Solaris
Alembik Miedziany Alquitarra 10 litrów (nr 3120)
Jednosegmentowy alembik typu Alquitar. Wybierany do wytwarzania destylatów o wysokiej jakości z...
Darmowa dostawa!
Kup Teraz
Jednosegmentowy alembik typu Alquitar. Wybierany do wytwarzania destylatów o wysokiej jakości z...
Darmowa dostawa!
Kup Teraz
Na tych stronkach znajdziesz słowo kluczowe: Solaris
Domowe winobranie 2019
Winobranie miało miejsce na przełomie września i października 2019.
W tym roku ocieplający się klimat spowodował że winogrona fajnie dojrzały i nabrały sporo naturalnego cukru.
Z mojej przydomowej winnicy udało zebrać się kilka gron głównie Solarisa który jest pyszny, sądzę że za rok uda się z niego zrobić przyzwoite białe wino.
Resztę zebrałem z moich starych za-garażowych krzewów.
Kilka gron Solarisa z winnicy:
...
Zakładamy przydomową winnicę - część 1
Z planami założenia małej winnicy nosiłem się od wielu lat, lecz dopiero teraz nadszedł czas pewnej dojrzałości aby ten temat podjąć. Zaczynamy...
Krokiem pierwszym jest wyznaczanie działki na której posadzimy winorośl, warto jest dobrze się zastanowić ponieważ winorośle sadzimy na lata i raczej o późniejszym przesadzaniu nie ma mowy, źle rozplanowana winnica lub złe sadzonki skutkować mogą ich wykarczowaniem. Wybór odpowiedniego miejsca i sadzonek ma największe znaczenie, wpływa na późniejsze plony i jakość plonów.
Ja wybrałem skrawek pola, które będzie dobrze nasłonecznione na lekkiej górce o...
Zakładamy przydomową winnicę - część 2
Od wbicia szpadla w ziemię pod winnicę domową w listopadzie 2016 minął rok, zatem mogę napisać coś więcej o tym co wydarzyło się przez ten czas.
Przypominam, iż w planie było założenie małej winnicy, a konkretnie posadzenie 15 sadzonek Regenta i 15 Solarisa, tak aby otrzymać dwa rodzaje owoców na wino, jasnych i ciemnych. Wybrałem odmiany odporne na mróz, dopasowane do naszego klimatu, odmiany przerobowe z przeznaczeniem na wino. Plan był prosty ale tak łatwo nie było. Do rzeczy:
Kiedy w listopadzie 2016r. zakończyłem prace wyglądało to dokładnie tak:
...
Zakładamy przydomową winnicę - część 3
Minął trzeci rok od założenia domowej winnicy i powiem szczerze że nie jest to prosty temat jak by się komuś wydawało. Dla specjalistów to pewnie pestka, jednak dla amatora za jakiego się w tej materii uważam jest to niezła gratka.
W drugim roku tj. 2018 nastąpił lekki kryzys, przyszły przymrozki, potem susza, nie zadbałem o sensowne nawadnianie w skutek czego pędy tak słabo wyrastały że myślałem aby plantację zlikwidować i zacząć od zera. Wszystko wyglądało gorzej niż w 2017 kiedy pędy jeszcze ładnie wystrzeliły. Nie było nawet czego formować czy przycinać bo tak słabo się to rozwijało. Dopier...
Zakładamy przydomową winnicę - część 4
Minął czwarty rok od założenia domowej winnicy, dopiero teraz widać jakieś sensowne efekty, w tym roku zbiorę ok 100 gron!
Do owocowania przystąpiła mniej więcej połowa krzewów. Druga połowa jest jeszcze na etapie wyprowadzania formy.
W tym roku z najważniejszych prac które udało mi się wykonać to wyrównanie ziemi i obsianie winnicy trawą a tym samym zakończenie obróbki glebogryzarką.
Winnica dnia 2020.06.10
Początek sezonu, 3 letnie winorośle bez problemu przechodzą majowe przymrozki. Część wczesnych pędów obmarzła ale to nie problem dla kolejnych si...