Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.7/5
Ilość ocen: 88
Lak do butelek - jak stosować?
Pierścienie Białeckiego 12x12x0,3mmrabat 3%
Pierścienie Białeckiego 12x12x0,3mm
Czym są Pierścienie Białeckiego? Pierścienie Białeckiego to rodzaj wypełnienia do kolumn rektyfikacyjnych. Wykonane są z wysokogatunkowej atestowanej (atest w załączeniu) stali kwasoodpornej gatunek: 1.4301. Pierścienie te cechuje bardzo wysoka zdolność rozdzielcza i jednocześnie mały spadek zdolności rozdzielczej wraz z obniżką ciśnienia wewnątrz kolumny. Produkt idealny dla hobbystów. Jak używać pierścieni Białeckiego? Pierścienie należy wsypać do kolumny rektyfikacyjnej, lekko nią potrząsając. W kolumnie na spodzie kolumny należy zainstalować specjalne podparcie aby pierścienie z niej nie wyleciały. Pierścienie są gotowe do pracy. Parametry pierścieni Białeckiego: rozmiar: 12x12x0,3 mm gatunek stali: 1.4301 ilość szt/m3: 440.000 powierzchnia właściwa m2/m3: 439,032 objętość swobodna m3/m3: 0,9422 masa stali w kg/m3: 463
Cena: 77.99 zł
Kup Teraz

Lakowanie butelek w obecnych czasach już nie jest tak popularne ze względu na postęp techniki, w zastępstwie stosuje się łatwiejsze i szybsze kapturki termokurczliwe, jednak prawdziwi domowi producenci trunków potrafią docenić jego zastosowanie i nigdy nie rezygnują z możliwości zalakowania butelki.

Co lakujemy i po co?

  • Lak doskonale zabezpiecza zakorkowane wino oraz inne alkohole, chroni korek przed wysychaniem, brudem i szkodnikami.
  • Lak jest formą ozdoby przechowywanych trunków. Butelki z winem zamknięte w ten sposób sprawiają wrażenie niepowtarzalnych i doskonale nadają się na prezent.
  • Lak idealnie nadaję się do wytwarzania plomb, ozdobnych pieczęci na butelkach lub zawieszek do nalewek.
  • Lakiem plombujemy listy miłosne przed wysłaniem ;)

 

Spotykane postacie laku

Najczęściej spotykamy lak w postaci kruchych sztabek o kolorze czerwonym, jednak można dostać także lak brązowy, zielony itp. Naturalnie jest on bezbarwny zatem kolor nadany przez producenta ma jedynie charakter ozdobny.  Lak można także znaleźć w postaci granulatu, dropsów, "cukierków", chipsów, bloczków i walców. Jego kształt jednak nie ma znaczenia ponieważ cały lak będzie stopiony do postaci płynnej, kolor natomiast jest kwestią gustu.

Jak lakować butelki?zakorkowanie wina

Pierwszym krokiem jest prawidłowe zakorkowanie butelek za pomocą korkownicy, w taki sposób aby korki nie wystawały z szyjki. Ważne także jest aby szkło było suche i niezawilgocone.

zakorkowanie winaNastępnie rozpuszczamy lak do postaci ciekłej. W tym celu do niewielkiego metalowego garnka wkładamy kilka sztabek laku i ogrzewamy go na małym płomieniu aż całość będzie płynna.

Lak łatwo się przypala a gorący nawet może się zapalić, aby tego uniknąć najlepiej zastosować garnek z płaszczem wodnym takim jak do grzania mleka, jeśli nie mamy takowego można włożyć garnek w garnek z wodą i podgrzewać ten większy. Na rynku są dostępne tzw tygielki do laku oraz specjalnie do tego przeznaczone podgrzewarki elektryczne.

Jeśli nie mamy takiej możliwości należy zagrzewać lak na bardzo małym płomieniu a podczas pogrzewania mieszać go delikatnie łopatką drewnianą. Warto przeznaczyć jeden garnek tylko do lakowania, ponieważ lak zastygnięty bardzo trudno się czyści z metalowych lub emaliowanych powierzchni, a bez problemu można go tak pozostawić do kolejnego lakowania.

Gdy lak się rozpuści zanurzamy w nim szyjkę zakorkowanej butelki. Tu uwaga! Laku musimy tyle rozpuścić aby cała szyjka butelki się w nim zanurzyła (kilka centymetrów, ok 2-4). Jeśli jedno zanurzenie okarze się nieudane, zanurzamy główkę ponownie do uzyskania pożadanego efektu.

UWAGA! Podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność. Płynnym lakiem łatwo się poparzyć!

Tworzenie pieczęci i ozdób z lakupieczęć z laku

pieczęć z lakuDo wytworzenia unikatowych pieczęci lub plomb potwierdzających oryginalność produktu domowego, można stopić odrobinę laski laku nad świeczką lub zapalniczką, lub przygować większą ilość w garnku jak powyżej. Wylać płynny lak na płaską powierzchnię, odczekać chwilkę aż ostygnie. Warto chuchnać na lak aby cząsteczki pary pojawiły się na powierzchni, nada pieczęci to niepowtarzalnego efektu. Następnie wyciskamy w laku przygotowaną pieczęć lub sygnet. Pieczęć warto zwilżyć wodą lub olejem przed wciśnięciem, ułatwi to oderwanie od wystygniętego laku. Zanim wyciągniemy pieczęć poczekajmy aż lak ostygnie do temperatury pokojowej.

Jeśli w zakamarkach pieczęci pozostanie trochę laku można go łatwo usunąć wykałaczką lub rozpuszczalnikiem nitro.

Zobacz także gdzie kupić pieczęć lakową?Otwieranie zalakowanych butelek.

Kiedy nadejdzie czas wina i zechcemy po 10 latach zerwać plombę z laku, po prostu przebijamy się otwieraczem przez lak i wyciągamy ostrożnie korek tak aby lak nie dostał się do wina. Lak jest kruchy zatem nie powinien stawiać oporu dla świdra.
zakorkowanie wina

Komentarze do: Lak do butelek - jak stosować?

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
orzeGość2016-09-24 19:20:32
Najprostsze przygotowanie laku do lakowania to: wkładamy lak do słoika, słoik wkładamy do mikrofali, po około 2 minutach (przy maksymalnym nastawieniu) lak jest gotowy doużycia.
Pozdrawiam
Jerzy Orzeł
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)