Przechowywanie Wina
Domowe wino można przechowywać w różnych pojemnikach o różnych pojemnościach. Świeże, młode wino w dużych ilościach warto trzymać w beczkach dębowych lub w specjalnych tankach ze stali inox o pojemnościach od 500 do 2000 litrów (są i większe), lub mniejszych 15 - 50 litrów z rączkami (wielkości kuchenne). Do wina przechowywanego w pojemnikach inox warto dodać płatki, wióry lub kostki dębowe wcześniej odpowiednio upieczone. Stosuję się także preparaty taninowe które mają za zadanie szybko nadać ciekawszego aromatu lub koloru winom.
W czym przechowywać wino?
Wino już sezonowane można rozlać do mniejszych pojemników takich jak butelki lub gąsiory szklane.
1. Wino w butelkach.
Zalakowane i zaetykietowane (rodzaj wina, rok produkcji itp.) przechowujemy w piwnicach o temperaturze 10-12 C. Układamy je na lekko pochylonej półce regału, otworem do ściany. Wino nawilża korki, nie pozwala im wyschnąć, a zatem są dobrze napęczniałe i szczelnie zamykają butelki. Butelki z winem warto przechowywać na specjalnych do tego półkach, takie regały można wykonać w domu samodzielnie. Wystarczy odrobina dobrych chęci.
2. Wino w gąsiorach lub balonach.
Wino można przechowywać także w większych pojemnikach takich jak pięcio- i trzylitrowe gąsiory lub standardowe balony do wina. Można je zakorkować oraz zalakować i postawić lub położyć poziomo. Można także dosypać płatki dębowe.
3. Wino w beczkach.
Wspaniale przechowuję się wino w dębowych beczkach. Beczki nadają także winom "charakter" w postaci specyficznego bukietu i smaku. Beczka jednak ze względu na swoją cenę nie popularna w domowych gospodarstwach. Za 10 litrową zapłacimy ok 400zł, można w tym wypadku kupić tańsze beczki wykonane z drewna kasztanowca. O beczki należy także odpowiednio zadbać aby ich użytkowanie było jak najdłuższe.
4. Wino w pojemnikach oraz tankach inox
Wino tak przechowywane to przede wszystkim domena małych winnic i winiarni. Pojemniki takie mają już przeznaczenie przemysłowe. Posiadają przeważnie kilka kranów w zależności od wielkości, oraz stopy dla lepszej ergonomii. Małe pojemniki inox już lepiej nadają się do domowego użytku jednak ich minusem jest również cena, zaletą natomiast jest to, że są praktycznie wieczne i bardzo łatwe w utrzymaniu.
Gdzie i jak przechowywać wino
Piwnica lub lodówka
Wino powinno leżakować w temperaturze 10-15% oC, optymalnie 12°C. Istotna jest również wilogtność pomieszczenia, powinna ona oscylować w granicach 65-80%, zapobiega to przed wysychaniem korka. Pomieszczenie powinno być również zaciemnione.
Jeśli nie mamy piwnicy to można zakupić specjalną lodówkę do wina, lub wykopać ziemiankę na działce.
Półki na wino lub regały
Zakorkowane butelki powinny leżakować w pozycji leżacej, czyli w poziomie tak aby korek był stale zwilżony. Wino nie może stać pionowo, jeśli korek obeschnie to do wina dostanie się tlen a z nim bakterie, wino takie szybko się zepsuję lub utraci swoje walory. Wino stające pionowo nadaję się do szybkiego spożycia.
Zatem aby utrzymać butelki w pozycji poziomej a przy tym bezpiecznej i efektownej musimy zaopatrzyć się w półki do wina. Półki można zrobić samemu lub zakupić gotowe.
Nie powinno też układać się zbyt dużej ilości butelek na sobie, może to doprowadzić do pęknięcia tych położonych najniżej.