Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.5/5
Ilość ocen: 64
O Bourbonie, whisky i whiskey słów kilka
Alkoholizm - grzech czy choroba? - Wiktor Osiatyńskirabat 3%
Alkoholizm - grzech czy choroba? - Wiktor Osiatyński
Bestseller dla osób mających problem z alkoholem.

Kup Teraz

Whisky czy Bourbon? Czym się różnią te dwa trunki o bursztynowej barwie?

Zacznijmy od tego, że każdy bourbon jest whisky, a nie każda whisky jest bourbonem. Whisky to destylat wytwarzany z zacieru zbożowego. Zacier może być połączeniem jęczmienia, żyta, kukurydzy i pszenicy. Trunek ten dojrzewa w beczkach, które są zwykle wykonane z białego dębu.

Terminy "whiskey" i "whisky" są prawidłowe, ale pisownia różni się ze względu na położenie geograficzne. Ten pierwszy jest używany w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, drugi jest w Kanadzie, Szkocji i Japonii.

 

 

 

4 maja 1964 roku Kongres USA ustanowił prawo, które określiło bourbon mianem „produktu narodowego Stanów

Zjednoczonych Ameryki” i określił warunki jakie musi spełnić whisky by mogła zostać legalnie nazwana i sprzedawana jako bourbon:

Cecha / czynnik Bourbon Whisky
Miejsce produkcji USA lub terytoria zależne Dowolne miejsce na świecie
Zawartość zbóż w zacierze Minimum 51% kukurydzy, reszta dowolne zboża Proporcje są dowolne
Moc po destylacji Max. 160 proof = 80% ABV Nie więcej niż 189,6 proof = 94,8% ABV
Moc beczkowania Max 125 proof = 62,5% ABV Nie określono
Moc butelkowania Min 80 proof = 40% ABV Min 80 proof = 40% ABV
Rodzaj beczek Tylko nowe, wypalane od środka amerykańskie beczki z białego dębu Dozwolone beczki używane oraz z innych drzew
Dodatki smakowe i barwniki Zakazane Dozwolone, w przypadku szkockiej whisky i irlandzkiej whiskiej do 2,5% barwników, w przypadku kanadyjskiej dopuszcza się nawet do 9,9% barwników, aromatów i dodatków smakowych łącznie

Pewnie niektórych zdziwi brak wymogu co do czasu starzenia bourbonu w beczkach - rzeczywiście nie ma go dla bourbonu ogólnie, natomiast dla Bourbonu Straight jest to minimum 2 lata, co więcej jeśli jest to mniej niż 4 lata, informacja o wieku najmłodszego destylatu wchodzącego w jego skład musi się znaleźć na etykiecie butelki. W praktyce większość dostępnych na rynku bourbonów dojrzewa co najmniej 4 lata i dla tej grupy informowanie o jego wieku nie jest obowiązkowe. Wiek trunku to okres leżakowania w beczce dębowej do momentu zabutelkowania. Nawet jeśli mamy w barku butelkę np. 7 letniego bourbonu lub whisky którą posiadamy od 7 lat to dalej jest to bourbon/whisky 7, a nie 14 letnia w świetle definicji.

Skąd zatem w bourbonie tyle słodyczy, smaku i wspaniałych aromatów? Po pierwsze 51% kukurydzy w składzie, po drugie i najważniejsze - maturacja w odpowiednich beczkach. Sam bourbon przed beczkowaniem jest przezroczystym raczej ostrym w smaku alkoholem i to beczka odpowiada za 40 do 70% jego smaku i aromatu.

Poziomy zwęglenia - tak zwęglenia, a nie wypieczenia beczek dębowych

Czym się różni proces zwęglania od wypiekania beczek dębowych? Jest on znacznie szybszy i agresywniejszy, nie wnika tak głęboko w strukturę drewna i wbrew pozorom jego celem nie jest uzyskanie głównie aromatów dymnych, wędzonych. Zwęglanie wydobywa z dębu głównie słodkości Do starzenia bourbonu i whisky stosujemy beczki poddane procesowi zwęglania (ang. char), a do win beczki wypiekane (ang. toast).

Aby zrozumieć dlaczego lepsze do starzenia whisky i bourbonu są beczki „charred” niż „toasted”,  warto wiedzieć, co dzieje się w samym drewnie. W drewnie znajduje się:

  • celuloza, która tworzy ścisłe wiązanie, ale tak naprawdę nie reaguje z samym trunkiem
  • hemiceluloza - jest jednym z najważniejszych składników dębu, pod wpływem temperatury  140°C i wyższej rozpada się na cukry drzewne umożliwiając karmelizację drewna wewnątrz beczki. Odpowiada za aromaty karmelowe, toffii i brązowego cukru.
  • lignina - odpowiada za smak waniliowy i aromaty przyprawowe, a im wyższy stopień zwęglenia beczki, tym ostrzejszy jest smak przypraw w trunku
  • garbniki - kojarzone zapewne przez większość z czerwonym winem odpowiadają za obecność tanin. Im wyższy stopień zwęglenia tym łagodniejsze taniny
  • laktony dębowe - odpowiedzialne są za aromaty kokosowe, ich wpływ na trunek spada wraz ze wzrostem poziomu wypalenia beczki

Istnieją 4 podstawowe poziomy zwęglenia beczek dębowych:

  • poziom #1 jest bardzo łagodnym zwęgleniem, kontakt z ogniem trwa zaledwie 15 sekund, mało popularny
  • poziom #2 trwa30 sekund
  • poziom #3 trwa 35 sekund - najczęściej stosowany
  • poziom #4 trwa 55 sekund i nazywa się „alligator char” ze względu na to, że wypalone drewno pęka i wyglądem przypomina skórę aligatora. Taki stopień wypalenia swoich beczek stosuje np. Wild Turkey


O Bourbonie, whisky i whiskey słów kilka

Kiedy przypatrzymy się zasadom wytwarzania bourbonu czy whisky, z naciskiem na czas leżakowania, cena tych trunków na rynku zdaje się być zrozumiała. Jeśli chcesz oszukać czas i zaoszczędzić spróbuj zaprawek smakowych, które pozwolą uzyskać Ci smak bourbonu whisky i whiskey znanych marek w domowym zaciszu, szybko i za niewielkie pieniądze:

zaprawka smakowa do bimbru
Koncentrat OLD Baltimore Scotch Whisky 250 ml

W prosty sposób pozwala uzyskać smak whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Honey Whiskey 250 ml

Zaprawka do przyrządzenia miodowej whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Amber Scotch Whisky 25ml

Prosty sposób na zrobienie aromatycznej bursztynowej whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Bourbon American Whiskey 250 ml

Zaprawka Bourbon American Whiskey to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak bourbonu.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Esencja Smoked Whisky 250 ml

W prosty sposób pozwala uzyskać smak whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Koncentrat Baltimore Scotch Whisky 250 ml

W prosty sposób pozwala uzyskać smak whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Whisky Tennessee 250 ml

Zaprawka Whisky Tennesse to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak whisky


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Granada Blended Oak Whisky 25 ml

Zaprawka do whisky z dębowej beczki


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Smakowa Honey Whisky 25 ml

Zaprawka Jarzębinowa Vodka to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak jarzębinówki.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Exclusive Whisky 12 Blend 50 ml

W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznej whisky wysokiej jakości.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Smakowa Whisky Likor Old Scottish 25ml

Zaprawka Whisky Likor Old Scottish to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak klasycznej szkockiej whisky.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Smakowa Cheval Scotch Whisky 25 ml

Zaprawka Cheval Scotch Whisky to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Smakowa Famous Whisky 25ml

Zaprawka Famous Whisky to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Whisky Tennessee 25ml

Zaprawka Whisky Tennesse to oparta na naturalnych składnikach zaprawka do alkoholu. W prosty sposób pozwala uzyskać smak whisky . Jest to najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób uzyskania wódki smakowej domowym sposobem. Dzięki temu n


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Smoked Whisky 25ml

Oryginalny, niepowtarzalny smak whisky z dębowej beczki. Zaprawkę należy wlać do butelki 0,7 litra, uzupełnić alkoholem i po 24 godzinach mamy gotową whisky.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Scotch Whisky 25ml

Ten smak i zapach to klasyka alkoholi. Zaprawkę należy wlać do butelki 0,7 litra i uzupełnić alkoholem o pożądanej mocy. Po 24 godzinach wyrób jest gotowy.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Irish Whiskey 25ml

Irlandzki smak whiskey. Zaprawkę należy wlać do butelki 0,7 litra, uzupełnić alkoholem i po 24 godzinach możemy cieszyć się tradycyjnym smakiem .


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Canadian Whisky 25ml

Już po 24 godzinach możesz uzyskać niepowtarzalny smak kanadyjskiej whisky. Zaprawkę wlać do butelki 0,7 litra, dopełnić alkoholem i po 24 godzinach whisky jest gotowa.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Bourbon American Whiskey 25ml

Chcesz się poczuć jak prawdziwy amerykański farmer ? Wystarczy zaprawkę wlać do 0,7 litrowej butelki i uzupełnić czystą wódką, aby po 24 godzinach uzyskać legendarny smak.


Kup Teraz
zaprawka smakowa do bimbru
Zaprawka Baltimore Scotch Whisky 25 ml

Smak pożądany przez wielu klientów ceniących tradycyjne odmiany whisky. Zaprawkę wystarczy wlać do butelki 0,7 litra i uzupełnić alkoholem o pożądanej mocy. Już następnego dnia możemy zasiąść przed kominkiem ze szklaneczką doskonałej szkockiej.


Kup Teraz


Poza zaprawkami polecamy eksperymenty ze starzeniem domowych trunków za pomocą płatków dębowych (jak dodawać płatki dębowe), do whisky, whiskey i bourbonu szczególnie polecamy użycie płatków american bourbon, które oczywiście pochodzą z beczek po niczym innym jak prawdziwym bourbonie:

 

Płatki dębowe amerykańskie Bourbon - 50 g

Płatki ze świeżo opróżnionych beczek po bourbonie.


Kup Teraz

Polecamy eksperymenty zoraz inne ciekawe produkty, które znajdziesz w
W naszym sklepie z akcesoriami do wyrobu alkoholi domowych poza szeroką ofertą płatków dębowych znajdziesz również wiele innych ciekawych produktów do wyrobu trunków. Zapraszamy!

Komentarze do: O Bourbonie, whisky i whiskey słów kilka


Zaloguj się aby skomentować.