Ogólne przepisy na wytwarzanie nalewek domowch
Dodane: 2012.03.27, przez: qba Wyświetlony 40162 razy, Komentarzy: 5
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 167

W procesie wytwarzania nalewek domowych stosuję się dwie podstawowe metody które mogą być wykorzystane przy produkcji każdej dowolnej nalewki. Pierwsza metoda oparta jest o fermentację soku, owoców i innych składników użytych do wytworzenia napoju. Druga polega na zalewaniu składników (owoców) alkoholem (wódką, spirytusem, bimbrem, destylatem) i pozostawieniu ich do nasiąknięcia i zjednoczenia smaku.
- Metoda oparta o fermentację
Umyte owoce wkładamy do słoja, następnie zasypuje się cukrem w stosunku wagowym 1:1. Słój stawiam w ciepłem widne miejsce i raz na jakiś czas poruszamy nim, owoce puszczą sok a cukier zacznie znikać. Trzymamy to tak długo aż cukier zniknie całkowicie. W tym czasie powinna nastąpić fermentacja soku dając nam gęste słodkie wino (im mocniejsze tym lepsze). Po zakończeniu fermentacji, odlewamy sok, a owoce zalewamy alkoholem o mocy w zależności od upodobań. Płynu dajemy tyle ile wyszło soku, czyli znów w stosunku 1:1. Kiedy spirytus wyssie z owoców resztkę wartościowego soku i smaku (po ok. tygodniu) odlewamy go i łączymy z poprzednio odlanym sokiem. Owoce możemy zjeść lub użyć do ciasta. Nalewkę możemy przefiltrować i rozlać do butelek. Po kilku miesiącach leżakowania jest gotowa do spożywania.
W zmodyfikowanej wersji tego przepisu po odlaniu soku z owoców możemy dodać innych wcześniej założonych składników, ziół, skórek z cytrusów, innych soków, przypraw etc.
- Metoda oparta o namaczanie w alkoholu
Umyte owoce i inne składniki wkładamy do słoja, następnie zalewamy je alkoholem o żądanej mocy. Często ilość alkoholu przewyższa znacząco ilość owoców. Tak przygotowaną zalewę pozostawia się na kilka tygodni w jasnym ciepłym miejscu. Owoce i dodatki w tym czasie oddają to co najlepsze czyli smak, zapach i kolor do spirytusu. Następnie płyn odlewa się i filtruje. Owoce można jeszcze jakoś wykorzystać. Można je również zalać ponownie mniejszą ilością alkoholu aby wydobyć maksymalnie z nich to co najlepsze. Płyn klarujemy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Po kilku tygodniach nalewka jest gotowa do spożywania. W razie potrzeby można ją doprawić cukrem bądź innymi przyprawami/składnikami.