Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.3/5
Ilość ocen: 213
Przechowywanie i leżakowanie alkoholi

Alkohol lubi czas. Wiemy to z reguły o winach, że im starsze tym lepsze. Oczywiście nie każde wino nadaje się do długotrwałego leżakowania, ale ogólnie można przyjąć zasadę że wino powinno być leżakowane przynajmniej rok. Wyjątkiem są wina młode oznaczane we Francji jako Beaujolais Nouveau zaś we Włoszech jako Novello. Pojawiają się w sprzedaży tuż po zbiorach winogron i są zapowiedzią tego, co nas spotka w przygodzie z danym winem po jego odpowiednim leżakowaniu.

A co z mocniejszymi alkoholami? Czy one również powinny leżakować tak jak wino? Czy powinny to być beczki dębowe, czy gąsiory lub butelki do nalewek? A może powinny to być pojemniki ze stali kwasoodpornej lub beczki ze stali INOX?

beczka debowa gąsior butelka beczka inox
Beczka dębowa  Gąsior szklany
 Butelka w oplocie
Pojemniki ze stali Inox

 

To zależy od rodzaju trunku, który będziemy przechowywać. Jeśli to będzie whisky lub calvados – wówczas najodpowiedniejsza będzie beczka dębowa. W ten sposób również przechowywano w Szczeciński Polmosie wódkę o nazwie Starka, która dzięki długoletniemu leżakowaniu w beczkach dębowych nabierała charakterystycznego smaku i aromatu.

Co zrobić, aby przechowywać alkohol bez wpływu na jego smak gdy jedynie chodzi nam o jego długotrwałe i bezstratne leżakowanie ? (alkohol w beczce dębowej paruje i co roku jest go mniej o 2-3% - określa się to popularnie „dawką dla Aniołów”).

Najlepsze do tego celu będą pojemniki-bańki-beczki INOX. Wyposażone w zakręcany dekiel z uszczelką z czystego silikonu, praktyczne i eleganckie.  Nie mają żadnego wpływu na smak trunku, dobroczynnie działa tu jedynie czas… Alkohol uwielbia czas! Wszystkie mocne trunki powinny być leżakowane przez okres minimum 6 miesięcy, lecz często w warunkach przemysłowych tak się nie dzieje, gdyż wymagałoby to zamrożenia półrocznej produkcji!

Alkohole domowe, nalewki i przeróżne destylaty możemy również przechowywać w butelkach do nalewek. Najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu. Można te butelki również dodatkowo zabezpieczyć przed utlenianiem poprzez zastosowanie laku do butelek.

O tym jak to zrobić mogą Państwo przeczytać tutaj https://alkohole-domowe.com/wino/wytwarzanie-wina/lak-do-butelek-jak-stosowac.html

Komentarze do: Przechowywanie i leżakowanie alkoholi


Zaloguj się aby skomentować.


wienio45Forumowicz2017-09-14 07:45:58
Ja osobiście przechowuję wino i mocniejsze alkohole w butelkach po Pepsi naprawdę nie ma żadnej różnicy czy to szkło czy firmowa butelka plastikowa a jaka wygoda.Po roku czasu wino z plastiku i ze szkła bez różnicy w smaki to samo z whisky cz z inną smakówką.Zapewne zaraz pojawią się głosy oburzenia ale radzę najpierw sprawdzić zanim od razu krytykować
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
amatorForumowicz2016-03-12 20:38:45
Wiedza bardzo przydatna. pozdro