmieniło po 24 godzinach. Dlatego potraktowałem to jako moszcz i dalej postępowałem wg przepisu z tej właśnie strony. Niestety przy wyborze wina o mocy 14% (10 l moszczu) podano 10,3 l wody mimo że przy 15% jest już 15,8 l. Całość nastawu do fermentacji miała mieć 30 litrów. Dodałem 15 litrów w 2 partiach z cukrem . Po 3,5 tygodnia intensywnej fermentacji wino przestało pracować. Niestety był to okres tych wielkich upałów gdzie w pokoju miałem 30 C. To mogło przyśpiezszyć wypracowanie cukru i fermentację. Spróbowałem i było cierpkie i bardzo intensywne. Dolałem 2 l wody i dodatkowo 0,5 kg cukru, które mieściło się w przepisie. Nie ruszyło. Dodałem drożdży suchych. Też nic. Minął 7 tydzień i jest na wierzchu cienka warstwa resztek owców. Pod nią sporo dość klarownego wina i na dnie 10 l tego moszczu. W smaku znakomite w kierunku wytrawnym alkoholu w sam raz by mieć rausz po 2 lampkach (400 ml). Przez ostatnie 3,5 tygodnia parę razy (!) degustowałem, więc zostało w końcu 24 l nastawu. Poczekam tydzień i zleje do mniejszej buteli celem klarowania. Te 10 l moszczu z dna przecisnę przez gęste sito i odstawie, może się też skalruje, choć częściowo. Gdyby przyjąć ze strony o moszczu, że z 1O kg czar. pożeczki jest 5 l moszczu to nie wiem co by to wyszło w opisywanym wypadku. Dlatego trzeba zdefiniować jednoznacznie co to jest moszcz w przypadku pożeczek i innych owoców pozyskiwany w warunkach domowych. Np z jabłek uzyskuję sok z sokowirówki a powstałą pianę przeciskam przez gęste sito z nylonu 120 nitek na cm/b. Wychodzi klarowny sok z niewielką ilością elementów stałych na dnie ok 3 litrów przy 20 l nastawie.
zbychuGość2013-06-18 20:23:07
jak zrobic zacier na bimberek z truskawek ,prosze o dobre rady od fachowców