Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.6/5
Ilość ocen: 145

Bain Marie oznacza "łaźnia Marii", jest to wspaniały alembik z wbudowanym płaszczem wodnym (dwa zbiorniki w sobie).  Idealny do destylacji gęstych nastawów owocowych. Dzięki płaszczowi wodnemu nastaw nie będzie się przypalał.

Bain Marie to ręcznie wykonany alembik miedziany inspirowany starą mauretańską tradycją, powszechnie używany na Półwyspie Iberyjskim i w Europie. 

Wszystkie elementy alembika są lutowane miedzią lub mosiądzem, bez użycia nitów. W ten sposób konstrukcja uzyskuje pożądaną szczelność. Chłodnica skraplająca zwana "wężownicą" połączona jest z kociołkiem przy pomocy mosiężnego szybkozłącza, co ułatwia szybkie rozłączenie poszczególnych elementów.  Zastosowanie w chłodnicy zarówno wlotu (na dole chłodnicy) jak i wylotu (na górze) zapewnia wydają kondensację zstępujących par, gdyż woda krąży w przeciwnym kierunku.

Połączenie pomiędzy kociołkiem a kopułą należy uszczelnić taśmą teflonową lub tradycyjną metodą stosowaną od wieków - mąką żytnią wymieszaną z niewielką ilością wody. Po każdorazowym użyciu alembik należy rozebrać i dokładnie umyć.  Przed pierwszym użyciem oraz w przypadku dłuższego nieużywania alembika należy przeprowadzić destylację wstępną (na czystej wodzie), która pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń powstałym w procesie lutowania oraz tlenków miedzi powstałych przy długim przechowywaniu.

Rozmiary modelu 10L:

  • wysokość - 79 cm
  • szerokość - 71 cm
  • głębokość - 32 cm (średnica kociołka w najszerszym miejscu)
  • waga - 8 kg

 

Alembik można kupić tutaj - https://alkohole-domowe.pl/cat-pl-37-alembiki-miedziane.html

 Obrazki galerii:

Komentarze do: Nowy Alembik Miedziany: Bain Marie (łaźnia Marii)


Zaloguj się aby skomentować.


JanOkowitaGość2013-05-17 16:38:09
To dobry sprawdzony pomysł, jednak ma wpływ na smak destylatu. Ale dla destylatów ze zbóż na pewno nie zaszkodzi :)
AdamSponsor2016-09-11 22:32:52
Jeśli chcesz zrobić coś dobrze to zajrzyj do sklepu Alkohole Domowe! Tam jest wszystko czego potrzebuje prawdziwy domowy producent. Jako zarejestrowany użytkownik na forum
otrzymasz rabat 3% na zakupy !!! (Komentarz sponsorowany, ukryj te reklamy)
rikinek1Forumowicz2013-01-04 20:14:34
Witam,ja posiadam 30 litrowego ,gotując pulpe na dno wkładam słome i jest ok.Pozdrawiam