Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.7/5
Ilość ocen: 124
AD Aktywne Drożdże Turbo 48 - pakiet 5 sztukrabat 3%
AD Aktywne Drożdże Turbo 48 - pakiet 5 sztuk
Super szybkie i wydajne drożdże dające łagodny w smaku i zapachu destylat.

Kup Teraz

Domowe wino można przechowywać w różnych pojemnikach o różnych pojemnościach. Świeże, młode wino w dużych ilościach warto trzymać w beczkach dębowych lub w specjalnych tankach ze stali inox o pojemnościach od 500 do 2000 litrów (są i większe), lub mniejszych 15 - 50 litrów z rączkami (wielkości kuchenne). Do wina przechowywanego w pojemnikach inox warto dodać płatki, wióry lub kostki dębowe wcześniej odpowiednio upieczone. Stosuję się także preparaty taninowe które mają za zadanie szybko nadać ciekawszego aromatu lub koloru winom.

Wino już sezonowane można rozlać do mniejszych pojemników takich jak butelki lub gąsiory szklane.

1. Wino w butelkach.

Zalakowane i zaetykietowane (rodzaj wina, rok produkcji itp.) przechowujemy w piwnicach o temperaturze 10-12 C. Układamy je na lekko pochylonej półce regału, otworem do ściany. Wino nawilża korki, nie pozwala im wyschnąć, a zatem są dobrze napęczniałe i szczelnie zamykają butelki. Butelki z winem warto przechowywać na specjalnych do tego półkach, takie regały można wykonać w domu samodzielnie. Wystarczy odrobina dobrych chęci.


2. Wino w gąsiorach lub balonach.

Wino można przechowywać także w większych pojemnikach takich jak pięcio- i trzylitrowe gąsiory lub standardowe balony do wina. Można je zakorkować oraz zalakować i postawić lub położyć poziomo. Można także dosypać płatki dębowe.


3. Wino w beczkach. 

Wspaniale przechowuję się wino w dębowych beczkach. Beczki nadają także winom "charakter" w postaci specyficznego bukietu i smaku. Beczka jednak ze względu na swoją cenę nie popularna w domowych gospodarstwach. Za 10 litrową zapłacimy ok 400zł, można w tym wypadku kupić tańsze beczki wykonane z drewna kasztanowca. O beczki należy także odpowiednio zadbać aby ich użytkowanie było jak najdłuższe.


4. Wino w pojemnikach oraz tankach inox

Wino tak przechowywane to przede wszystkim domena małych winnic i winiarni. Pojemniki takie mają już przeznaczenie przemysłowe. Posiadają przeważnie kilka kranów w zależności od wielkości, oraz stopy dla lepszej ergonomii.  Małe pojemniki inox już lepiej nadają się do domowego użytku jednak ich minusem jest również cena, zaletą natomiast jest to, że są praktycznie wieczne i bardzo łatwe w utrzymaniu.

Komentarze do: Przechowywanie Wina

Aby skomentować stronę wypełnij wszystkie pola i kliknij "zapisz".


 Zarejestruj się lub zaloguj aby nie podawać ciągle tych danych.  (Pisząc akceptujesz regulamin!)
 Wpisz w to pole słowo: prawda
StyrtaGość2021-04-13 20:43:50
Jak długo można przechowywać wino w zakręconej butelce w temperaturze 22 stopni ?
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
piterGość2012-10-18 13:55:51
Krótko, treściwie i na temat :). Dodałbym, że wino najlepiej przechowywać w pomieszczeniu gdzie nie ma gwałtownych wahań temperatury, dużej wilgotności. Trzeba także zadbać o odpowiednie oświetlenie (nie za mocne). Do wina dobrze jest wykorzystać regały na wino.
JacaGość2010-03-27 09:37:25
Ja wina przechowuje w swojej szafeczce, dzięki temu mam je zawsze pod ręką :D