Destylacja metodą klasyczną (Pot Still) - Porady
Praktyczny i łatwy w użytkowaniu pojemnik fermentacyjny z podziałką o całkowitej pojemności...
Kup Teraz
W praktyce pierwsza destylacja składa się z kilku podstawowych faz.
Faza - 1 - Zawartość alkoholu wynosi od ok. 90% do ok. 70%. Ulatują wszystkie najlżejsze substancje takie jak aromaty owocowe i winne, etery, alkohole lżejsze niż etanol, substancje zapachowe, barwniki i inne.
Faza - 2 - Zawartość alkoholu spada powoli od ok. 70% do ok. 40%. Destylat z tego przedziału najbardziej nadaje się do bezpośredniego spożycia, zawiera najwięcej czystego alkoholu.
Faza - 3 - Zawartość alkoholu spada szybko od ok. 40% do ok. 0%. Podczas końcowego skraplania, zawartość alkoholu nie spada gwałtownie i nie spada całkowicie do zera. Jest to nie możliwe, niestety zawsze coś w zacierze zostanie. Wiadomo leci prawie woda.
Najkorzystniej jest środkowy destylat trzymać osobno, jest on najlepszy do spożycia i przechowywania. Początkowy i końcowy powinno się poddać rektyfikacji czyli ponownemu przepędzeniu. Można je dodać do następnego zacieru który mamy zamiar destylować. Jeżeli takiego nie mamy to łączymy je razem i destylujemy. Rektyfikować można również cały destylat bez segregacji.
Pędzenie trwa dość długo np. ja 15 litrów zacieru destyluję ok. 4-5 godzin. Jeżeli nalaliśmy chłodny zacier to możemy czekać dość długo aż się rozgrzeje. U mnie 15 litrów zacieru rozgrzewa się ponad godzinę. Zacier można na początku rozgrzewać w garnku doprowadzając go do nie więcej jak 50 stopni. Jeśli zagrzejemy go za mocno to zbyt wiele alkoholu uleci nam w atmosferę a tego nie chcemy.
Warto jest odpędzać wtórnie to znaczy dwa razy. Pierwszy raz pędzimy w kanie lub w ogólnie dużych naczyniach, do drugiego pędzenia nadają się już mniejsze naczynia takie jak czajniczek i szybkowar. Przy drugim pędzeniu należy bardziej uważać niż za pierwszym razem, z rurki leci na początku spirytus więc po pierwsze trzeba uważać z ogniem, po drugie trzeba koniecznie mieć alkoholomierz czy areometr. Podczas końcowego pędzenia gdy leci tak ok 50% czas kiedy zawartość alkoholu w tym co kapie spadnie niemal do 0 nie przekracza kilku, kilkunastu minut i należy to kontrolować aby nie nakapało zbyt dużo wody destylowanej. Potem trzeba także rozcieńczyć ten spiryt więc też nie można tego robić "na oko" a nie "na język".