Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.4/5
Ilość ocen: 155
Nalewka na korzeniu pokrzywy
20 g - Płatki dębowe średnio opiekanerabat 3%
20 g - Płatki dębowe średnio opiekane
Płatki średnio opiekane podnoszą ogólny charakter, bukiet i aromat win, wzmagają kolor,...

Kup Teraz

Pokrzywa zwyczajna to pospolita roślina rosnąca prawie wszędzie w niezagospodarowanych miejscach, często traktowana jako chwast i dlatego tępiona z uporem. W rzeczywistości jest bogatą w witaminy i związki mineralne bombą zdrowia. Zawiera wiele witamin m. in. K, C i A, chlorofil, flawonoidy, potas, żelazo oraz wapń, ale także garbniki, białko oraz węglowodany. Ma właściwości moczopędne, krwiotwórcze, pobudzające przemianę materii.  Polecana przy problemach z włosami, skórą, niedokrwistością oraz anemią. Warto pić świeży sok z liści pokrzywy lub dodawać ją  do sałatek. Z suszonych liści można robić herbatki.


Składniki
:

  • 0,5L wódki
  • kilka korzeni pokrzywy


Przygotowanie:

Wiosną lub jesienią należy wykopać kilka korzeni pokrzywy. Korzenie należy dokładnie umyć i wysuszyć a następnie pokroić i napełnić nimi litrową butelkę. Całość zalać wódką i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce, następnie przefiltrować i przelać do mniejszych butelek. Przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.

 

Nalewkę można spożywać w niewielkich ilościach ale także można nacierać nią regularnie miejsca zaatakowane przez reumatyzm.