Domowy ajerkoniak

Nowe innowacyjne płatki dębowe z aromatami do wzbogacania bukietu win i destylatów. Dawkowanie w zależności od chęci uzyskania intensywności bukietu zapachowego od 0,5 do 3 g/litr w przypadku win. Do wzbogacania destylatów można zastosować większą dawkę według uznania. Czas kontaktu z winem to optymalnie 3-4 tygodnie. W przypadku destylatów należy metodą organoleptyczną zdecydować o czasie kontaktu, ale do pełnego oddania smaku i zapachów wystarcza zazwyczaj już kilka dni. Można je też leżakować dłużej w celu uzyskania głębszego bukietu. UWAGA! Płatki należy przepłukać czystą wodą przed użyciem, aby pozbyć się pyłu i drobinek powstałych w naturalny sposób gdyż mogą one spowodować zmętnienie trunku.
Cena: 4.99 zł
Kup Teraz
Składniki:
- pół litra mleka, mleka skondensowanego bądź słodkiej śmietanki (zależy od własnych preferencji)
- 250 ml spirytusu
- 250 g cukru
- 5 żółtek
- cukier waniliowy lub pół laski wanilii
Przygotowanie tej nalewki przypomina przyrządzanie pysznego deseru dla całej rodziny, z którego to deseru dzieci będą musiały być wykluczone. Aby przyrządzić domowej roboty ajerkoniak, należy najpierw zagotować mleko z dodatkiem wanilii (w formie cukru bądź laski). Istotne w przyrządzaniu tegoż trunku jest ostudzenie przygotowanej podstawy mlecznej. Kiedy mleko z wanilią spokojnie się studzi, można zabrać się za przygotowanie reszty składników. Ubijamy żółtka z cukrem. Kiedy cukier całkowicie się rozpuści, przygotowany kogel-mogel wlewamy delikatnie do wcześniej już ostudzonego mleka. Całość miesza się aż składniki dokładnie się połączą.
Aby domowej roboty ajerkoniak stał się prawdziwym ajerkoniakiem, należy do niego dodać spirytusu. Przygotowaną wcześniej ilość „procentowej wody” bardzo stopniowo wlewa się do przyrządzonego płynu mleczno-jajecznego. Nie ma się co śpieszyć, ponieważ zbyt prędkie wlanie spirytusu może skończyć się zważeniem całości i z ajerkoniaku nici. Oczywiście kiedy wszystko pójdzie dobrze to po 2 godzinach (kiedy mleko zgęstnieje) domowy ajerkoniak jest gotowy do picia. Można urozmaicić smak stworzonej przez siebie nalewki przez dodanie rozpuszczonej tabliczki czekolady bądź łyżki kakao. Przy pierwszym wariancie z żółciutkiego trunku powstanie niemniej chwalebny i boski w smaku likier czekoladowy.