Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 157
winobranie 2016

Ciepły wrzesień przyspieszył dojrzewanie naszych winogron i w obawie przed szpakami, które już zaczęły ciekawie przyglądać się owocom postanowiliśmy zebrać je wcześniej niż zazwyczaj. Oczywiście najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach, ale z powodu zagrożenia atakiem ptaków nie ryzykowaliśmy.

winobranie 2016 2

Winogrona dosyć słabo przetrzymały zimę, zbiór nie był obfity ale za to ekologiczny, gdyż nie stosujemy żadnych środków chemicznych do oprysku winogron.

winobranie 2016 3

Po usunięciu zielonych łodyżek rozdrobniliśmy owoce przy pomocy blendera. Jest to niezbędna czynność aby uzyskać sok i nie rozerwać w trakcie wyciskania worka filtracyjnego. Możecie nie wierzyć, ale pomimo nacisku 2 ton w naszej prasie nie rozdrobnionych winogron nie da się wycisnąć! Jedynym efektem jest wówczas pęknięty worek filtracyjny !

winobranie 2016 4

Tak więc przygotowaliśmy prasę do owoców i do dzieła.

winobranie 2016 5

Rozdrobnione winogrona wlewamy do prasy i powoli zaczynamy najbardziej pracochłonny etap – czyli wyciskanie soku.

winobranie 2016 6
winobranie 2016 7

Podczas oddzielania kolejnych porcji winogron od zielonych łodyżek przykryliśmy prasę pokrywką, bo muszki owocówki natychmiast zwęszyły pyszne jedzenie J

winobranie 2016 8

Nasza prasa ma docisk hydrauliczny o sile 2 ton, ale prasowanie należy przeprowadzać powoli. Lekko dociskamy i patrzymy czy leci sok – jeśli leci to mocniej nie dociskamy i czekamy, aż przestanie lecieć. Następnie znowu dociskamy i tak w kółko. Ta czynność wymaga cierpliwości!

winobranie 2016 9

Po wyciśnięciu całego soku wlewamy go do pojemnika fermentacyjnego. My od wielu lat używamy fermentatorów z tworzywa sztucznego. Są o wiele praktyczniejsze niż szklane balony, które trudno umyć i na dodatek lubią się stłuc. Nasz sok wygląda tak:

winobranie 2016 12

W międzyczasie przygotowujemy drożdże winne i pożywkę winiarską zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

winobranie 2016 10
winobranie 2016 11

Do soku dodaliśmy też płatków dębowych średnio opiekanych, które zapewnią nam efekt przechowywania w dębowej beczce. Można też użyć płatków dębowych o innym stopniu opiekania lub też płatków dębowych naturalnych, nieopiekanych.

winobranie 2016 13

Następnie dodajemy pożywkę i uwodnione drożdże, które po 20 minutach wyglądają jak na fotce i pachną świeżymi drożdżami.

winobranie 2016 14

 

Pojemnik fermentacyjny odstawiamy w nienasłonecznione miejsce o temperaturze pokojowej i cierpliwie czekamy…

C.D.N.

Komentarze do: Nasze domowe prywatne winobranie 2016


Zaloguj się aby skomentować.


JanOkowitaForumowicz2016-10-03 17:06:14
Ciężko uniknąć powietrza w trakcie procesu, tym bardziej że wyciskanie soku prasą nie jest zbyt szybkie (przy zbyt szybkim pęka worek). Należy po prostu zrobić to jak najszybciej w miarę możliwości.
Wino kończy teraz fermentację, za kilka dni zlejemy pierwszy raz znad osadu - będzie fotorelacja.
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
ArciGość2016-10-03 14:50:34
Czy koniecznym jest unikać dostępu powietrza do nastawu na tym etapie produkcji?
Kiedy ciąg dalszy winorobienia?