Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.1/5
Ilość ocen: 202
Lak do butelek - jak stosować?
Oryginalny Lak Czerwony
Oryginalny Lak Czerwony
Najtańszy lak na rynku. Doskonały do lakowania butelek z winem i destylatem a także do wykonywania pieczęci i innych symboli.
Kup Teraz

Lakowanie butelek w obecnych czasach już nie jest tak popularne ze względu na postęp techniki, w zastępstwie stosuje się łatwiejsze i szybsze kapturki termokurczliwe, jednak prawdziwi domowi producenci trunków potrafią docenić jego zastosowanie i nigdy nie rezygnują z możliwości zalakowania butelki.

Co lakujemy i po co?

  • Lak doskonale zabezpiecza zakorkowane wino oraz inne alkohole, chroni korek przed wysychaniem, brudem i szkodnikami.
  • Lak jest formą ozdoby przechowywanych trunków. Butelki z winem zamknięte w ten sposób sprawiają wrażenie niepowtarzalnych i doskonale nadają się na prezent.
  • Lak idealnie nadaję się do wytwarzania plomb, ozdobnych pieczęci na butelkach lub zawieszek do nalewek.
  • Lakiem plombujemy listy miłosne przed wysłaniem ;)

 

Spotykane postacie laku

Najczęściej spotykamy lak w postaci kruchych sztabek o kolorze czerwonym, jednak można dostać także lak brązowy, zielony itp. Naturalnie jest on bezbarwny zatem kolor nadany przez producenta ma jedynie charakter ozdobny.  Lak można także znaleźć w postaci granulatu, dropsów, "cukierków", chipsów, bloczków i walców. Jego kształt jednak nie ma znaczenia ponieważ cały lak będzie stopiony do postaci płynnej, kolor natomiast jest kwestią gustu.

Jak lakować butelki?zakorkowanie wina przed lakowaniem

Pierwszym krokiem jest prawidłowe zakorkowanie butelek za pomocą korkownicy, w taki sposób aby korki nie wystawały z szyjki. Ważne także jest aby szkło było suche i niezawilgocone.

lakowanie winaNastępnie rozpuszczamy lak do postaci ciekłej. W tym celu do niewielkiego metalowego garnka wkładamy kilka sztabek laku i ogrzewamy go na małym płomieniu aż całość będzie płynna.

Lak łatwo się przypala a gorący nawet może się zapalić, aby tego uniknąć najlepiej zastosować garnek z płaszczem wodnym takim jak do grzania mleka, jeśli nie mamy takowego można włożyć garnek w garnek z wodą i podgrzewać ten większy. Na rynku są dostępne tzw tygielki do laku oraz specjalnie do tego przeznaczone podgrzewarki elektryczne.

Jeśli nie mamy takiej możliwości należy zagrzewać lak na bardzo małym płomieniu a podczas pogrzewania mieszać go delikatnie łopatką drewnianą. Warto przeznaczyć jeden garnek tylko do lakowania, ponieważ lak zastygnięty bardzo trudno się czyści z metalowych lub emaliowanych powierzchni, a bez problemu można go tak pozostawić do kolejnego lakowania.

Gdy lak się rozpuści zanurzamy w nim szyjkę zakorkowanej butelki. Tu uwaga! Laku musimy tyle rozpuścić aby cała szyjka butelki się w nim zanurzyła (kilka centymetrów, ok 2-4). Jeśli jedno zanurzenie okarze się nieudane, zanurzamy główkę ponownie do uzyskania pożadanego efektu.

UWAGA! Podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność. Płynnym lakiem łatwo się poparzyć!

Tworzenie pieczęci i ozdób z lakupieczęć z laku

pieczęć z lakuDo wytworzenia unikatowych pieczęci lub plomb potwierdzających oryginalność produktu domowego, można stopić odrobinę laski laku nad świeczką lub zapalniczką, lub przygować większą ilość w garnku jak powyżej. Wylać płynny lak na płaską powierzchnię, odczekać chwilkę aż ostygnie. Warto chuchnać na lak aby cząsteczki pary pojawiły się na powierzchni, nada pieczęci to niepowtarzalnego efektu. Następnie wyciskamy w laku przygotowaną pieczęć lub sygnet. Pieczęć warto zwilżyć wodą lub olejem przed wciśnięciem, ułatwi to oderwanie od wystygniętego laku. Zanim wyciągniemy pieczęć poczekajmy aż lak ostygnie do temperatury pokojowej.

Jeśli w zakamarkach pieczęci pozostanie trochę laku można go łatwo usunąć wykałaczką lub rozpuszczalnikiem nitro.


Otwieranie zalakowanych butelek.

Kiedy nadejdzie czas wina i zechcemy po krótkich 10 latach zerwać plombę z laku, po prostu przebijamy się otwieraczem przez lak i wyciągamy ostrożnie korek tak aby lak nie dostał się do wina. Lak jest kruchy zatem nie powinien stawiać oporu dla świdra.
Otwieranie zalakowanych butelek

Piotrek_scyzorykGość2019-11-13 07:50:09
Pierwsze próby lakowania butelek mogą przysparzać pewnych trudności. Żeby to robić sprawnie i ładnie trzeba nabrać pewnego doświadczenia. Ponieważ brakuje mi know-how dla laików, podzielę się krótko swoim doświadczeniem w tej materii.
- Im rzadszy tym lepszy. Rozgrzewając lak w kąpieli wodnej nigdy nie uzyskałem dostatecznie płynnej konsystencji. Z jednej strony na szyjkach butelek wychodziła niezbyt estetyczna gruba czapa a z drugiej, zużycie laku było znaczne. Dlatego dla mnie lepszym rozwiązaniem jest podgrzewanie laku w kuchence mikrofalowej w szklanym słoiku. Należy tylko uważać, bo lak może wykipieć! Dlatego zawsze pod słoik stawiam talerzyk i kuchenkę włączam w 3 - 4 cyklach od dwóch minut do jednej minuty, obserwując czy poziom laku nie podnosi się w słoiku. Wyciągając talerzyk ze słoikiem trzeba uważać żeby się nie poparzyć! Całość może być bardzo gorąca.
Tak przygotowany, bardzo płynny lak pozwala uzyskać ładną cienką warstwę.
- Często się zdarza, że lak się spieni (zagotuje). Przed lakowaniem trzeba chwilę odczekać żeby się uspokoił, ponieważ powstaną na lakowanej szyjce pęcherzyki powietrza. Nie wygląda to estetycznie i zmniejsza szczelność. Przez takie dziurki powietrze będzie miało dostęp do korka.
- Właściwe korkowanie butelek. Z zakrętkami czy kapslami nie ma tego problemu. Jeśli używamy korków, trzeba zwrócić uwagę, żeby z jednej strony, tak jak opisano w artykule, nie wystawały z szyjki, ale z drugiej strony zbyt głębokie ich wbicie również utrudnia lakowanie. Zanurzając szyjkę butelki w laku zdarza się, że lak wcale lub tylko częściowo pokryje korek. Trzeba wtedy kombinować przechylając butelkę na boki i ponownie zanurzać.
- Szybko i zdecydowanie. Lak bardzo szybko zastyga. Każdorazowe zanurzenie szyjki w laku nakłada na nią kolejną warstwę. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Poprawki często przynoszą odwrotny efekt od zamierzonego. Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Lak jest bardzo gorący i zbyt długie (kilka sekund) przytrzymanie szyjki butelki w nim, spowoduje nagrzanie się również zawartości butelki. Powstałe wewnątrz ciśnienie może wypchnąć nasz korek!
Zalakowane butelki wyglądają fantastycznie. Warto trochę potrenować dla własnej satysfakcji i ku zachwytom gości. Enjoy!
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
orzeGość2016-09-24 19:20:32
Najprostsze przygotowanie laku do lakowania to: wkładamy lak do słoika, słoik wkładamy do mikrofali, po około 2 minutach (przy maksymalnym nastawieniu) lak jest gotowy doużycia.
Pozdrawiam
Jerzy Orzeł