Smaku
Zaprawka Cognac Mild Fransk 25 ml
Francuski koniak można uzyskać domowym sposobem wlewając zaprawkę do butelki 0,7 litra. Po...
Kup Teraz
Francuski koniak można uzyskać domowym sposobem wlewając zaprawkę do butelki 0,7 litra. Po...
Kup Teraz
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Smaku
Przepis na Cytrynówkę
Przepis ma dobrą cytrynówkę.
Składniki:
-1litr bimbru (destylatu)-0,5kg cytryn-1/4 szklanki cukru
Przygotowanie
Bimber wlewamy do naczynia. Cytryny rozpoławiamy i wyciskamy na wyciskarce. Najlepsza do tego jest wyciskarka elektryczna z ruchomą końcówką (z 1kg cytryn średnio 0,6l soku). Sok z miąższem wlewamy do naczynia z bimbrem/destylatem. Następnie wsypujemy 1/4 szklankę cukru (na 1 litr bimbru). Wszystko dokładnie mieszamy, aż cukier się rozpuści i pozostawiamy na tydzień.
Po tym czasie może być dłużej bo im dłużej tym lepiej. Odcedzamy przez sitka o różnej gęstości...
Poprawienie smaku destylatu podczas Destylacji
Uwaga 1.Nasz, krystalicznie czysty zacier gotowy jest do destylacji. Jakość destylatu w tej fazie zależy od dwóch głównych zachowań psotnika (dodatkowe czynności zostaną wspomniane niżej) oddzielenia przedgonu i pogonu oraz od szybkości destylowania. Zupełnie ignoruję tu sytuację, w której zainteresowany destyluje swój nastaw tylko raz. Taki destylat to surówka, bardzo śmierdząca podłym bimbrem.Pierwsze gotowanie to zgrubne wydestylowanie surówki. Z nastawu o zawartości np. 12% alkoholu otrzymujemy ciecz o zawartości czterokrotnie lub nawet pięciokrotnie wyższej. W tej fazie konieczne jest oddzielenie pierwszych skroplin z chłodnicy oraz oddzielenie ostatnich skroplin...
Doprawianie moszczu - kwasowość i cukier nastawu
Moszcze owocowe zawierają zazwyczaj zbyt mało cukru i zbyt dużo kwasów. Zachodzi więc konieczność dodania do nich cukru oraz zmniejszenia jego kwasowości przez rozcieńczenie wodą (lub dodanie innych moszczów), a często również uzupełnienia związków azotowych przez dodanie tzw. pożywki dla drożdży.
W domowym wyrobie win najczęściej popełnia się trzy błędy:
Nieodpowiednie ustawienie kwasowości moszczu (np. zbyt duże rozcieńczenie) - przeczytaj o kwasowości moszczu.
Nieumiejętne dodawanie cukru (jedno...
Mała lub za duża kwasowość wina
Kwasowość wina to istotny parametr wpływający na jego jakość i smak, to inaczej zawartość kwasów organicznym w nastawie wyrażona liczbowo w gramach na litr. Niewłaściwa kwasowość w winie prowadzi do niewyważenia smaku wina, przez co traci na walorach.
Do pomiaru kwasowości wina możemy użyć zwykłych papierków lakmusowych, lub też dużo dokładniejszych kwasomierzy dostępnych w handlu. Przyjmuje się, że kwasowość powinna mieścić się w zakresie od 6 do 10 gram kwasów organicznych na litr w zależności od rodzaju wina – patrz poniższe zestawienie.
Jak podnieść kwasowość wina?
...