Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.8/5
Ilość ocen: 319

W tym krótkim poradniku opiszę jak stosować płatki dębowe do postarzania i polepszania smaku trunków takich jak wina i destylaty domowe.

Czym są płatki dębowe?

Płatki dębowe to właściwie drobno poszatkowane szczapy dębowe, które zostały następnie upieczone w ściśle kontrowanych warunkach. Istotne podczas pieczenia dębiny są temperatura oraz czas. W zależności od tych dwóch parametrów uzyskuję się odmienne aromaty, smaki oraz kolory czego w późniejszym czasie pochodną jest finalny smak i aromat trunku który odziedziczy te właściwości.

Na tych czterech wykresach ukazano jak rozkłada się smak i aromaty w zależności od stopnia upieczenia:

 

Płatki naturalne

Płatki naturalne

Płatki lekko pieczone

Płatki lekko pieczone

Płatki średnio pieczone

Płatki średnio pieczone

Płatki mocno pieczone

Płatki mocno pieczone

Dlaczego stosuję się płatki dębowe?

Płatki dębowe to obok zaprawek i koncentratów smakowych łatwa i tania forma poprawienia lub nadania smaku trunkom. Jest to również wspaniała alternatywa dla beczek dębowych, których ceny sięgają kilkuset złotych. Jak wiadomo przechowywanie wina lub destylatu w beczkach dębowych to najbardziej pożądana forma ulepszenia i postarzenia trunku. Nie każdego jednak stać na nową beczkę dębową, jednak dość nieźle można podrobić smak tanin uzyskany z beczki właśnie dzięki płatkom dębowym.

 

Jak dodawać płatki dębowe do destylatu?

Mając już gotowy destylat (kolokwialnie bimber) rozcieńczamy go do ok 50% mocy. Przed dodaniem płatków można go jeszcze oczyścić przepuszczając go przez węgiel aktywny.

Destylat będziemy macerować z płatkami, robimy to zawsze zgodnie z instrukcją producenta, która znajduje się na opakowaniu, należy przygotować odpowiednią ich ilość w stosunku do posiadanego trunku.

W czym można macerować destylat z płatkami ?

Najlepiej w naczyniu/pojemniku które nie reaguje z alkoholem, może to być dowolna butelka, balon szklany, gąsior 5l, pojemnik ze stali INOX, lub nawet beczka dębowa, jeśli ktoś ma taką fanaberię.

Akurat jestem szczęśliwym posiadaczem pojemnika INOX z kranikiem 10l i to właśnie w nim przeprowadzam macerację.

Jednak najpierw należy przygotować sobie odpowiednią ilość płatków:

Jak stosować płatki dębowe?

Posiadam 3 rodzaje:

  • lekko palone
  • średnio palone
  • mocno palone
Zamierzam zrobić mix i dodać każdego po trochu do mojego destylatu.

Odmierzam odpowiednią ilość, daję na oko 7 ok 10 gramów. Celowo nie podaję dokładnie ile ich tu mam gdyż każdy producent podaje inna ilość na 25 litrów. Często jest to 20g na 5 do 10l alkoholu.

Jak stosować płatki dębowe?

Następnie wypełniam moją beczkę INOX do pełna destylatem 50% procentowym.

 

Próba podczas rozcieńczania, jeszcze za mocny!
Jak stosować płatki dębowe?
Wlewam wodę..
Jak stosować płatki dębowe?
Wlewam i rozcieńczam do 50%
Jak stosować płatki dębowe?


Kiedy destylat ma odpowiednią moc czyli ok 50%, dodaję płatki dębowe. Płatki przed dodaniem warto przepłukać ciepłą wodą, gdyż mogą zawierać drobne zanieczyszczenia typu pył tartaczny, kurz drzewny itp.

 

Jak stosować płatki dębowe?
Jak stosować płatki dębowe?
Jak stosować płatki dębowe?
Jak stosować płatki dębowe?
Jak stosować płatki dębowe?
Jak stosować płatki dębowe?

Teraz zamykamy szczelnie pojemnik, balon czy butlę i odstawiam w chłodne ciemne miejsce. Należy odczekać odpowiedni czas po czym płatki dębowe koniecznie usunąć lub przenieść je do innego czystego destylatu aby tam jeszcze wypełniły swoje zadanie i oddały resztę swego aromatu.

Jak długo macerować destylat z płatkami?

Czas tak jak i ilość to kwestia indywidualnych upodobań, jednakże należy być ostrożnym i co kilka dni smakować trunek gdyż spotkałem się z wieloma przypadkami gdzie niedoświadczeni producenci trunków zmuszeniu byli do ponownej destylacji swojego dzieła z powodu nadmiernego nasycenia aromatami palonej dębiny. Łatwo przesadzić z czasem moczenia, zapomnieć o trunku który dojrzewa w piwnicy a stanie się niepijalny. Zalecam uważność zwłaszcza przy płatkach średnio i mocno palonych!

Gotowy destylat po ok 2-3 tygodniach wygląda tak:

destylat z płatami dębowymi

W wyglądzie i smaku przypomina whisky.

Jak dodawać płatki dębowe do wina/miodu?

Dodawanie płatków w czasie fermentacji

W przypadku win i miodów, płatki dębowe można dodawać już na etapie fermentacji! Jest to bardzo popularna forma polepszania szlachetnego trunku jakim jest wino. Dodajemy odpowiednią ilość podaną przez producenta.

płatki dębowe w czasie fermentacji

Płatki spokojnie mogą leżeć do końca fermentacji burzliwej, potem należy je odebrać.

W tym przypadku zalecam stosowanie płatków naturalnych, inne mogę popsuć smak wina.

Dodawanie płatków do wina w czasie dojrzewania.

Najkorzystniej jest dodać płatki dębowe do wina które zakończyło fermentację i teraz odpoczywa w piwnicy. Zgodnie z zaleceniami producenta dodajemy odpowiednią ich ilość na określony czas a następnie odbieramy je z trunku aby nie przedobrzyć.

Tak zaprawione winko należy rozlać do butelek, teraz może w spokoju dojrzewać kilka lat...

... a za jakiś czas otwieramy swojski trunek i cieszymy się własnym wyrobem.

Jak stosować płatki dębowe do wina?

Smacznego!

Szeroką ofertę płatków o bogatych aromatach dostaniesz w naszym sklepiku:  Kup płatki dębowe

Potrzebujesz więcej informacji o stosowaniu płatków dębowych? Zajrzyj na nasze forum, oto popularne tematy:

szwedarek 76Gość2020-08-13 21:54:42
Pomocy , m
Płaski z dębu który ma ponad 500 lat
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
Duch WinaForumowicz2019-04-12 15:39:45
Pisząc o dodawaniu płatków do wina w czasie fermentacji, którą fazę masz na myśli? Macerację w miazdze, burzliwą fermentację czy może malolactic (MLF)?
Czemu płatki naturalne? Ja nigdy takich nie stosowałem. Zawsze używam średni opiekanych do czerwonego wina. No chyba, że polecasz naturalne do białego? Ja tego nie praktykuję w ogóle.
Generalna zasada winiarza brzmi: wszystko czym masz „ulepszać” wino powinno być dodane tak szybko jak to możliwe, żeby wino miało jak najwięcej czasu na ułożenie się. Zalecasz dodawać płatki do wina, które idzie do piwnicy, rozumiem już po MLF. Bez sensu, za miesiąc znowu będzie trzeba robić obciąg.
Mnie generalnie nurtuje problem zamulania płatków w osadzie drożdżowym. To mocno ogranicza ich efektywność. Z drugiej strony nie chcę do wina wsadzać koszyczków plastikowych, bo plastik to nic dobrego jak wszyscy wiedzą. Koszyczek z nierdzewki kosmicznie drogi.
Dla porządku, płatki dodaję do gąsiora zaraz po tłoczeniu zmacerowanej miazgi i usuwam po zakończeniu MLF.
Pozdrawiam,
Duch Wina